אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת השרים אישרה: הפיקוח על הבנקים ימסור לוועדת הכלכלה דיווח חצי שנתי צילום: אלעד גרשגורן

ועדת השרים אישרה: הפיקוח על הבנקים ימסור לוועדת הכלכלה דיווח חצי שנתי

בנק ישראל יידרש להציג בפני ועדת הכלכלה של הכנסת דין וחשבון על פעולותיו בנושאים הצרכניים, פעמיים בשנה, ומבלי לחייב את הבאת ההוראות בנושאים אלה לאישור הוועדה

18.02.2018, 17:58 | רעות שפיגלמן
ועדת שרים לחקיקה אישרה (א') הצעת חוק לתיקון פקודת הבנקאות, לפיה לראשונה הפיקוח על הבנקים ימסור לוועדת הכלכלה של הכנסת דיווח חצי שנתי ,לכל הפחות, על פעילות הפיקוח על הבנקים בכל הנוגע לנושאים צרכניים. מדובר בעיקר בדיווח לגבי חשבונות של לקוחות, יחסים שבין הבנקים ללקוחות והלוואות.

התיקון למעשה צפוי להביא לכך שהוראות ניהול בנקאי תקין שנקבעות באופן שוטף על ידי המפקח על הבנקים ושאינן מפוקחות על ידי הממשלה או הכנסת, כן יבואו לאישור ועדה בכנסת. כאן מדובר בדיווח לוועדת הכלכלה, כאשר באופן דומה באופן שוטף כיום הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון מדווח לוועדת הכספים. בנוסף, בדיונים בכנסת יוכל להשתתף כל מי שיראה את עצמו נפגע מאותן הוראות ובכך לשפר את ההחלטות בנושאים שיובאו לדיון.

ח"כ רועי פולקמן, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רועי פולקמן | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ רועי פולקמן, צילום: אלכס קולומויסקי

יש לציין כי הצעת החוק נועדה לשמור על עצמאותו של בנק ישראל, שכן הבנק יידרש להציג בפני ועדת הכלכלה של הכנסת דין וחשבון על פעולותיו בנושאים הצרכניים, פעמיים בשנה, ומבלי לחייב את הבאת ההוראות בנושאים אלה לאישור הוועדה.

הצעת החוק צפויה להעלות ביום רביעי הקרוב לקריאה טרומית בכנסת ולאחר מכן לעבור לוועדת הכלכלה.

יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן: "דיון ציבורי פתוח ושקוף, מוביל לרגולציה טובה יותר. גם האירועים שבגללם הוקמה ועדת החקירה לעניין האשראי הבנקאי (ועדת פישמן) מעלים הצורך בבקרה פרלמנטרית על פעילות הרגולטורים במערכת הפיננסית. בנק ישראל תמך בהצעת החוק. הדיווח החצי שנתי על הפעולות הצרכניות של הפיקוח על הבנקים יגביר את המודעות של הח"כים ושל הציבור לפעולות אלו, ויסייע לציבור למצות בצורה טובה יותר את הזכויות והכלים שהפיקוח מעמיד לרשותו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות