אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביקורת חריפה על רפורמת הסיעוד: תשלום בכסף מנוגד לעקרונות היסודיים של טיפול סיעודי צילום: גיל נחושתן

ביקורת חריפה על רפורמת הסיעוד: תשלום בכסף מנוגד לעקרונות היסודיים של טיפול סיעודי

החשש הוא שהקשישים ומשפחותיהם לא ישתמשו בכסף לסיעוד. יו"ר ועדת הרווחה של השלטון המקומי מאיר דהן: "כשקשיש ניצב מול ההחלטה בין לקנות לנכד או לילד מתנה או לממן טיפול סיעודי הוא יבחר במתנה"

19.02.2018, 11:33 | שחר אילן

ביקורת חריפה בישיבת ועדת העבודה והרווחה על הכוונה לתת לקשישים כסף במקום שעות סיעוד. יו"ר מועצת מזכרת בתיה מאיר דהן אמר ש"הדבר מנוגד לעקרונות הבסיסיים ביותר של הטיפול הסיעודי". חברי כנסת דרשו לתת לקשישים שעות סיעוד כברירת מחדל ולאפשר לרוצים בכך לקחת כסף במקום.

קראו עוד בכלכליסט

ועדת העבודה והרווחה החלה היום לדון בפרק בחוק ההסדרים שעוסק ברפורמת הסיעוד. המדינה משלמת היום כעשרה מיליארד שקל לשירותי סיעוד, מתוכם 6.1 מיליארד שקל לגמלת סיעוד וכ-3 מיליארד מיועדים לאשפוז סיעודי. בנובמבר האחרון הכריז שר האוצר משה כחלון על רפורמה בסיעוד שמוסיפה עוד 1.1 מיליארד שקלים. אחד מפרקי הרפורמה, שאינו מחייב חקיקה הוא ביטול ההשתתפות של המשפחה בעלות הטיפול הסיעודי בהדרגה עד 2021 מה שיוריד עול קשה מהמשפחות.

עובדים סיעודיים זרים עם קשישים (ארכיון), צילום: עמית שעל עובדים סיעודיים זרים עם קשישים (ארכיון) | צילום: עמית שעל עובדים סיעודיים זרים עם קשישים (ארכיון), צילום: עמית שעל

פרקי הרפורמה שמחייבים חקיקה הגיעו לאישור הכנסת כפרק בחוק ההסדרים וועדת העבודה והרווחה החלה לדון בהם הבוקר. הנושא מעורר המחלוקת ביותר שבה הוא הכוונה להעביר חלק מהתשלום למשפחות מגמלה בעין (כלומר 9.75 שעות טיפול סיעודי) לגמלה בכסף (אלף שקל). בשאר הרמות יינתנו שעות טיפול והקשיש יוכל לבחור בין ארבע שעות טיפול לבין כסף. זאת, בשל החשש שהקשיש והמשפחות לא ישתמשו בכסף לסיעוד. באוצר טוענים שהדבר יאפשר לאדם לקנות שירותים אחרים. "זה מגדיל את אפשרויות הבחירה ומשפר את כוח המיקוח מול החברות"

מנהלת אגף סיעוד בביטוח הלאומי אורנה זמיר אמרה שהמעבר לגמלה בכסף ברמה הנמוכה יפתור את הבעיה של מי שמקבלים יותר מדי שעות סיעוד. לדבריה, הבעיה של מתן יותר מדי שעות "היא חלק מהסיבה להשחתה. רבים קיבלו עשר שעות כשהיו זקוקים לשש". היא אמרה ש"מדובר באנשים צלולים שיכולים לבחור" למה להשתמש בכסף. היא אמרה שבשל מערכת המחשוב המיושנת של הביטוח הלאומי המוסד לביטוח לאומי יזדקק לחצי שנה עד שנה להיערך לרפורמה

ח"כ קארין אלהרר מיש עתיד תקפה את האוצר על שהקדיש חלק גדול מהישיבה להצגת היבטים אחרים של הרפורמה ולא למעבר לכסף. ח"כ איציק שמולי מהמחנה הציוני הזהיר מאפשרות שרוב הקשישים ישובצו לרמה הנמוכה ביותר של גמלה בכסף כדי לחסוך כסף והזהיר שהמוטיבציה האמיתית של האוצר היא חיסכון. ח"כ טלי פלוסקוב מכולנו אמרה ש"ברירת המחדל צריכה להיות הטיפול" ורק אם הקשיש בוחר בכך לתת לו כסף.

ראש מועצת מזכרת בתיה ויו"ר ועדת הרווחה של השלטון המקומי מאיר דהן אמר שהקצבה בכסף "נוגדת את העקרונות הבסיסיים ביותר של הטיפול הסיעודי. מטרת החוק היא לתת טיפול סיעודי. כשאתה נותן כסף אתה אף פעם לא יכול לדעת לאן הוא ילך ולא יכול לבקר את זה". במרכז טוענים שיש חשש גדול שאנשים ישתמשו בכסף למזון ותרופות. "כשקשיש ניצב מול ההחלטה בין לקנות לנכד או לילד מתנה או לממן טיפול סיעודי הוא יבחר במתנה". דהן הזהיר שמצב הקשישים יורע ויבוא למחלקת הרווחה.

עמותת מטב, המספקת שירותי סיעוד, טוענת שהחוק "מותיר את האזרחים הוותיקים מבלי שיובטח כי הם מקבלים את הטיפול והשירות התומך. הוא יאלץ אותם להכריע בין טיפול סיעודי לתשלום הוצאות חיוניות אחרות". לטענת העמותה, הדבר מעביר את כל האחריות לטיפול לבני המשפחה ש"יצטרכו לבדם וללא כל סיוע למצוא עובדים ולהבטיח זכויות סוציאליות". מטפלת הבית ציפי עובדיה אמרה שהמשפחות לא יוכלו בשום פנים ואופן לעמוד בעול של מציאת מטפלות והעסקתן בעצמן.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו אמר ש"בנושא הזה יש הרבה אינטרסים ואינטרסנטים. חלק מהאינטרסנטים קלקלו את הענף. יש חברות שלא ממלאות את תפקידן. נתקלתי בשירות שלא תמיד הגון". עוד אמר שאם זה היה תלוי בו רק עמותות היו מספקות שירותי חינוך ורווחה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
בולשיט, רק כסף
החברות הסיעודיות רק רוצות כסף והם יעשו הכל לכפות עלינו את השירות שלהם. אני מעדיף בן משפחה או קרוב שידאג לקרובי משפחתו ולא איזה עובד זר. בכסף גם אפשר להכניס לדיור מוגן או בית אבות במקרה הצורך. שעות סיעוד לא עוזרות תמיד וגם אם הם חיוניות אני מעדיף לבחור ביחד עם קרובי משפחתי מי יטפל בהם ולא איזה עובד סוציאלי.
פיני  |  26.02.18
3.
נגד תשלום למשפחה
טעות לשלם כסף ברגע שיתנו כסף יפסיקו ללכת למועדון ולא יהיה להם מכשיר מצוקה וגם מטפלת שמגיעה מידי פעם לבית הקשיש/ה המחשבה שהמשפחה צריכה לדאוג לכל השרותים הנ"ל. הם פשוט לא ידעו איך להתנהל והקשיש יהיה בבית ללא שום שרות וללא דמחת חיים. המצב כיום הוא הכי טוב עבור הקשישים ונכון יש מטפלוץ ישראליות טובות שנותנות הנשמה ודואגות לקשישים. בבקשה אל תעשו שטות ותתנו לקשישים כסף. הם לא צריכים כסף.
ניקי  |  25.02.18
2.
רפורמת הסיעוד
לאף חברה לא איכפת מהקשישים אלא רק מהכסף שלהם. ומטב מתעלה על כולן. כבר בשלבי היוזמה של הגמלה בכסף זעקה מנהלת חברת מטב " לא לתת כסף לקשישים" ובכתבתה שפרסמה ב 2008 הבהירה שהעוני מזמין שימוש לא מושכל בכסף וטענה " אל לנו, כחברה, לתת לקשישים שלנו לעמוד בדילמה של מה לעשות בכסף " . ובישיבה היום - 10 שנים אחרי - משתמשת מטב באותה פסיכולוגיה. ומה הם רוצים להגיד בזאת? שחברות הסיעוד מוסריות מטבען? שהנכסים שלהם בשווי של כמעט מיליארד שקלים, לא נקנו מהגמלה של הקשישים ? אלא ניתנו להם מהאלוהים כמחווה על דאגתם לקשישים? ושהם אלה שבלב שקט נוכל לסמוך עליהן שיעשו שימוש נכון בכסף שלנו? אז יו"ר ועדת העבודה והרווחה - אנא - אל תשנה את עמדתך! בשוק זה , רק לחברות הסיעוד יש אינטרסים והן אילו שקלקלו את השוק. וכל המשפחות שעברו לגמלה בכסף הצליחו לשלם ממנה גם שכר וגם את הזכויות הסוציאליות ועוד נשאר עודף להעלות למטפלים את השכר! ולכן פשוט יותר למצוא מטפלים בשוק החופשי מבלי לשלם עבורם דמי תיווך והשמה. אז חזק ואמץ!
י אופיר  |  20.02.18
1.
בדיוק להיפך
המצב כיום הוא נוראי. סכום הביטוח הלאומי לא מספיק לתשלום לעובד זר גם ברמה הגבוהה ביותר של הגימלה. רוב חברות הסיעוד בכל מקרה מעבירות כסף ולא מספקות שעות טיפול פיזיות, אלא שהן מורידות מסכום הגימלה. ומה ששערורייתי יותר זה שביטוח לאומי מעביר יותר כסף לחברות לשעה מאשר לקשיש עצמו, אם בוחר בגימלה בכסף. פשוט לקחו את הציבור הכי חלש במדינה, והחליטו שהוא יממן את הרווחים של חברות הסיעוד. פעם ביטוח לאומי שילם ישירות לעובדים הזרים, היום הקשישים הסיעודיים האומללים הם "מעסיקים" שחייבים בתשלום שעות נוספות, פנסיה ופיצויים וכו'.
א  |  19.02.18