אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפור נפל - מפעל פלנטקס טבע בנתניה ייסגר עד 2019 צילום: נימרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

הפור נפל - מפעל פלנטקס טבע בנתניה ייסגר עד 2019

הגורל של מפעל הכימיה שמעסיק כ-240 עובדים יהיה זהה לגורלם של מפעלי טבע בירושלים, המטרה - להעביר את הייצור להודו או סין; ההסתדרות: "טבע שכחה שישראל היא הבית של החברה"

15.02.2018, 12:32 | דרור רייך

הקיצוצים בטבע נמשכים תחת הנהגתו של המנכ״ל החדש קאר שולץ. היום (ה') נודע ל"כלכליסט" כי הפור של מפעל הכימיה פלנטקס הממוקם באזור התעשייה הישן של נתניה נפל, וכל 237 עובדיו יפוטרו עד סוף 2019.

קראו עוד בכלכליסט

המפעל הוא חלק מחטיבת הכימיה הגלובלית של טבע, וככל הנראה הכוונה היא למכור את תיק המוצרים המיוצרים במפעל על מנת להעביר את הייצור להודו או סין. לאחר העברת הייצור המפעל ייסגר וכל עובדיו יפוטרו.

מדובר על גורל זהה לזה של עובדי שני מפעלי טבע בירושלים שהוחלט לאחרונה לסגור אותם מטעמי חוסר רווחיות. המפעלים – מפעל הטבליות ומפעל המשאפים – ממוקמים בהר חוצבים, ומעסיקים 550 עובדים ו־240 עובדים בהתאמה, והם ייסגרו בהדרגה עד 2019.

עובדי מפעל טבע בנתניה
עובדי מפעל טבע בנתניה צילום: נימרוד גליקמן

פיטורי העובדים וסגירת פעילויות בישראל הם חלק מתוכנית ההבראה של טבע, שתפטר 14 אלף מתוך 52 אלף עובדיה בעולם במהלך השנתיים הקרובות, מרביתם במהלך 2018. בנוסף, טבע תפסיק לחלק דיבידנד לבעלי מניות רגילות.

תוכנית ההבראה צפויה לחסוך לטבע 3 מיליארד דולר עד סוף 2019, מתוך בסיס עלויות משוער של 16.1 מיליארד דולר ב־2017.

חברת טבע מסרה בתגובה: "בהתאם להודעת החברה בנוגע לתהליך הרה-ארגון, החליטה החברה לסגור את אתר הייצור הכימי 'פלנטקס' שבנתניה. האתר ייסגר בתחילת שנת 2020 ומרבית עובדיו ימשיכו להיות מועסקים בחברה עד אמצע 2019. אתר זה הוא הקטן מבין שני אתרי ייצור כימי הפועלים בישראל. אתר טבע טק שבנגב ימשיך להיות האתר המרכזי של טבע בישראל לייצור חומרים פעילים לתרופות.

"טבע קיבלה החלטה קשה זו לאחר בחינה מתמשכת ויסודית, בשל הצורך המיידי בצמצום בסיס עלויותיה נוכח החוב הגדול שעליה לשרת, ובשל חוסר כדאיות כלכלית בהמשך הפעלת האתר לאור השינויים בענף התרופות בשנים האחרונות. טבע תנהג בכבוד, בהגינות וברגישות ותעניק לעובדי פלנטקס תנאי פרישה מיטיבים – מעל ומעבר לחוק – כמו גם שירותי השמה, הכשרה וייעוץ מקצועי. טבע מקיימת דיאלוג פתוח עם נציגות העובדים וההסתדרות ומקווה שכמו בשאר האתרים גם דיאלוג זה יסתיים בהבנות והסכמות".

מההסתדרות נמסר: "ההסתדרות מגבה ותלווה את העובדים. בימים הקרובים נשב עם הנהלת טבע למו״מ באשר לעתיד העובדים. שוב הנהלת טבע מוכיחה שהיא שכחה שישראל היא הבית של החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות