אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: הסרת עיקולים מהמשכורת והעו"ש למי שיעמוד ב-3 תשלומי חובות צילום: עמית שעל

ועדת השרים אישרה: הסרת עיקולים מהמשכורת והעו"ש למי שיעמוד ב-3 תשלומי חובות

עם זאת, עפ"י הצעת החוק של ח"כ אחמד טיבי, אם יפגר החייב ב-2 תשלומים יוכל בעל החוב לבקש את חידוש ההגבלות. משמעות החוק: מאות אלפי חייבים שהחיים הכלכליים שלהם מושעים יוכלו לחזור לפחות לפעילות כלכלית חלקית

18.02.2018, 16:59 | שחר אילן

ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק שתאפשר לחייבי הוצאה לפועל שעומדים ב-3 תשלומי חובות לחזור ולקבל משכורת, להפעיל רישיון בנק ולהחזיק ברישיון נהיגה. משמעות הצעת החוק של ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) היא שמאות אלפי חייבים שהחיים הכלכליים שלהם מושעים יוכלו לחזור לפחות לפעילות כלכלית חלקית.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק היא חלק מהמגמה ההולכת וגוברת של המדינה לעבור מענישת חייבים לשיקום. מגמה זו באה לידי ביטוי בחוק חדלות פירעון שעומדת לפני אישור בקריאה שנייה ושלישית במליאה ולפיה יכנסו חייבים להליך של 4 שנים שבסופו הפטר – מחיקת חובות. טיבי בעצם מציע להסיר מעל חייבי ההוצאה לפועל חלק מהמגבלות עוד לפני ההפטר.

היום ניתן להטיל על חייבים שורה של הגבלות המקשות על התפקוד הכלכלי והאישי היומיומי שלהם, ביניהן עיקול חשבון העובר ושוב, עיקול משכורת החייב והגבלת רישיון הנהיגה. על פי הצעת החוק, ההוצאה לפועל תבטל את ההגבלות לגבי חייב שעומד בתשלומים במשך 3 חודשים. לעומת זאת, אם יפגר החייב ב-2 תשלומים יוכל בעל החוב לבקש את חידוש ההגבלות.

האוכלוסייה הערבית סובלת מעוני רב במיוחד ולכן יש בה מספר גדול יחסית של חייבים שמסתבכים בהליכי הוצאה לפועל. זו כנראה סיבה מרכזית לכך שטיבי וכן חברי כנסת ערבים נוספים מגלים פעילות רבה במיוחד בקידום חוקים העוסקים בשיקום חייבים.

טיבי אומר: "מי שנכנס למסלול של הוצאה לפועל החיים שלו נהרסים. ההצעה תאפשר לחייבי הוצאה לפועל לפתוח דף חדש. זאת במהלך הסדר החובות ולא רק לאחר קבלת הפטור. זה יפטור בעיה של מאות אלפי אזרחים".

הצעת החוק של טיבי צפויה לעבור ביום רביעי בקריאה טרומית ואחר כך תוצמד להצעת חוק ממשלתית שתוגש בנושא זה. השאלה הגדולה היא האם תספיק הכנסת הנוכחית לאשר החקיקה לפני שתתפזר לצורך בחירות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
אם הצעת החוק אינה מסירה העיקול שהוטל מיום ההגבלה
שהטיל רשם ההוצל"פ, אז החייבים לא יקבלו הרישיונות ריטרו, כי משרד רישוי יכול לטעון שהסרת ההגבלה אינה ריטרו מיום ההגבלה, וגם יפעילו תקנה 172א, אז אכלנו אותה כפול. ושחייבו אותנו בעוד הוצאות תיאוריה וטסט וזמן ומשיכת זמן. רוצה להבין מי זה שהציע הצעת חוק אנטי אנושית ואנטי דימוקרטית ואיפה ההיגיון. ברור שהוא מאחד מחברי הכנסת העשירים .
חני  |  21.07.20
לכל התגובות