אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השותף של צוקרברג: פייסבוק היא סכנה לבחירות הבאות צילום: Occupy.com

דו"ח טכנולוגי

השותף של צוקרברג: פייסבוק היא סכנה לבחירות הבאות

כריס יוז, ממייסדי הרשת החברתית, אומר דברים שהמנכ"ל הנוכחי לא יאהב לשמוע, עד כמה יועילו טכנולוגיות בינה מלאכותית במלחמה בהתחממות הגלובלית, והשעון המיוחד של ג'ף בזוס

21.02.2018, 16:40 | יוסי גורביץ
מה אומר למפלצת שיצרתי?

לשורת כאבי הראש של פייסבוק מצטרף כריס יוז, אחד המייסדים של החברה (לא, למרות האגדות המקובלות צוקרברג לא היה שם לבד). והוא אומר שהוא מודאג מאוד מהיכולת של כוחות זרים לשבש את הבחירות באמצעות פייסבוק.

יוז, שבשנים האחרונות לא היה פעיל בחברה, אמר שהמהלך של פייסבוק - שמעתה תדרוש אישור בדואר לכך שמי שמפיץ מודעות פוליטיות הוא אכן מי שהוא - הוא אכן מהלך חיובי, אבל אין די בכך. יוז אמר את מה שבפייסבוק מאוד משתדלים לא לומר: שפייסבוק היא כעת כלי תקשורת מרכזי, שחלק ניכר מהמשתמשים מקבלים דרכו את החדשות שלהם. היא כבר לא האתר שמעלים אליו תמונות של תינוקות וחתולים.

תעמולה רוסית השפיעה על הבחירות האחרונות; מה יעצור אותה מלהשפיע על הבאות?, צילום: Occupy.com תעמולה רוסית השפיעה על הבחירות האחרונות; מה יעצור אותה מלהשפיע על הבאות? | צילום: Occupy.com תעמולה רוסית השפיעה על הבחירות האחרונות; מה יעצור אותה מלהשפיע על הבאות?, צילום: Occupy.com

יוז אמר שפייסבוק עוברת תהליך של התבגרות, ושהתהליך הזה בהכרח כואב. אולי הוא צריך לומר את זה ישירות לשותף שלו לשעבר לחדר בהרווארד. באותה הזדמנות, ציין יוז שכן, עמק הסיליקון מחסל מקומות עבודה. תתמודדו עם זה. כמובן, ליוז קל לומר את זה: יש לו את המיליארדים שלו.

 השעון המיוחד של ג'ף בזוס

ג'ף בזוס הטביע כמה עשרות מיליוני דולרים ב"שעון ה-10,000", ניסיון ליצור פלא עולם חדש. המדובר בשעון מכני ענק, 500 רגל גובהו, שהמחוג שלו יזוז רק פעם אחת בשנה וייספור כך עשרת אלפים שנים. השעון מכיל חדרים שאמורים להיפתח בתאריכים ספציפיים: שנה להשקתו, עשור להשקתו (הפעם האחרונה שבזוס יוכל להשתתף באירוע), מאה שנים להשקה, אלף שנים ו-10,000 שנים. יכול להיות שהדבר הזה אכן יהיה פה עד 12,018, אבל אבל אני מעדיף לזכור את דבריו של אוזימנדיאס: "שמי אוזימנדיאס, מלך המלכים: הביטו במעשי, בעלי הכוח, ונואשתם".

ג ג'ף בזוס | צילום: גטי אימג'ס ג

הסערה הוויראלית שכובשת את ארה"ב

לליין מרדוק היה מזל: כשהרוצח הגיע לבית הספר בסנדי הוק ב-2012, ורצח שם 20 ילדים, הוא לא ראה אותה. הוא גם לא פגע באף אחד מחבריה הקרובים. היא היתה אז בת תשע. עכשיו היא בת 15. וכשהיא ראתה את הדיווחים על הטבח בפארקלנד, פלורידה, תחילה היא לא התרגשה: זה הנורמלי החדש שלנו, אמרה. זה לא מפתיע.

אבל אחר כך, כשהתחילו התגובות הרגילות של פוליטיקאים להגיע - מחשבותינו ותפילותנו עם הקורבנות, בלי להזיז אצבע - החליטה מרדוק להפוך לפעילה. היא פתחה בקמפיין מקוון לאומי שמטרתו לשכנע כמה שיותר תלמידי תיכון להגיע לבית הספר ב-20 באפריל ואז לצאת ממנו בהפגנתיות, כמחאה על הפקרתם של תלמידים על ידי פוליטיקאים מושחתים לרוצחים עם גישה קלה לנשק. ה-20 באפריל לא נבחר במקרה: זה תאריך הטבח בבית הספר בקולומביין. הסיסמה שלה היא "אנחנו תלמידים, אנחנו קורבנות, וזה צריך להסתיים".

רובי AR15, צילום: איי פי רובי AR15 | צילום: איי פי רובי AR15, צילום: איי פי

עד כה כ-78,000 תלמידים חתמו על העצומה שלה, ולחשבון הטוויטר שפתחה לפני ארבעה ימים יש מאה אלף עוקבים. שני המספרים צפויים לעלות. לראשונה, אחרי אלוהים יודעת כמה מקרי טבח בבתי ספר, אשכרה יש דיון ציבורי בעניין ותומכי ארגון ה-NRA נראים בתור הרעים בסיפור; למעשה, אפילו הושק תוסף לדפדפן כרום שמראה איזה חבר קונגרס קיבל כסף מהארגון.

טבח קולומביין התרחש ב-1999, ושום דבר לא השתנה. המגזין הסאטירי The Onion, מעלה באירועים כאלה ידיעה קבועה: "אין שום דבר שאפשר לעשות, אומרת האומה היחידה שבה זה קורה שוב ושוב". אבל השורדים של פארקלנד לא מוכנים לשתוק ובני נוער מרחבי ארה"ב התחילו גם הם לפתוח את הפה. נוצרו קואליציות מקומיות. עכשיו הן מתגבשות לקואליציה אחת לקראת ה-20 באפריל, יום מחאה שאמור לזעזע את ארה"ב.

ועוד נוהגים לרדת על בני הדור הנוכחי, המיליניאלים, שהם שקועים בעצמם. בני הדור הזה מוכיחים שוב ושוב שהם אכפתיים ויעילים הרבה יותר מהמבוגרים מהם. הרשויות, דרך אגב, מתחילות לגלות קצת יותר עירנות: טמבל מטקסס בשם ריקי ג'ארד רנקין העלה תמונה לאינסטגרם של עצמו עם רובה AR-15 - הנשק החביב על מבצעי טבח בארה"ב - וכתב שהוא חושב סוף סוף לחזור לבית הספר. המשטרה הגיבה במהירות: צו מעצר הוצא נגדו מיידית, בתי הספר בכל הסביבה הותרעו, והמשטרה וה-FBI פשטו על בית החשוד ועצרו אותו. הנשק עצמו לא נמצא עדיין, אבל נמצאו אחרים.

האם AI תועיל למלחמה בהתחממות הגלובלית?

לאט לאט מזדחל אלינו אסון בקנה מידה חסר תקדים. קוראים לו התחממות גלובלית והוא הולך להפוך את הפלנטה (הבעייתית גם כך) למקום שאי אפשר לחיות בו עוד בימי חיינו. כמקובל, מאחר וזה נראה כמו איום שמימושו בטוח והיכולת לעשות מולו נראית אפסית, אנחנו מדחיקים אותו. קשה לתפקד כשאתה צריך כל רגע לחשוב האם זה יומך האחרון, ובאותה מידה קשה לתפקד כשאתה יודע בוודאות שהולך להיות יותר גרוע.

ככל שמדענים לומדים יותר, כך הם נחרדים יותר. אז הפתרון הוא לקוות שיש פתרון פלא. הנוכחי הוא AI, מילת באז בעיקרה. אומרים לנו בתקווה שהמחשבים יוכלו לעבד את כמויות המידע המטורפות הנדרשות כדי לומר לנו מה הבעיה. סביר שהם יוכלו, אבל התשובה כבר ידועה: שימוש בדלקים מבוססי פחמן. אומרים לנו שהמידע המפולח והמדויק שיספק ה-AI יכול לשמש מדענים לשכנע מנהיגים בנחיצות פעולה. אבל מי שלא רוצה לפעול - אני מסתכל עליך, עולם העסקים האמריקאי - לא עושה את זה בשל העדר נתונים. הוא עושה את זה בשל התעלמות מהם.

יש לכם תוכנה שמשקמת קרחונים?, צילום: Microsoft יש לכם תוכנה שמשקמת קרחונים? | צילום: Microsoft יש לכם תוכנה שמשקמת קרחונים?, צילום: Microsoft

אומרים לנו שהתבונה המלאכותית תוכל להגיע לפתרונות טובים יותר, רק שפה אין כל כך מה להרחיב כי אין לנו מושג מהם. זה יכול להיות, אני יודע, אבל כרגע זה בקטגוריית חד הקרן שבמוסך: יהיה נחמד אם יהיה כזה, אבל אי אפשר לבנות עליו.

יתכן, אפילו סביר, שה-AI יוכל לדעת בדיוק מה כל אחד מאיתנו עושה ולהתאים לו תוכנית חסכון בפליטת גזים על פי פעילותו. זה סביר, אבל סביר לא פחות שאנשים לא יסכימו לשתף פעולה עם תוכנית שאוספת עליהם כל כך הרבה מידע, וגם אם יאולצו למסור את המידע, אי אפשר יהיה להכריח אותם לציית לתכנית של המחשב הכל יכול בלי יצירה של דיקטטורה.

והשימוש האחרון הוא חיזויי מזג אוויר מדויקים יותר, בדגש על סופות לא צפויות ואירועים מטרידים אחרים. זה אכן שימושי וכדאי שיתבצע בהקדם, אבל בפני עצמו לא יפתור את בעיות ההתחממות הגלובלית, רק יסייע להתגונן מהתסמינים שלהן. ואני רק שאלה: כמה חשמל יעלה לנו כל ה-AI הזה, ומה יהיה המקור שלו?

קצרצרים

1. ערימות של בוטים פולשים לחיים שלנו. חלקם היותר ידוע מופעלים על ידי הקרמלין, אבל לא חסרים אחרים. חלקם ישירים ומודיעים לך מלכתחילה שהם בוטים, אבל אחרים מנסים להתחזות לאנשים אמיתיים. איך מזהים אותם? מתחילים במעבר על הביוגרפיה שלהם. האם היא סבירה, או שנראה שנוצרה על ידי מחולל רנדומלי? יש תמונה? זרוק אותה לאחד מכלי ההינדוס לאחור של תמונות וראה אם היא שייכת למישהו אחר. עקוב אחרי היסטוריית הכתיבה של החשוד. אם הוא כותב כל כמה דקות במהלך יום עבודה שלם, יש סבירות גבוהה שהוא בוט. לחילופין, אפשר לעשות את הדבר המתבקש ואם אתה חושב שמישהו הוא בוט פשוט לחסום אותו בלי חקירה ודרישה.

בוטים, הם בכל מקום בוטים, הם בכל מקום בוטים, הם בכל מקום

2. בטח תשמחו לדעת שפייסבוק משתפת את מידע המשתמשים, ברמה חסרת תקדים, עם כלכלן מסטנפורד שמנסה לבנות מודל על אי שוויון בארה"ב. הכלכלן, ראג' צ'טי, נחשב לאחד המובילים בתחום חקר האי שוויון, כך שאני לגמרי בעד עוד מחקרים שלו. מצד שני, אני די בטוח שפייסבוק לא עברה משתמש-משתמש ושאלה אם אפשר להעביר את המידע שלו לכלכלן. כי פייסבוק הרי מניחה שברגע שפתחת אצלה חשבון, כל המידע שלך – בין אם הוא בפייסבוק, בין אם לא – שייך לה וזכותה לעשות בו כרצונה. נטען שהמידע שהועבר לצ'טי עבר אנונימיזציה, אבל האנונימיזציה של פייסבוק לא שווה הרבה. מחקרים אחרים בתחום האי שוויון בארה"ב אומרים שהוא עומד בשיאו, כשאחוז אחד של האוכלוסיה מחזיק ב-40% מהעושר.

3. ישנו אתר דייטינג לתומכי טראמפ; כנראה שיש להם מספיק תכונות משותפות שיצדיקו אתר שכזה, ולא מוערכות דיין בידי שאר האוכלוסיה. האתר התחיל את הקריירה השערורייתית שלו כשהסתבר שהוא נועד לסטרייטים בלבד, ומשם זה התדרדר: תוך זמן קצר התברר שבונה האתר הורשע בעבר בעבירות מין כנגד קטינים. אם זו לא מטאפורה אני לא יודע מה כן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות