אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהן קצבאות שירותים מיוחדים, נכויות וניידות צילום: מוטי קמחי

מהן קצבאות שירותים מיוחדים, נכויות וניידות

קשת הקצבאות המשולמות מאת המוסד לביטוח לאומי בגין מצב בריאותי מבוססות על השפעת המצב הבריאותי על התפקודים השונים

18.02.2018, 10:02 | עו"ד לינוי אולניק

לא פעם, החיים מזמנים לנו דברים שאפילו לא ידענו לדמיין, וודאי שלא ייחלנו להם. בין אם מדובר בתאונה או בין אם מדובר במחלה קשה ומצערת, שהותירה אותנו עם צלקת פיזית לכל החיים. במצבים מעין אלו ישנם דברים הנוגעים לזכויות ולהטבות המגיעות לכם שחשוב מאד שתדעו על מנת שתוכלו לעדן ולהקל, ולו במעט, על שגרת חייכם.

קשת הקצבאות המשולמות מאת המוסד לביטוח לאומי בגין מצב בריאותי מבוססות על השפעתו של המצב הבריאותי על התפקודים השונים, ולפי חומרת הפגיעה נקבע שיעור הזכאות.

קצבת שירותים מיוחדים לנכים: זוהי קצבה המיועדת לאלו המתקשים מסיבות רפואיות, בביצוע פעולות בסיסיות וצריכים את עזרתו של אדם נוסף כדי להשלימן. הפעולות הנבדקות: הלבשה, אכילה, רחצה, ניידות בבית ושליטה על הסוגרים. או לאלה הזקוקים להשגחה רציפה שמא יסכנו את חייהם או את הסובבים אותם ואינן מודעים לסכנות. הקצבה, ניתנת לפי שלוש מדרגות, 50%, 112% ו-188%, שזהו המקסימום גם אם ישנה החמרה במצבכם. ברוב המקרים, אדם הזכאי לקצבת שירותים מיוחדים יהיה זכאי גם לקצבאות נוספות כמו: נכות כללית וניידות.

עו"ד לינוי אולניק , צילום: אלון וגנפלד עו"ד לינוי אולניק | צילום: אלון וגנפלד עו"ד לינוי אולניק , צילום: אלון וגנפלד

קצבת ניידות היא קצבה המיועדת לאלו שכתוצאה ממצבם הבריאותי נפגעה ניידותם, תחומי הזכאות מחולקים ל-11 קטגוריות, הזכאות המקסימלית הינה 100% מוגבלות בניידות ואילו המינימאלית לבעלי רישיון נהיגה היא 40% מוגבלות בניידות, רשימת הליקויים מכילה רשימה של מצבים בגינם ניתן לקבוע את שיעור המוגבלות בניידות, הרשימה מורכבת מפגיעות נוירולוגיות, אורתופדיות וכלי דם. סל ההטבות בניידות מכיל: תו נכה, פטור מאגרת רישוי, קצבת ניידות, הנחה ממיסים ברכישת רכב חדש, הלוואה למימון אביזרים לרכב במידת הצורך, בין אם הנכה בעל רישיון נהיגה או לא.

קצבת נכות כללית זו קצבה המשולמת לאדם שעקב מצבו הרפואי איבד ו/או נפגעה יכולתו לעבוד ומצריכה עמידה בכמה תנאים כדי לקבלה, בניהם, אדם זכאי לקצבת נכות כללית בהיותו מובטל או שהכנסתו מתחת לשכר הממוצע (כ-6,000 שקלים נכון ל-1.1.18), שנקבעה לו נכות רפואית על-ידי רופא מטעם המוסד לביטוח לאומי בשיעורים שונים ופגיעה בכושר העבודה ברמה של 50% לפחות. דרגת האי-הכושר הנקבעת, תנועה בין ארבע מדרגות, החל מ-60% ועד ל-100%, חשוב להבין שדרגת האי כושר היא שקובעת את שיעור הקצבה ולא דרגת הנכות הרפואית

זכרו, שהקצבה החודשית שלכם יכולה להגיע עד ל-2,350 שקלים, אך ניתן לקבל יחד איתה קצבה חודשית נוספת שנעה בין 152-452 שקלים, על דרגת אי-כושר מלאה. וכן תוספות עבור ילדים ובני זוג שאינם מקבלים קצבה בעצמם ומשכורתם מתחת למינימום.

במקרים בהם תבחרו להמשיך לעבוד, נשאלת השאלה, כמה מותר לכם להרוויח מבלי לאבד את קצבתכם? ובכן, כאמור, לפי נתוני המוסד לביטוח הלאומי הנכונים לחודש מאי 2017, בהנחה ונקבעה לכם דרגת אי כושר מלאה (100% אי כושר) ניתן להשתכר עד שכר של 5,800 ברוטו.

את הנכויות הללו, ניתן לקבל בנפרד ובמקרים מסוימים אפילו ניתן לשלב בניהן. כך, לדוגמה, אדם שסובל ממחלה קשה ונקבעו לו שירותים מיוחדים, יכול להיות זכאי גם לנכות כללית ולניידות. תהליך קבלת ההטבות הכולל קיום ועדות רפואיות, יכול להימשך בין חודש לשנה וחצי. לכן, עדיף להיוועץ ולהיעזר בעורך דין מקצועי, הבקיא בתחום, על מנת שתבטיחו לעצמכם את מימוש מלוא זכויותיכם, תוך שילוב והבטחת מיצוי מלוא קשת הזכויות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות