אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכנסת אישרה את התקציב ל-2019 בקריאה ראשונה צילום: ענבל מרמרי

הכנסת אישרה את התקציב ל-2019 בקריאה ראשונה

בעד התקציב הצביעו 61 חברי כנסת לעומת 51 ח"כים שהצביעו נגד. הכוונה היא להביאו לאישור בקריאה שנייה ושלישית עד צאת כנסת לפגרה ב-15.3. התקציב המדובר יעמוד על 397.4 מיליארד שקל, היקף הקיצוץ הרוחבי בתקציב יעמוד במצטבר על כ-7%

13.02.2018, 23:15 | שחר אילן

תקציב המדינה לשנת 2019 וחוק ההסדרים הצמוד לו אושרו אתמול בלילה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה, עשרה וחצי חודשים לפני שייכנס לתוקף. בעד התקציב הצביעו 61 חברי כנסת ונגד 51. הדיון על התקציב עמד בחלקו הגדול בסימן המלצות המשטרה להעמיד את ראש הממשלה בנימין נתניהו לדין באשמת שוחד בתיקי 1000 ו-2000. בתחילת הדיון אמר שר האוצר משה כחלון שהתקציב מגשים את הסעיפים החברתיים במצע המחנה הציוני.

יו"ר האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג שהיה אחרון הדוברים אמר ש"זה מגוחך שמביאים עכשיו תקציב. הדיון הזה הזוי לחלוטין. אתם דנים על תקציב לעוד שנה כשיש מצב שיהיו בחירות בעוד חודשיים שלושה. אתם לא יכולים לתכנן תקציב לעוד שנה כשהממשלה הערב על כרעי תרנגולת. זה ערב עצוב למדינת ישראל".

קראו עוד בכלכליסט

למרות ההמלצות נגד ראש הממשלה, אמר שר האוצר כחלון לאחר אישור התקציב בקריאה ראשונה, כי "בקרוב נאשר את התקציב גם בקריאה שניה ושלישית. אישור התקציב כבר עכשיו יחזק את הכלכלה הישראלית ומפירות הצמיחה ייהנו אזרחי ישראל". עוד אמר ש"החוק קובע כי רק היועץ המשפטי לממשלה רשאי לקבל החלטות בעניין הגשה או אי הגשה של כתב אישום. עד אז אמשיך להוביל ולנווט את הכלכלה הישראלית לרווחת כלל אזרחי ישראל". 

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

הבעיה העיקרית של האופוזיציה במאבק בתקציב 2019 ובחוק ההסדרים היא שמדובר בתקציב ללא גזירות שמבחינות רבות הוא תקציב בחירות. הרצוג סימן את אחד הנושאים העיקריים שיעוררו מאבק בכל זאת – רפורמת הסיעוד, במסגרתה מוצע שיועברו כספים למשפחות במקום לממן לקשישים שירותי סיעוד. החשש הוא שבחלק מהמקרים המשפחות לא ישתמשו בכסף למטרתו. הרצוג אמר ש"במקום לתת את רשת הביטחון של הסיעוד אתם מבטלים את החוק אחרי 20 שנה והורסים את הסיעוד. ההתבוננות שלכם שטחית לכל אורך הדרך".

התקציב המדובר יעמוד על 397.4 מיליארד שקל. תקציב החינוך יעמוד על כ-60 מיליארד שקל, תקציב הבריאות יעמוד על כ-38 מיליארד שקל, תקציב הרווחה וניצולי השואה - כ-13 מיליארד שקל, ותקציב מערכת הביטחון - כ-68 מיליארד שקל. קצבאות הנכים יגדלו בתקציב 2019 בשני מיליארד שקל לעומת 2017. בשנת 2019 יעמוד הגירעון על 2.9% מהתוצר, ובשנת 2020 על 2.5% מהתוצר. היקף הקיצוץ הרוחבי בתקציב יעמוד במצטבר על כ-7% - חלק כבר השנה וחלק ב-2019. לאור העובדה שרוב משרדי הממשלה השתמשו בתקציב שלהם עד תום השנה שעברה הקיצוצים הללו צפויים להיות קשים.

שר האוצר משה כחלון אמר היום בפתיחת הדיונים על התקציב שלחברי האופוזיציה יהיה קשה להצביע נגדו, משום שהוא מגשים את מצעי המפלגות שלהם. נראה שכחלון התכוון בעיקר למחנה הציוני. "אני מבין את האילוץ הפוליטי. אבל המצע שלכם מצוין והוא בתקציב. רק לא נבחרתם. תמיד, גם בתנ"ך, יש קבוצה שעשתה וקבוצה שדיברה. גם אופוזיציה זה חשוב. אבל לא סימפטי להצביע נגד דברים שאתם מאמינים בהם".

בין הרפורמות הנכללות במסגרת חוק ההסדרים שהובא לאישור בקריאה ראשונה: תוכנית נטו משפחה; תוכנית הסיעוד הלאומית; הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה; מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור; קיצור שבוע העבודה; הרפורמה לקיצור החופשות; צמצום השימוש במזומן; הגדלת היצע הדיור ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מתן מענקי עבודה.

במהלך הדיון הממושך על התקציב טענה ח"כ קסניה סבטלובה מהמחנה הציוני ש"התקציב הזה נולד שנה טרם זמנו כאמצעי להאריך את חייה של הממשלה הזאת באופן מלאכותי. ראש הממשלה מתעסק בחקירותיו, ומבקש לסגור את הפינה של הישרדות ממשלתו בכל מחיר באמצעות חלוקת שלמונים לשותפיו הטבעיים".

ח"כ ישראל אייכלר מסיעת יהדות התורה הקואליציונית הפתיע כשביקר את התקציב. "התכווצתי לשמוע", אמר "כאשר שר האוצר מבשר את בשורת השוויון התקציבי. ממש נותרתי המום. זה תקציב המדינה הכי בלתי שוויוני שיש". לדבריו, "במדינת ישראל יש אפרטהייד של כלכלה, של פערים אדירים בין עשירים לעניים". ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר ש"הדבר המרכזי שמאפיין את המדיניות של נתניהו הוא אי-השוויון".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון אמר ש"לתקציב הזה אין בשורה משום שאין לו שום תקומה במשרדים החברתיים. אף אחד מן המשרדים החברתיים לא ממש גדל יחסית לגידול האוכלוסייה ולעומת הצרכים".

לעומת זאת ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני אמר ש"למרות שאני יושב בספסלי האופוזיציה, אני רוצה לומר שיש שר אוצר חברתי במדינת ישראל, שאילולא הוא לא היה אתמול מתווה נכים. צריך להגיד גם את הדברים האלה בצורה הוגנת וישרה. יש דברים טובים שקורים בקדנציה הזאת".

ח"כ מיקי לוי מיש עתיד אמר ש"הנאום של שר האוצר לא היה נאום כלכלי צופה פני העתיד ולא שום דבר. זה היה איזה גיבוב של סיסמאות, ורק מפאת כבודו של שר האוצר לא הפרעתי".

ח"כ מוסי רז ממרצ אמר ש"התקציב הזה משמר מיליארדים שהולכים להתנחלויות, הולכים לאבטחה במזרח ירושלים. הוקצב בו כסף, לא מעט כסף, לאחד המעשים הלא מוסריים ביותר שממשלת ישראל רוצה לבצע כאן בחודשים הקרובים, וזה גירוש האוכלוסייה היצרנית של מבקשי המקלט מהארץ לאפריקה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות