אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה זה הסכם עד מדינה? צילום: אוראל כהן

מה זה הסכם עד מדינה?

עד מדינה יגוייס בתיקים בהם מעורבתו של אותו אדם בביצוע העבירות הינה גדולה, אך הוא עצמו אינו הגורם הבכיר בביצוע העבירה. המדינה, שמעוניינת בביסוס תשתית ראייתית כנגד הגורם הבכיר בביצוע העבירה, מוכנה להקל עם עד המדינה בכל הנוגע לענישה בעניינו ולעיתים עד כדי הימנעות מוחלטת מהגשת כתב אישום כנגדו ובלבד שיסייע בביסוס אותה תשתית כנגד הגורם הבכיר

21.02.2018, 14:14 | עו"ד איתמר ברקאי

הפרשיות הפוליטיות העולות לאחרונה בכותרות מעלות את סוגיית גיוסם של עדי מדינה בתיקים פליליים בכלל ובעבירות הנוגעות לעובדי ציבור בפרט. אז מי הוא בעצם עד מדינה ומה זה הסכם עד מדינה?

עד מדינה הוא אדם אשר בעצמו חשוד או נאשם בביצוע עבירה פלילית (על פי רוב עבירה חמורה) ולעיתים אף אדם שכבר הורשע בביצוע עבירה פלילית, ומגויס על ידי רשויות האכיפה והתביעה כעד מטעמן כנגד שותפיו לביצוע העבירה וזאת בתמורה להבטחה מצד המדינה למתן טובות הנאה בתמורה לעדותו המפלילה (והבאת ראיות מפלילות אשר ברשותו). כחלק מטובות ההנאה, ניתן לראות הבטחות להפחתה בחומרת האישומים כלפיו, הסדר טיעון מקל מבחינת ענישה, עונשי מאסר קצרים ובתנאים מקלים ונוחים או אפילו עונשי מאסר על תנאי בלבד, ניכוי תקופות מאסר שמרצה בפועל (ככל שעד המדינה הוא אסיר), ולעיתים אף התחייבות להימנע באופן גורף מהגשת כתב אישום כנגד עד המדינה למרות שהודה בביצוע העבירה המיוחסת לו ואף ביטול הליכים משפטיים אחראים שרשויות המדינה מנהלות כנגדו. יתרה מכך, לעיתים אף ניתנת הטבה כספית לעד המדינה בתמורה לעדותו המפלילה וככל שהדבר נידרש אף צירופו לתוכנית להגנת עדים והוצאתו למדינה זרה לאחר עדותו.

עו"ד איתמר ברקאי עו"ד איתמר ברקאי עו"ד איתמר ברקאי

על פי רוב, עד מדינה יגוייס בתיקים בהם מעורבתו של אותו אדם בביצוע העבירות הינה גדולה ומהותית, אך הוא עצמו אינו הגורם הבכיר בביצוע העבירה. המדינה, אשר מעוניינת בביסוס תשתית ראייתית כנגד הגורם הבכיר בביצוע העבירה, מוכנה להקל עם עד המדינה בכל הנוגע לענישה בעניינו ולעיתים עד כדי הימנעות מוחלטת מהגשת כתב אישום כנגדו ובלבד שיסייע בביסוס אותה תשתית כנגד הגורם הבכיר.

כאמור, המדינה באמצעות רשויות האכיפה והתביעה, תפעל לגיוס עד מדינה בעבירות חמורות וכאשר התשתית הראייתית שבידיהן אינה מספקת או גבולית לשם ביסוס כתב אישום כנגד הגורם הבכיר בביצוע לכאורה של דבר העבירה. ככל שהתשתית הראייתית של המדינה כנגד השותף לביצוע העבירה ממבוססת יותר, הרי שכך יהיה למדינה סיכוי גדול יותר לגייסו כעד מדינה מטעמה.

על פי רוב, תפעל המדינה לגיוסו של עד מדינה כבר בשלבים המוקדמים של החקירה המשטרתית, שכן בשלב זה יקל הדבר על היחידה החוקרת בחקירתו של הגורם הבכיר החשוד בביצוע העבירה ובביסוס התשתית הראייתית בטרם הגשת כתב אישום, אך לעיתים אפשר ויתגבש הסכם עד מדינה אף לאחר הגשת כתב אישום.

הדוגמה הבולטת ביותר לעבירות בהן תחתור המדינה לחתימת הסכם עד מדינה היא בעבירות הקשורות לניהול ארגון פשע ולעבירות מצד שליחי ציבור אשר נעשו תוך ניצול מעמדם ותוך פגיעה בציבור הרחב ומעילה באמונו. המדובר בעבירות אשר על פי רוב הינן עבירות שהגורמים הקשורים לביצוען הוא מצומצם ביותר או שקיים קושי ממשי באיתור ראיות לביצוען, ועל כן הפיכתו של אחד ממבצעי העבירה לעד מפליל מטעם המדינה הינה הדרך הטובה ביותר, ולעיתים היחידה, שקיימת למדינה לשם ביסוס תשתית ראייתית כנגד המבצע הבכיר לכאורה של העבירה.

עו"ד איתמר ברקאי, עוסק בתחום הפלילי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות