אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האקטיביזם של המוסדיים עלה למנהלים 47 מיליון שקל בשכר צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

האקטיביזם של המוסדיים עלה למנהלים 47 מיליון שקל בשכר

נציגי המוסדיים בחברות הציבוריות בישראל, בתיווך חברת הייעוץ אנטרופי, ביצעו בשנתיים האחרונות מהלכים שחסכו לחברות הציבוריות בתל אביב 63 מיליון שקל. גם עסקאות בעלי העניין נמצאות בשפל, לפי חברת הייעוץ

19.02.2018, 08:28 | רחלי בינדמן

המהלכים האקטיביסטיים של הגופים המוסדיים בדיקרטוריונים של חברות ציבוריות חסכו, לפי הערכות, 63 מיליון שקל בין ינואר 2016 לנובמבר 2017 – כך לפי דו"ח שפרסמה לאחרונה חברת הייעוץ אנטרופי. מרבית ההוצאות שנחסכו הן שנתיות – ואינן חד־פעמיות.  

קראו עוד בכלכליסט

לפי אנטרופי, בראשות המנכ"ל תמיר פורת, כ־74% מהסכום מקורם בהתנגדות של בעלי המניות בנושאי שכר בכירים, מה שאילץ את החברות לחתוך בשכר המבוקש של המנהלים. יתר הסכום הגיע מהתערבות של בעלי המניות בכל הקשור לעסקאות בעלי עניין – עסקאות בין החברה לבין בעל השליטה שלה שבהן היה לחץ להוריד את המחיר שהחברה צריכה לשלם לבעל השליטה או להגדיל את התמורה מבעל השליטה.

השכר המבוקש למנהלי החברות הציבוריות כלל לא הגיע במרבית הפעמים לאסיפה הכללית, שם נדרש רוב של בעלי מניות המיעוט. כאשר בחברה הבינו שבעלי המניות לא יאשרו את השכר, הם דחו את האסיפה וקיימו מגעים שבסופם הובא להצבעה שכר מופחת.

שכר, שליטה ומניות מיעוט

57% מהנושאים שאנטרופי דנה בהם עסקו בנושאי שכר, עוד 6% בלבד בעסקאות בעלי שליטה והיתר בסוגיות שוטפות של ממשל תאגידי כמו מינוי דירקטורים ומינוי רואה חשבון מבקר, שברובם לא נדרש רוב של בעלי מניות המיעוט.

לעומת זאת, בכל הקשור למינוי דירקטורים חיצוניים נדרש רוב של בעלי מניות המיעוט. דירקטור חיצוני אמור לשרת את האינטרסים של בעלי מניות המיעוט, אך עד לפני כשנתיים מי שהיה מביא את המועמדים היו בעלי השליטה. בשנים האחרונות, לעומת זאת, הגופים המוסדיים דורשים להציע את המועמדים בעצמם.

שומרי הסף

באנטרופי מציינים כי הם מייחסים חשיבות רבה למינויים של דירקטורים בלתי תלויים ודירקטורים חיצוניים שחפים מכל זיקה לבעלי השליטה. לפי אנטרופי, "תפקיד הדירקטור הבלתי תלוי והדירקטור החיצוני כשומרי סף הוא רגיש וחשוב, וחשוב שייבחנו בזהירות ושמרנות נדרשת. אנטרופי הביעה הסתייגות ממינוי מועמדים שלהם היתה זיקה לנושאי המשרה בחברה, לחברה או לבעל השליטה בה או קשר אחר אשר עשוי לדעתה של אנטרופי להעלות חשש לזיקה, אף אם בחינה משפטית העלתה כי הקשר לא עולה לכדי זיקה או שמא עברה תקופת הצינון הנדרשת, וזאת לאחר בדיקה ובחינה של כל מקרה לגופו של עניין".

עוד חושפת אנטרופי כי יש מיעוט של עסקאות בעלי עניין בשנתיים האחרונות, במיוחד אם מביאים בחשבון את הסערה סביב עסקאות בעלי העניין השנויות במחלוקת של בזק מול בעל השליטה שאול אלוביץ', שעומדות בלב חקירת רשות ניירות ערך בראשות מנכ"לית אנטרופי לשעבר ענת גואטה.

תמיר פורת מנכ"ל אנטרופי, צילום: אוראל כהן תמיר פורת מנכ"ל אנטרופי | צילום: אוראל כהן תמיר פורת מנכ"ל אנטרופי, צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות