אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ג'יאני אינפנטינו רומז לרפורמות מקיפות בשוק העברות השחקנים צילום: אי פי איי

ג'יאני אינפנטינו רומז לרפורמות מקיפות בשוק העברות השחקנים

נשיא פיפ"א טען בראיון ל-ESPN שהארגון שוקל שינויים מהותיים ורפורמות משמעותיות בשוק העברות השחקנים - זאת במטרה להילחם ב"כיוון הגרוע" שהשוק הולך אליו

18.02.2018, 14:22 | שירות כלכליסט

ג'יאני אינפנטינו, נשיא פיפ"א, טען בראיון ל-ESPN שהארגון שוקל שינויים מהותיים ורפורמות משמעותיות בשוק העברות השחקנים - זאת במטרה להילחם ב"כיוון הגרוע" שהשוק הולך אליו.

קראו עוד בכלכליסט

ג ג'יאני אינפנטינו נשיא פיפ"א. "עניין העמלות שעולות נמצא במגמה מדאיגה" | צילום: אי פי איי ג

לפי מערכת ה-TMS של פיפ"א ( Global Transfer Market Report) ב-2017 מועדוני כדורגל הוציאו סכום של 6.37 מיליארד דולר על רכישת שחקנים מחוץ למדינה שלהם. מדובר על עלייה של 32.7% מ-2016. ב-2017 נעשו 15,624 העברות בינלאומיות - 6.8% יותר מ-2016. רק 15.8% מההעברות היו בכסף (84.2% העברות חופשיות). פיפ"א הוסיפה ש-67.4% מהסכום הראשי הגיעו מ-50 המועדונים שמייצגים 13 התאחדויות כדורגל שונות. הפרמיירליג הוציאה סכום שיא של 988 מיליון דולר.

אינפנטינו אמר: "עבור העברות בינלאומיות בלבד התגלגלו 6.4 מיליארד דולר. זה סכום כפול מהסכום שהוציאו לפני 4-5 שנים. אפשר לומר שהמערכת בריאה בגלל שיש בה הרבה כסף. אבל המגמה מדאיגה ואנחנו צריכים לפעול. זה 6.4 מיליארד דולר שמועברים ממדינה למדינה אחרת, לאורך כמה חודשים. באותו הזמן העמלה ששולמה לסוכנים עמדה על 500 מיליון דולר".

אינפנטינו קורא לשקיפות גבוהה יותר בשוק העברות השחקנים והשווה את הסכום ששולם לסוכנים לסכום ששולם כדמי סולידריות למועדונים שגידלו את השחקנים שעברו (60 מיליון דולר). תחת החוקים, כל מועדון שאימן את השחקן מגיל 12 ועד שהוא נהפך למקצוען, יקבל סכום מסוים מהמעבר של השחקן עד גיל 23. המערכת הזו לא תמיד עובדת. "הפתרון יהיה פשוט לומר, לדוגמה, 5% מכל סכום צריך ללכת כדמי סולידריות ופיצוי על אימון", אמר אינפנטינו. "הסכום הזה עשוי לעבור לבנק ראשי בפיפ"א או הקונפדרציות ואז יחולק למועדונים שאחראים לפיתוח השחקנים".

אינפנטינו הוסיף בקשר לסוכנים: "אני חושב שעניין העמלות שעולות נמצא במגמה מדאיגה. והרבה סוכנים מסכימים שיש בעיה. זו גם שאלה על האקו-סיסטם של הכדורגל. אין היום חוקים. כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. אבל המציאות מראה שיש הרבה מאוד סיכונים לשחיתות, שוחד והלבנת הון. אני לא אומר את זה - יש דו"חות של ממשלות ורשויות שמראים את זה".

אינפנטינו, ככל הנראה, יציע הגבלת עמלת סוכן וייתכן גם שידרוש אימוץ חוק שהפרמיירליג מטילה על כל הקבוצות מעונת 2018/19 לפיו חלון העברות השחקנים יסגר לפני תחילת העונה (9 באוגוסט) ולא בסוף אוגוסט. למועדונים בפרמיירליג עדיין יהיה מותר למכור שחקנים עד ה-31. "יש היגיון להתחיל את העונה אחרי שאתה יודע מה הסגל שלך. ואז אתה מתחיל את העונה עם הסגל שלך. אתה לא יכול לשנות אותו אחרי שבוע, שבועיים או חודשים לתוך העונה ולאבד את השחקן הכי טוב שלך. זה לא בסדר. אנחנו צריכים להגן על הערכים שהפכו את הכדורגל למה שהוא. וגם צריך להגן על האמינות של המשחק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות