אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מאמן כדורסל לאתלטיקו מדריד? צילום: עמית שעל

פרשנות

מאמן כדורסל לאתלטיקו מדריד?

לא סביר שעידן עופר יציע למנות לקבוצת הכדורגל מספרד מאמן כדורסל, אבל המעבר של מנכ"ל כיל החדש רביב צולר מענף הביטוח לענף הדשנים נתפס כמובן מאליו; מי שמצפה שהמעבר יהיה קל וחלק - עלול להתאכזב

15.02.2018, 09:42 | יניב רחימי

רביב צולר הוא מנהל מוצלח. עד כמה המשקיעים מעריכים אותו? כשהודיע בתחילת החודש כי הוא מתפטר מתפקידו כמנכ"ל איי.די.איי ביטוח, צללה המניה ב־6%. תגובה כה חריפה להתפטרות מנכ"ל מזכירה את התפטרותו של בנימין נתניהו מתפקידו כשר האוצר באוגוסט 2005, שהביאה לצניחה של 5.2% במדדי המניות בבורסת ת"א.

קראו עוד בכלכליסט

צולר מנהל את איי.די.איי מ־2008, אולם מניות חברת הביטוח, שבשליטת משפחת שנידמן, החלו להיסחר רק באוגוסט 2013. מאז ועד התפטרותו של צולר זינקה מניית איי.די.איי ב־279% והניבה תשואת יתר לעומת מדד ת"א־פיננסים, שהוסיף לערכו באותה תקופה 69%, ולמדד ת"א־ביטוח פלוס שעלה ב־36%.

אבל האם הצלחתו בענף הביטוח, כפי שהיא משתקפת בתשואת המניה, תימשך גם בענף הדשנים? בעל השליטה בכיל, עידן עופר, בוודאי מייחל לכך, אולם ניסיון העבר מלמד כי מי שמצפה למעבר חלק וקל עלול להתאכזב.

קשה להעלות על הדעת שעופר, שאתמול נודע כי הפך לבעל המניות השני בגודלו באתלטיקו מדריד, יציע למנות לקבוצת הכדורגל מספרד מאמן כדורסל מוצלח ככל שיהיה. אבל המעבר של מנכ"ל "כוכב" מתחום פעילות אחד למשנהו נתפס כמובן מאליו.

בשוק ההון הישראלי יש דוגמאות רבות למנכ"לים שעשו חיל בענף אחד וכשלו בשני. ארז ויגודמן, שבאחרונה סופג ביקורת נוקבת על אחריותו לנפילה הכואבת של טבע, הוביל בהלחה רבה את חברת שטראוס ב־2009–2001. איזי כהן, שכיהן כמנכ"ל אפריקה השקעות והיה חתום על הסדר החוב הראשון שלה, היה קודם לכן מנכ"ל מוערך בחברת הביטוח מגדל.

שי אגסי, שהקים עם החברה לישראל, בעלת השליטה בכיל, את חברת בטר פלייס, ואף כיהן כמנכ"ל מיזם הרכב החשמלי הכושל, היה קודם לכן מנהל בכיר ומבטיח ב־SAP העולמית. חגי בדש, שהתפטר מתפקידו כמנכ"ל קבוצת הכדורסל מכבי ת"א אחרי חצי שנה בלבד בתפקיד, ניהל לפני כן בהצלחה את בית ההשקעות הגדול בישראל, פסגות.

זה לא אומר שצולר נדון לכישלון כמנכ"ל כיל. זה רק מצביע על כך שהמעבר בין הענפים לא יהיה טיול בפארק. לצולר, שעבר מחברת נס טכנולוגיות לאיי.די.איי, צפוי הפעם מעבר מאתגר הרבה יותר.

רביב צולר. מעבר מאתגר , צילום: עמית שעל רביב צולר. מעבר מאתגר | צילום: עמית שעל רביב צולר. מעבר מאתגר , צילום: עמית שעל

הוא אמנם ניהל בהצטיינות חברה פיננסית־קמעונאית בשוק המקומי, אולם האם יש לו הכלים להצליח באותה מידה בחברה יצרנית־תעשייתית הפועלת בשווקים בינלאומיים? על כתפיו תונח האחריות להכריע אילו יחידות יימכרו במסגרת התמקדות כיל בפעילות הליבה, מה יקרה עם מפעליה בעולם ומה יעלה בגורל חידוש הזיכיון בים המלח.

צולר עובר לחברה שהמניה שלה איבדה בחמש השנים האחרונות שני שלישים מערכה, והאתגר שלו מתעצם לנוכח העובדה שגם יו"ר דירקטוריון כיל יוחנן לוקר לא צמח בענף הכימיקלים.

צולר יידרש להוכיח יכולות ניהוליות גבוהות ולקוות לרוח חיובית מהענף, כדי שביום שבו יסיים את תפקידו ישובו המשקיעים להריע לו — והפעם ישלחו מניית כיל לירידות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות