אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשש מהקניות באמזון הגיע לכנסת צילום: אימג'בנק, thinkstock

החשש מהקניות באמזון הגיע לכנסת

בדיון על ההקלות ליבוא אישי טען נציג לשכות המסחר כי זה יוביל ל“יבוא מסחרי במסווה”. באוצר השיבו: "יש גבול לאחריות המדינה"

20.02.2018, 08:53 | אורנה יפת

בשנה החולפת גדל היבוא האישי לישראל ב־22% (גידול של 5% במספר הקונים) והוא מוערך ב־2.9 מיליארד שקל בשנה. כך עלה מנתונים של אגף תקציבים במשרד האוצר שהוצגו אתמול בוועדת הרפורמות במהלך דיון בהמלצות הוועדה להסרת חסמי היבוא האישי. הוועדה, בראשות ח"כ רחל עזריה, עתידה להכין את התיקון לחוק התקנים שיועלה להצבעה במסגרת חוק ההסדרים.

קראו עוד בכלכליסט

מנתונים שהציגה נציגת האוצר שירה גרינברג עולה כי שיעור היבוא של מוצרי צריכה, ביחס לכלל הוצאות משק הבית, עומד בישראל על 10%, בעוד הממוצע במדינות ה־OECD עומד על 19%. על פי נתוני ebay שהוצגו בדיון, כמות הקניות הממוצעת לאדם בשנה בישראל עומדת על 36, בעוד בארה"ב עומדת כמות הקניות הממוצעת לקונה על 43, בבריטניה על 32, בספרד על 30 ובאוסטרליה על 29.

גרינברג הציגה את החסמים הקיימים כיום בנושא היבוא האישי ובהם היעדר הגדרה מהי כמות סבירה ליבוא אישי, הכבדה רגולטורית ובירוקרטית להמצאת אישורים ועמידה בתנאים, עלויות נלוות למשלוח המייקרות את היבוא אישי וחוסר בהירות לצרכנים לדרישות הרגולטוריות הקיימות ביבוא אישי. כחלק מהשינויים שמסדירה הממשלה הוחלט כי בסכום של עד 1,000 דולר תתאפשר קנייה מחו"ל ללא כל עיכוב (בתנאי שמדובר ביבוא אישי ועד 30 מוצרים בהזמנה), מעבר ל־1,000 דולר תתאפשר קנייה של עד חמישה מוצרים. כמו כן, רשות המסים תפרסם מחשבון מסים באינטרנט שיאפשר לצרכן לבדוק בקלות את עלויות המס והמכס על המוצר. בנוסף, בתיקון לחוק מוצע כי מוצרים מסוימים, שלצורך התקנתם לא נדרש בעל מקצוע, יהיו פטורים מחובת העמידה בדרישות התקן הרשמי.

מרכז השילוח של אמזון בבריטניה, צילום: בלומברג מרכז השילוח של אמזון בבריטניה | צילום: בלומברג מרכז השילוח של אמזון בבריטניה, צילום: בלומברג

עו"ד דן כרמלי, נציג איגוד לשכות המסחר, צידד בקמעונאים הזועמים ואמר: "התיקונים האלה רק מעמיקים את הפער והאפליה שקיימים כבר כיום בפטור ממע”מ של עד 75 דולר להזמנות באינטרנט. רשתות האופנה לא עומדות בפער הזה, וגם הגדולים והחזקים כמו פוקס, שהם חברים באיגוד ולכן אני מרשה לעצמי להזכיר אותם, עומדים לקרוס. מדובר ב־256 אלף מועסקים בישראל בקמעונאות המקומית".

בדיון ניתנה דוגמה ליבוא מוצצים ביבוא אישי. כרמלי טען נגד האפשרות שסוחרים יוכלו להביא בכל משלוח ביבוא אישי 30 מוצצים, בכל 72 שעות. "אם התיקון הזה יעבור כפי שהוא, אנחנו עוברים למשטר של יבוא מסחרי בתחפושת של יבוא אישי כאשר כל השנה פורים. יהיה יבוא מסחרי במסווה של יבוא אישי".

נציגי האוצר והכלכלה התנגדו לדברים. גרינברג אמרה: "אנשים מזמינים מאסוס ובנקסט, ועושים קניות כשהם נוסעים לחו"ל ואין להם מושג אם מה שהביאו במזוודה עומד בתקן או לא. יש גבול כמה המדינה יכולה לקחת אחריות על מה אנשים מייבאים”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות