אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברות הסיעוד יוצאות לקרב נגד העברת כסף לסיעודיים צילום: דוברות משרד האוצר

חברות הסיעוד יוצאות לקרב נגד העברת כסף לסיעודיים

הכנסת תדון היום בסעיף ברפורמת הסיעוד שבחוק ההסדרים, שלפיו חלק מהתקציב לשעות טיפול יומר לכסף שהמטופלים יוכלו להוציא כרצונם

19.02.2018, 09:22 | ספי קרופסקי

בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת יתקיים הבוקר דיון שצפוי להוות יריית פתיחה רשמית לעימות בין חברות המספקות שירותי סיעוד לבין משרד האוצר. סלע המחלוקת בין הצדדים הוא אחד מסעיפי הרפורמה בסיעוד הנכלל בחוק ההסדרים הנוכחי. הסעיף קובע כי חלק מהתקציב שמיועד לשעות טיפול עבור האוכלוסיה הסיעודית, יומר לתקציב גמיש, שבו יוכלו הסיעודי ומשפחתו להשתמש גם עבור שעות טיפול וגם עבור צרכים אחרים דוגמת שירותים שונים או ציוד עזר.

קראו עוד בכלכליסט

עבור חברות הסיעוד המספקות שירותי טיפול לאלו שהוגדרו כסיעודיים מדובר במכה גדולה. כיום מגלגל התחום כ־7 מיליארד שקל בשנה שמגיעים ברובם מהמדינה. הסכומים המושקעים בחברות אלה מטעם גורמים פרטיים נחשב לזעום. לפי הערכה של גורמים המקורבים לנושא, חברות הסיעוד צפויות להפסיד בשל השינוי הנוכחי כמאות מיליוני שקל בשנה, וכשרפורמת הסיעוד תגיע להבשלה מלאה ב־2021 — הן צפויות להפסיד יותר מ־400 מיליון שקל בשנה.

הצוות שהכריז על תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה. מימין ליצמן, ניסנקורן, כהן, כחלון וסלינגר, צילום: דוברות משרד האוצר הצוות שהכריז על תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה. מימין ליצמן, ניסנקורן, כהן, כחלון וסלינגר | צילום: דוברות משרד האוצר הצוות שהכריז על תוכנית הסיעוד הלאומית החדשה. מימין ליצמן, ניסנקורן, כהן, כחלון וסלינגר, צילום: דוברות משרד האוצר

בשבועות האחרונים החלו חברות הסיעוד לפעול מאחורי הקלעים ודרך לוביסטים כדי לשנות את ההחלטה. בנוסף לדיון היום בכנסת שבו ישתתפו נציגים מטעמם, החברות צפויות לקיים הפגנה נגד השינוי המתוכנן מול קריית הממשלה בתל אביב. הטענה המרכזית של החברות היא שהמדינה מסירה את אחריותה מהטיפול בקשישים הסיעודיים ומאלצת אותם ואת בני משפחותיהם לדאוג לכלל השירותים.

כיום מקבלים קשישים שהוגדרו כסיעודיים סיוע בתקצוב שעות טיפול מהמדינה לפי שלוש רמות אבחון.

הרמה הראשונה קיבלה 9.75 שעות טיפול שבועיות, הרמה השנייה קיבלה 18 שעות טיפול שבועיות, וקשישים סיעודיים ברמה השלישית והקשה מכולן קיבלו 22 שעות טיפול בשבוע.

אלא שבסעיף החדש המקודם במסגרת חוק ההסדרים מתכנן האוצר לשנות את השיטה הנוכחית ולקבוע שש רמות אבחון. במקום שעות טיפול, סיעודיים ברמה הראשונה יקבלו כאלף שקל בשבוע. ברמה השנייה יקבלו שש שעות טיפול, ובנוסף שווי כספי של ארבע שעות טיפול, עמו יוכלו להשתמש לקניית טיפול או שירותים אחרים. שווי שעת טיפול הוא כ־800 שקל.

קשישים שיוגדרו ברמה שלוש יקבלו 13 שעות טיפול בשבוע וארבע שעות נוספות שאותן יוכלו להמיר לצרכים אחרים או לטיפול. קשישים ברמה ארבע יקבלו 17 שעות טיפול ועוד ארבע שניתן להמיר. אלה ברמה חמש יקבלו 22 שעות טיפול ובנוסף ארבע שעות לטיפול או המרה. קשישים ברמה שש הקשה ביותר, יקבלו 26 שעות טיפול בשבוע בנוסף ל־4 שעות שעמן יתאפשר להם להשקיע בשירותים אחרים או לממן טיפול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הגיע הזמן לעשוק בחזרה את חברות הסיעוד החזירות
שכר המנהלים של חברות הסיעוד אומר הכל מנכלים סמנכלים מנהלים קיבלו עשרות אלפי שקלים לחודש על גב מטפלות בשכר מינימום מזמן היה צריך כבר להחזיר את הכח למשפחות ועכשיו שחברות הסיעוד יתחילו לחזר אחריהם זה הזמן לזכור את הקשיש ומשפחתו - ומולם לסייע ככל שניתן וכל העובדות הסוציאליות שנדבקו לכסא שיתחילו לרוץ סביב הקשיש...
סיגלית  |  04.03.18
4.
עושק ושוד בצהרי היום !!!! כלום לא יישתנה
לא בחינם רוב מנהלי/בעלי חברות הסיעוד; הם חברי הליכוד מוברגים ו"מקושרים " ... צדקו אלו. הם רק בשביל כסף ורק תאוות כסף !!! הכסף הגדול שלהם - כל עובד/ת משלשל לכיסם כ- 4000-7000 $ וזה רק החצי שגובים מהעובד עוד לפני שהתחיל יום אחד !!! זה החצי שמועבר לתאגידים הישראליים על ידי חברות "ההשמה" או כח אדם שאיתרו את העובד וטיפלו במסמכים שלו בארץ המוצא- הם נעשקים ומשלמים בין 7000-15000$ על התענוג הגדול לבוא לארץ ולטפל בנזקקים או גריאטריים !!!!!!!!! אין עובד/ת אחת - אפילו לא 1 !!!!!!!!!!!!! שלא שילמו את הסכום הזה כדי לבוא לכאן ולעבוד - את הכסף כמובן גוסות החברות בחו"ל שנשבעות שהכל עובר לחברות בישראל חוץ מכמה מאות דולרים על הטיפול - החברות בארץ נשבעות שהכל נשאר בחו"ל ואין להן מושג על כך שבחו"ל גובים דמי "עבדות" מהעובדים - אז כימני ומצביע ליכוד אני מוכן להישבע שכלום לא יישתנה .. יש להם מידי הרבה כח פוליטי - וכמובן גם כסף לשמן את המערכת , כמובן "רק באופן חוקי" ולוביסטים... בושה למדינה הנאורה מתקדמת ומשגשגת ותל"ג של ביבי
מייק רויזר  |  21.02.18
1.
הקשישים מעניינים את חברות הסיעוד כקליפת השום - רק כסף רואות מול העיניים. קשיש = כסף
כואב הלב לראות את ההתנהלות של חברות הסיעוד מול הקשישים. איך משקרים אותם, איך מרמים אותם, באלו דרכי רמיה גונבים את כספם והכל תמורת בצע כסף. לצערנו, הרבה קשישים שלא מודעים למצב סומכים על חברות הסיעוד.
רונה  |  20.02.18