אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשורה לכחלון: ירידה זה החודש השלישי ברציפות במדד מחירי הדירות צילום: דוד הכהן

בשורה לכחלון: ירידה זה החודש השלישי ברציפות במדד מחירי הדירות

על פי נתוני הלמ"ס, נרשמה ירידה של 0.7% בחודשים נובמבר-דצמבר, כשבמחוז ירושלים היא עמדה על 4.2%. מחוז מרכז הוא היחיד בו נרשמה עלייה - 0.5%. מחירי הדירות החדשות, כולל שקלול תוכנית מחיר למשתכן, ירדו ב-1.4%

15.02.2018, 18:38 | ענת דניאלי

בשורה לשר האוצר משה כחלון ולרוכשי הדירות: מדד מחירי הדירות לחודשים נובמבר-דצמבר ירד בשיעור של 0.7% ביחס למחירי אוקטובר-נובמבר - כך לפי הנתונים שמפרסמת הלמ"ס הערב (ה') במקביל למדד המחירים של ינואר. 

זהו החודש השלישי ברציפות שבו מראה המדד ירידה, לאחר שנתוני מדד החודש שעבר תוקנו בדיעבד ובמקום ירידה של 0.3% נרשם תיקון מינורי לירידה של 0.2%. בסך הכל ירדו מחירי הדירות בשיעור של 1.2% בתקופה של שלושה חודשים. בראייה שנתית, מראה המדד עלייה של 2% במחירי הדירות לאורך תקופה של שנה, ביחס למחירי נובמבר- דצמבר 2016. יש לסייג ולומר כי נתוני הדיור של הלמ"ס לשלושת החודשים האחרונים הינם ארעיים ויכולים להתעדכן אחורה ובכך להציג שינוי מעלה או מטה.

קראו עוד בכלכליסט

מדד מחירי הדירות החדשות, האומד את השינוי בפלח שוק זה בלבד, המתפרסם החודש בשנית ירד בשיעור של 1.4%. שיעור העסקאות בתמיכה ממשלתית, כמו בתוכנית מחיר למשתכן או מחיר מטרה שהשתתפו בחישוב מדד הדירות החדשות מהווה 25.7% ביחס לשיעורם בחודש הקודם שהיווה 21.7%. בחודש שעבר הנתון שפורסם במדד הדירות החדשות הראה על ירידה של 0.6% ונתון זה עודכן לירידה של 0.5%.

 

הלמ"ס מפרסמת החודש לראשונה את מדד מחירי דירות עבור כל אחד מששת המחוזות של ישראל. על פי הנתונים, בחודשים נובמבר-דצמבר, לעומת אוקטובר נובמבר 2017, נרשמה ירידה בשיעור הגבוה ביותר במחוז ירושלים בשיעור של 4.2%. בתל אביב נרשמה ירידה של 0.2%. במחוז הצפון - 2%. במחוז דרום - 0.2%. המחוז היחיד בו נרשמה עלייה הוא מחוז מרכז בו עלו המחירים בשיעור מתון של 0.5%.

רמת מחירים ממוצעת של דירות לרבעון הרביעי לשנת 2017 הנה 1.44 מיליון שקל לעומת 1.49 ברבעון השלישי של 2017. מדובר בירידה של 3.5%. בלמ"ס מציינים כי נתון זה אינו כולל ניכוי איכות כמו תמהיל וסוג הדירות.

שלושת חודשי הירידה מוסברים במידה רבה בהאטה המתמשכת בשוק הדיור כאשר על פי פרסום הלמ"ס מהיום בשעות הצהריים, במהלך שנת 2017 נמכרו 24.75 אלף דירות חדשות בלבד וזו ירידה של 18.3% בהשוואה לשנת 2016. עוד פורסם במסגרת סקירה זו כי בפילוח לפי אזורים, עולה כי כ-30% מן הדירות החדשות בתקופה ינואר-דצמבר 2017 נמכרו במחוז המרכז בו גם נרשמה כאמור עליית מחירים קלה במדד המחוזות, ואילו במחוז ירושלים נמכרו כ-7% בלבד ושם נרשמה ירידת המחירים בשיעור המשמעותי ביותר.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

34 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

34.
המחירים בירדה חדההההה כלפי מטה תחגרו חגרות
כל מי שמגיב כלפי עליה אלו מתווכים שיש להם אינטרס למכור השוק מוכיח אחרת אף אחד לא רוצה להיות פרייר עובדה דדירות ביד 2 מפורסמות כמעט שנה ולא נמכרות החגיגה נגמרה זה קשה לאלה שרצו לעשות סיבוב על הדירה אבל צריך להיות מציאותי .
שמאי  |  24.01.20
33.
נתונים
מדד מחירי הדירות הכולל ירד ב-0.2% המדד מורכב ממחירי הדירות יד 2 וממחירי דירות חדשות. מדד מחירי הדירות החדשות ירד גם הוא ב-0.2% מדד מחירי הדירות החדשות מורכב מדירות בשוק החופשי ו-18.1% ממנו מדירות חדשות במחיר למשתכן (כידוע, מחירים של מחיר למשתכן מהווים הנחה של קרוב ל-20% בממוצע ממחירי השוק). המשמעות שאחת מכל 5 דירות חדשות נמכרו במחיר למשתכן אשר מושך את המדד למטה. מאחר והמדד מחירי הדירות החדשות ירד בכ-0.2% בלבד, קיים פה P.N שמשך את המדד בכיוון ההפוך. P.N הזה הוא מחירי הדירות בשוק החופשי. הסקת המסקנות מבחינתי היא שעל אף שהמדד ירד ב-0.2%, כל הירידה נובעת ממחירי הדירות מיוחסת למחיר למשתכן בעוד בשוק החופשי, מחירי הדירות המשיכו לעלות או להישאר גבוהים יותר. בלי ציניות, ללא מחיר למשתכן, נכון לעכשיו, המדד היה ככל הנראה ממשיך לטפס עם או בלי המחאה. מחיר למשתכן היא תכנית בעייתית מאידך המוגבלת לזוגות צעירים בעיקר ונועדה לשלוט בצד הביקוש. ככל שהזמן עובר, מתגלים בה כשלים וחוץ מאווירה ופסיכולגיה היא לא מייצרת פתרון באמת. יתכן וזה הרעיון שעומד מאחוריה. :)
קובי  |  16.04.18
31.
מחירי דירות בהשוואה למדד
שינוי במחירי דירות צריך להשוות לשינוי במדד המחירים הכולל. מהכתבה עולה שבסך הכל מחירי הדירות ירדו (כולל מחיר למשתכן) ב-1.2% בשעה שמדד המחירים לצרכן ירד ב-3 החודשים האחרונים בכ-0.7%. לא ברור מהכתבה מה היה השינוי בתקופה זו בניטרול מחיר למשתכן אבל די ברור שדרמת ירידת מחירים אין כאן.
17.02.18
לכל התגובות