אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שוק הנדל"ן ממשיך להתקרר: ירידה של 17% בהכנסות ממיסוי מקרקעין בינואר צילום: שאטרסטוק

שוק הנדל"ן ממשיך להתקרר: ירידה של 17% בהכנסות ממיסוי מקרקעין בינואר

ההכנסות ממיסוי מקרקעין הסתכמו ב-900 מיליון שקל בינואר האחרון. עיקר הירידה נרשמה במס שבח, אותו משלמים משקיעים על רווחי מכירת הנכס

14.02.2018, 14:42 | עמרי מילמן

הכנסות המדינה ממיסוי מקרקעין ירדו בחודש ינואר האחרון ב-17%, זאת בהשוואה לינואר שעבר, ועמדו על 900 מיליון שקל. עיקר הירידה (31%) נרשמה במס שבח, אותו משלמים משקיעים על הרווח שעשו ממכירת הבית, בשיעור של 25%. כך עולה מניתוח ביצוע התקציב שמפרסם היום האוצר.

קראו עוד בכלכליסט

היקף הגבייה בינואר עמד על 29 מיליארד שקל. סך הגבייה עלה ב-6% בהשוואה לינואר שעבר, אז נגבו 27.8 מיליארד שקל. מכיוון שהירידה בגביית מיסוי המקרקעין קוזזה עם הגידול בהכנסות מס הכנסה ומס רווחי הון לא נרשם שינוי בגזרת המסים הישירים. לעומת זאת, במסים העקיפים נרשם גידול של 13.1% הנובע בעיקר ממס קניה, שהסתכם ב-1.7 מיליארד שקל - תוספת של 57% לעומת ינואר שעבר. הסיבה המרכזית לכך היא כי בינואר שעבר נרשמה צניחה ביבוא כלי רכב בעקבות הקדמת הרכישות לדצמבר 2016, זאת בעקבות העלאת המסים שנכנסה לתוקף בתחילת 2017. כעת השוק חוזר להיקפים הרגילים שלו.

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

בחינת הוצאות משרדי הממשלה מעלה כי בינואר השנה עלו הוצאות המשרדים האזרחיים ב-4.1% ואלו של מערכת הביטחון עלו ב-13%.

במשרד האוצר מסבירים את הגידול החריג בהוצאות מערכת הביטחון נובע מהיקף ביצוע גבוה בחודש דצמבר 2016 על חשבון הביצוע בתחילת 2017. לכן ההוצאות בפברואר שעבר היו נמוכות יחסית, ההערכות הן ששיעור הגידול בהוצאות הביטחון החל מחודש פברואר יקטן. עם זאת, לאורך כל שנה שעברה הוצאות הביטחון היה גדולות מכפי שהיה אמור להיות, כך שלא בטוח שלהערכות אלו יהיה בסיס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות