אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום נגד ראש עיריית כ"ס: נטל לכיסו תווי קנייה שיועדו לנזקקי העיר צילום: אוראל כהן

כתב אישום נגד ראש עיריית כ"ס: נטל לכיסו תווי קנייה שיועדו לנזקקי העיר

פרקליט המדינה דחה את טענותיו של יהודה בן חמו בשימוע וכעת הוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות מרמה, גניבה וגם הטרדת עד. בין היתר הוא מואשם כי השתמש לצרכיו האישיים בתווי קנייה שהיו מיועדים לנזקקים בעיר. הפרקליטות מבקשת לא לאפשר לו להמשיך לשמש כראש העיר

16.02.2018, 13:07 | זוהר שחר לוי

כתב אישום הוגש הבוקר (ו') לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד נגד יהודה בן חמו, ראש עיריית כפר סבא, ולפיו הוא קיבל לידיו תרומות המיועדות לנזקקי העיר בהיקף של 600 אלף שקל. הוא נאשם בעבירות מרמה, גניבה ועבירות מס ובכך שהטריד עד תביעה, נהגו, לאחר ששוחרר ממעצר. הפרקליטות מבקשת "להרחיקו מתפקידו כראש העיר".

החקירה בעניינו של ראש העיר, שהתנהלה ביחידה הארצית לחקירות הונאה בשיתו, חקירות מס הכנסה מרכז ברשות המסים ובליווי פרקליטות מחוז מרכז, החלה במהלך שנת 2017. ביולי האחרון הודיעה המשטרה על סיום החקירה ועל כך שהתגבשה תשתית ראייתית להעמיד את בן חמו לדין.
יהודה בן חמו בעת הארכת מעצרו, צילום: אוראל כהן יהודה בן חמו בעת הארכת מעצרו | צילום: אוראל כהן יהודה בן חמו בעת הארכת מעצרו, צילום: אוראל כהן

כתב האישום הוגש הבוקר לבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד על ידי עו"ד אורלי שרגנהיים באישורו של פרקליט המדינה שי ניצן, לאחר שנדחו טענותיו של בן חמו בהליך שימוע שנערך לו.

לפי כתב האישום, במהלך שנות כהונתו של בן חמו כראש העיר כפר סבא הוא יצר מנגנון הונאה שבמסגרתו קיבל לכאורה תרומות המיועדות לנזקקי העיר, ללא שיתוף מחלקת הרווחה או גזבר העירייה. בן חמו, נטען, הניע את אנשי לשכתו לפנות בסמוך לחגים לאנשי עסקים ולקבלנים הפועלים בעיר וביקש מהם לתרום באמצעות העירייה תווי קנייה.

בתמורה לפניות, כך לפי הפרקליטות, קיבל בן חמו תווי קניה בסכום כולל של 607 אלף שקל. בחלק מתווי הקנייה, נטען, הוא עשה שימוש לצרכיו האישיים ואת חלקם חילק לאנשים שונים בהתאם לראות עיניו. בין היתר הוא חילק את התווים למקורביו, עובדי לשכתו, עובדת משק ביתו ולפעילי שכונות וזאת לשימושם האישי או לחלוקה לתושבי העיר. עוד נטען כי בן חמו לא דיווח על התקבולים הללו לרשות המסים ולא שילם על התווים כל מס.

עוד עולה מכתב האישום, כי במהלך כהונתו כראש העיר הוא קידם את עניינו של חברו הקרוב, רפי כחלון, בעל עסקים בעיר, באופן פעיל אל מול גורמי טיפול עירוניים תוך שהוא נמנע מלדווח על קשריו עמו ועל כך שלמעשה הוא מצוי בניגוד עניינים. בן חמו, נטען, לא הדיר עצמו מעיסוק בעניינו של חברו ואף השתתף באופן פעיל בדיוני ועדות שונות שדנו בענייניו, חתם על היתרים בעניינו כיו"ר ועדה ועוד.

כתב האישום מייחס לבן חמו גם הטרדת עד תביעה - נהגו האישי. לפי כתב האישום, אף שחלק מתנאי שחרורו ממעצר כללו איסור ליצור קשר עם המעורבים בחקירה בנוגע לנושאי החקירה, הוא הטריד לכאורה את נהגו המשמש עד תביעה. לפי האישום, הוא פגש בנהג בחודש ספטמבר 2017, שוחח עמו אודות התיק וחומר החקירה ובסיום השיחה הטיח בו: "ציפיתי מהאנשים שלי שישמרו עליי". בשל כך, מבקשת הפרקליטות להאריך את תנאי שחרורו בערובה ולהטיל עליו אף תנאי נוסף לפיו לא רק יורחק מבניין העירייה אלא גם מתפקידו ועיסוקו כראש העיר. "יש חשש שהמשך תפקודו כראש העיר עלול להקל על ביצוע עבירות דומות מתחום השחיתות השלטונית וכן לאור חשש ממשי משיבוש הליכי משפט".

"בן חמו", נכתב לבית המשפט, "במעשים המיוחסים לו ניצל לרעה את מעמדו, סמכויותיו, השפעתו הרבה והכוח הנובע מתפקידו כראש העיר והסמכות המוניציפאלית העליונה בעירו, ועשה בכל אלו שימוש לרעה, לצורך עשיית רווחים אישיים על חשבון ציבור בוחריו וציבור נזקקי עירו. בנוסף עשה שימוש לרעה בכל אלו, לטובת קידום ענייניו של חברו הקרוב, העמיד עצמו וגורמי עירייה הכפופים למרותו במצב של ניגוד עניינים, ובכך פגע פגיעה מהותית באמון הציבור ובביטחונו במערכת השלטונית ובמוסדותיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות