אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צה"ל תקף מנהרה; רקטה פגעה בבית בשער הנגב צילום: הרצל יוסף

צה"ל תקף מנהרה; רקטה פגעה בבית בשער הנגב

בתגובה לפיצוץ המטען בגבול עזה, בו נפצעו ארבעה, מטוסים תקפו יעדים של החמאס, בהם מנהרה משכונת זיתון לישראל. אחרי התקיפה נורתה רקטה שפגעה בבית בשער הנגב. בני המשפחה היו בבית, אך בנס הרקטה לא התפוצצה. במקביל טנק פגע בפלסטינים שניסו להסתנן מרפיח

18.02.2018, 00:09 | ynet
התחממות ברצועה התקרית בגבול עזה: שני חיילים נפצעו קשה ושניים בינוני וקל שני חיילים נפצעו קשה מפיצוץ המטען בגבול רצועת עזה ושניים נוספים נפצעו בינוני וקל. החיילים הגיעו לבדוק דגל חשוד על הגדר ואז הופעל המטען. הפצועים הוטסו במסוק צבאי לבית החולים סורוקה בבאר שבע. צה"ל הגיב בירי טנק לעבר עמדת תצפית בדרום הרצועה ynet, 4 תגובותלכתבה המלאה
שעות ספורות לאחר התקרית הקשה שבה נפצעו ארבעה לוחמים מפיצוץ מטען על גדר הגבול בדרום רצועת עזה, תקף חיל האוויר שש מטרות טרור של חמאס, בהן מנהרת טרור התקפית שבונה חמאס משכונת זיתון לעבר שטח מדינת ישראל. בבית החולים סורוקה מאושפזים ארבעה חיילי צה"ל שנפצעו בפיצוץ המטען, שניים מהם במצב קשה ושניים במצב בינוני.

דובר צה"ל מסר כי מטוסי קרב תקפו מטרות טרור ששייכות לחמאס ברצועת עזה, בהן מתחם צבאי במרחב נצרים "השייך למערכים צבאיים ייחודיים של ארגון הטרור חמאס ובהם אתרים לייצור אמצעי לחימה". עוד הותקף מתחם צבאי במרחב חאן יונס השייך לחמאס. הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי אנשיה ירו לעבר כלי הטייס שתקפו ברצועה. קבלת האחריות הרשמית היא אירוע די נדיר, כי חמאס לא משתתף בירי לעבר ישראל בתקריות שהיו לאחרונה.

הפצצה ברצועת עזה, צילום: איי אף פי הפצצה ברצועת עזה | צילום: איי אף פי הפצצה ברצועת עזה, צילום: איי אף פי

רקטה שנורתה מרצועת עזה פגעה בבית באחד היישובים בשער הנגב, אין נפגעים, נגרם נזק לבית. הרקטה פגעה בגג בשעה שהמשפחה הייתה בבית, אך למרבה המזל היא לא התפוצצה. חבלן הוזעק למקום. תושבים דיווחו על פיצוצים לאחר שאזעקות נשמעו בשורת יישובים במועצה האזורים אשכול ושער הנגב. בהמשך דיווח צה"ל כי זוהה שיגור אחד מהרצועה ואילו האזעקות במועצה האזורית אשכול היו אזעקות שווא. טנק של צה"ל תקף עמדת חמאס בצפון הרצועה בתגובה לשיגור הרקטה שפגעה בבית.

חוליה של לפחות ארבעה פלסטינים ניסתה לחדור לדרום עוטף עזה מאזור רפיח. כוחות צה"ל זיהו אותם ופתחו לעברם באש, שכלל גם ירי מטנק. הפלסטינים מדווחים כי שני פצועים פלסטינים פונו לבית חולים ברצועה אחרי שנפתחה עליהם אש טנקים של צה"ל. מצרים עושה כעת מאמצים גדולים אצל שני הצדדים כדי למנוע הידרדרות להסלמה כוללת. על פי מקור פלסטיני בעזה, הנהגת חמאס שנמצאת בביקור בקהיר הודיעה למצרים כי אין פניה להסלמה ברצועת עזה ואין לה עניין בכך. 

  

"צה"ל רואה בחומרה רבה את הניסיון של ארגון הטרור חמאס לביצוע הפגנות עממיות וספונטניות לכאורה שנועדו להפוך את מרחב הגדר למרחב עימות ולבצע בו פעולות טרור שיביאו לערעור היציבות במרחב הרצועה", נאמר בהודעת דובר צה"ל. "חמאס אחראי לאירוע והשלכותיו כמו גם לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה, מעל ומתחת לקרקע. צה"ל נחוש לאפשר ביטחון לאזרחי ישראל ויעשה זאת בכל האמצעים העומדים לרשותו".

המטען היה מחובר לדגל

המטען שהתפוצץ ופצע ארבעה לוחמים היה מחובר לדגל פלסטיני והוצב ליד הגדר בחסות ההפגנות שנערכו במקום. לוחמי גולני וההנדסה הקרבית עסקו בבדיקת כמה נקודות חשודות בשטח ישראל ואז אירע הפיצוץ. מהתחקיר הראשוני עולה כי גששים סרקו ובדקו את מרחב הנקודה ולאחר מכן ניגשו לוחמי ההנדסה הקרבית לטפל בדגל, תחת אבטחת לוחמי גולני, ואז אירע הפיצוץ. מקרב הפצועים ישנם שני קצינים: קצין הנדסה קרבית שנפצע קשה ומפקד פלוגה מגדוד 13 של חטיבת גולני שנפצע קל. בשבועות האחרונים זיהו בצה"ל הסלמה בהפגנות הגדר שמארגן חמאס, שכללו גם שימוש בנשק חם כמו רימוני רסס. בצה"ל הגדירו את ההפגנות אלה כ"מניפולציות שאינן מקובלות". 

 

בפיצוץ המטען נפצעו קשה שני חיילים ושניים נוספים נפצעו בינוני. החיילים סיירו באזור גדר הגבול בדרום רצועת עזה, מול קיבוץ עין השלושה, והגיעו לבדוק דגל חשוד על הגדר. הפצוע הקשה ביותר הוא קצין, מפקד צוות לסילוק פצצות מיחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם. לצדו נפצע קשה לוחם ביחידה. מפקד פלוגה מגדוד 13 של גולני נפצע באורח בינוני ולוחם מצוות החפ"ק שלו נפצע אף הוא באורח בינוני. פרופ' גל איפרגן, סגן מנהל בית החולים סורוקה ומנהל מחלקה נויורולוגית, אמר כי "אף אחד לא נמצא בסכנת חיים מיידית. כולנו מאחלים להם החלמה מהירה".

פיצוץ המטען נחשב לתקרית החמורה ביותר בגבול רצועת עזה מאז סוף מבצע צוק איתן. קדם לה פיגוע צליפה בדצמבר 2014 שבמהלכו נפצע קשה לוחם גדוד הסיור הבדואי שאבטח עבודות בגדר הגבול, וכמה אירועים בהם נפגעו קל, בעיקר מחרדה, אזרחים בעוטף עזה כתוצאה מנפילת רקטות בקרבתם. הפעמיים האחרונות שבהן זיהו בצה"ל הנחות מטענים או זירות מטעני חבלה בגבול אירעו לפני כשנה, בחודש מרס 2017. בשני המקרים נוטרלו המטענים או מניחיהם בידי כוחות צה"ל ללא נפגעים ישראלים. 

באזור התקרית התגלו שתי מנהרות טרור בשלהי 2017, אחת של חמאס (בחודש דצמבר) ומנהרה שנייה של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, שנחשפה כחודשיים לפני כן. תקרית הפעלה או גילוי של מטען חבלה נחשבת לחריגה בגבול עזה אך התרחשה כבר מספר פעמים מאז סוף מבצע צוק איתן, בתחילת 2015 ובאפריל 2016.

בעקבות התגובה של חיל האוויר שתקף כמה מטרות של חמאס, פרסם הארגון העזתי את תגובתו לאירועים: "מטילים את האחריות על ישראל להשלכות של ההסלמה ברצועת עזה". עוד לפני התגובה של חמאס, ארגון הג'יהאד האיסלאמי איים כי "אדמת עזה אינה פיקניק או חווה חקלאית עבור ישראל. הרובים של עזה מוכנים וזרועות בניה יפיצו זעם בפני המצור והתוקפנות". 

מנגד קרא מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב (פולי) מרדכי, לתושבי עזה להתעורר אל מול ניצול חמאס את מצוקתם. בפוסט שפורסם באלמונסק, עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, כתב: "כמו שהבטחנו, אנו עומדים במילתנו! תקפנו מטרות איכות של ארגון הטרור חמאס שנושא באחריות על עזה. תושבי עזה, התרחקו מהגדר ואל תאפשרו לחמאס לנצל אתכם. תקוותכם אינה בהפרות הסדר בגדר הבטחון בגבול עם עזה. לצערי הרב, כספיכם, שהיו יכולים להיות מקור תקווה עבורכם, מושקעים במנהרות ובבסיסים הצבאיים של חמאס ובבתים המפוארים של בכיריה. להיכן נעלמו עשרות מיליוני השקלים שגבתה מכם חמאס ברצועה? כל הידרדרות נוספת במצב היא באחריות חמאס, אל תתנו להם להוביל אתכם לשאול".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות