אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר טרומית: הפיקוח על הבנקים יחויב לדווח לכנסת פעמיים בשנה צילום: אלכס קולומויסקי

אושר טרומית: הפיקוח על הבנקים יחויב לדווח לכנסת פעמיים בשנה

זאת בנוגע לפעולותיו בנושאי צרכנות כולל "חשבונות לקוחות, יחסים שבין הבנק ובין הלקוח והלוואות"

21.02.2018, 12:51 | שחר אילן
מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת החוק של יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, המטילה על הפיקוח על הבנקים חובת דיווח חצי שנתי על פעולותיו בנושאים צרכניים. נושאים אלה יכללו "חשבונות לקוחות, יחסים שבין הבנק ובין הלקוח והלוואות". זאת בדומה לדיווח השנתי של רשות ניירות ערך לוועדת הכספים. הכוונה היא שבדיונים בכנסת יוכל להשתתף כל מי שיראה את עצמו נפגע מאותן הוראות ובכך לשפר את ההחלטות בנושאים שיובאו לדיון.

המפקחת על הבנקים חדוה בר. תיאלץ להתייצב, צילום: עמית שעל המפקחת על הבנקים חדוה בר. תיאלץ להתייצב | צילום: עמית שעל המפקחת על הבנקים חדוה בר. תיאלץ להתייצב, צילום: עמית שעל

הצעת החוק היא עוד שלב במהלכים של הכנסת להגביר את הבקרה על פעולות הפיקוח על הבנקים. זאת במקביל להקמת ועדת החקירה לעניין מתן האשראי לטייקונים. בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"הוראות ניהול בנקאי תקין ושאר פעולותיו, כפי שהן נקבעות על ידי המפקח על הבנקים, אינן מפוקחות ואין הכרח להביאן לאישור הכנסת או הממשלה על אף שהן עוסקות בסוגיות מהותיות הנוגעות לכל אזרח בישראל".

הצעת החוק הוגשה על ידי קבוצת ח"כים בראשות ח"כ לשעבר יעקב פרי, ונוסחה על ידי רן מלמד מעמותת ידיד. לאחר שפרי סיים את תפקידו בכנסת, הוא העביר את ההצעה לפולקמן.

פולקמן אמר ש"דיון ציבורי פתוח ושקוף, מוביל לרגולציה טובה יותר. גם האירועים שבגללם הוקמה ועדת החקירה מעלים את הצורך בבקרה פרלמנטרית על פעילות הרגולטורים במערכת הבנקאית". לדבריו, "הדיווח החצי שנתי על הפעולות הצרכניות של הפיקוח על הבנקים יגביר את המודעות של הח"כים ושל הציבור לפעולות אלו, ויסייע לציבור למצות בצורה טובה יותר את הזכויות והכלים שהפיקוח מעמיד לרשותו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות