אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאן כוכבים רוצים לעבור? צילום: רויטרס

לאן כוכבים רוצים לעבור?

אנתוני דיוויס מניו אורלינס פליקנס, התחיל סערת שמועות בראיון שערך השבוע. המשמעות? בוסטון סלטיקס, לוס אנג'לס לייקרס וגולדן סטייט ווריירס מתכוננות למאבק עליו ועל עתיד המועדון והליגה

23.02.2018, 11:33 | אוריאל דסקל

מיד אחרי פגרת האולסטאר, מתחילים דיונים על טריידים גדולים ב-NBA וזאת מאחר שעד לשנה, הדד-ליין לטריידים היה בסביבות הפגרה, אבל גם מאחר שקבוצות רבות "גומרות" את העונה שלהן, ושחקנים רבים מסיימים את החוזה בקיץ או מחפשים מקום טוב יותר עבורם.

קראו עוד בכלכליסט

אנתוני דיוויס. ייראה טוב בירוק?, צילום: רויטרס אנתוני דיוויס. ייראה טוב בירוק? | צילום: רויטרס אנתוני דיוויס. ייראה טוב בירוק?, צילום: רויטרס

השנה, הדד ליין היה לפני פגרת האולסטאר. אך זה לא מונע מהפטפוטים לגבי הקיץ למלא את האתרים והעיתונים שעוסקים ב-NBA. אנתוני דיוויס, אחד מהשחקנים הטובים בליגה, שמשחק באחת מהקבוצות הקטנות בליגה - ניו אורלינס פליקנס - שפך שמן על מדורת השמועות כאשר אמר השבוע שהוא "חושב" על מעבר לקבוצה גדולה עם סיכויי לאליפות.

בראיון טלוויזיוני אמר דיוויס, שחתום לשלוש עונות נוספות בפליקנס: "שמעתי שחקנים כמו קווין גארנט אומרים שהם מתחרטים על כך שלא עברו או דרשו מעבר מוקדם יותר בקריירה לפרנצ'ייז יותר תחרותי. זה גורם לך לחשוב אם אתה צריך ללכת באותו המסלול כמוהם - אני לא אשקר לגבי זה."

דיוויס, כאמור, אחד מהשחקנים הטובים ביותר בליגה בשנים האחרונות, היה בפלייאוף רק פעם אחת בקריירה שהתחילה בעונת 2012/13. השנה, בעקבות פציעתו הקשה של בוגי קאזינס (אכילס - בחוץ עד אמצע העונה הבאה לפחות), הסיכויים שלו להגיע לפלייאוף - העונה וכנראה בעונה הבאה - ירדו באופן משמעותי (אם ישאר בפליקנס).

בגיל 24, עם עבר פציעות לא פשוט, דיוויס יגיע לקיץ עם החשש שהוא לא יקבל עוד הזדמנות לזכייה באליפות - בטח לא עם הסגל הקיים של הפליקנס.

אז מה האפשרויות של דיוויס? על פניו, השמועות מתרכזות בשלוש מועמדות אפשריות.

הראשונה - בוסטון סלטיקס. השנייה: לוס אנג'לס לייקרס. השלישית: גולדן סטייט ווריירס.

למי יהיה קל יותר להביא אותו? לבוסטון סלטיקס יש כמה שחקנים שהיא יכולה להעביר לפליקנס עבורו וזה יחשב לטרייד טוב עבור הפליקנס, שאולי יוותרו על השחקן הכי גדול בהיסטוריה של הפרנצ'ייז אבל עשויים לקבל בתמורה שחקן מנוסה כמו אל הורפורד, שחקן צעיר כמו ג'יילן בראון/ג'ייסון טייטום ואולי - וזה מה שיעדיפו בבוסטון לשלוח לשם - שלוש בחירות דראפט בסיבוב הראשון, שאחת מהן יכולה להיות גבוהה מאוד העונה (שייכת ללוס אנג'לס לייקרס) או בעונה הבאה (שייכת לסקרמנטו קינגס). מבחינת תקרת שכר - אל הורפורד (על שכר של 28 עד 30 מיליון דולר בשנה עד 2020) מרוויח היום יותר מאנתוני דיוויס (25 עד 28 מיליון דולר לשנה עד 2021) אז זה די "סטרייט טרייד" מבחינת הסלטיקס. אם בוסטון תרצה לשמור על הורפורד ולהביא את דיוויס לצידו, היא תצטרך לעשות שינויים רבים בסגל השחקנים כדי להתאימו תחת תקרת השכר. עבור הפליקנס, הבאת שחקן משמעותי כמו הורפורד ו-3 או 4 שחקנים לעתיד, הדיל הזה נראה הכי טוב - אם דיוויס ידרוש מעבר.

לייקרס? על פניו, לוס אנג'לס לייקרס פינתה לאחרונה 46 מיליון דולר מתחת לתקרת השכר בשנה הבאה - כך שיש לה סיכוי טוב להחתים סופרסטאר חופשי על חוזה מקסימום. אם לייקרס יוותרו על ג'וליוס רנדל - הסנטר הצעיר ויצליחו להשתחרר מהחוזה של לואל דנג (לא בהכרח על ידי טרייד אלא על ידי שחרורו והארכת החוזה שלו לכמה שנים ו'פיזורו' על פני אותן שנים), אז הקבוצה יכולה להגיע לקיץ עם 70 מיליון דולר תחת תקרת השכר - מה שיאפשר לה להציע חוזה מקסימום (30-35% מתקרת השכר) לשני סופרסטארים שמסיימים את החוזה הנוכחי שלהם בקיץ - ע"ע פול ג'ורג' ולברון ג'יימס. אם יצליחו להביא שני סופרסטארים מהסדר גודל הזה, אז הקבוצה תהיה הרבה יותר מושכת עבור שחקן כמו דיוויס. ללייקרס יש סגל צעיר מאוד עם הרבה מאוד פוטנציאל - מה שיכול לעניין קבוצה כמו פליקנס, שאם יכריחו אותה להחליף את השחקן הכי טוב שלה, עשויה לרצות להיכנס להליך בנייה מחדש סביב שלד צעיר שאפשר לייבא מהלייקרס. אז האם לונזו בול, קייל קוזמה/ברנדון אינגרם אולי רנדל וג'וליוס הארט גם, יספיקו לטרייד על דיוויס? ייתכן. זה יהיה אתגר ללייקרס למלא את הסגל בשחקנים איכותיים מספיק מסביב לשלושה כוכבים. אבל לברון, ג'ורג' ודיוויס ביחד - יכולים להוות את הבסיס לסגל מפחיד - בטח במקום כמו לוס אנג'לס, אליו הרבה כוכבי כדורסל מוכנים להגיע גם אם זה אומר שהשכר שלהם לא יהיה הכי גבוה שהם יכולים לקבל.

גולדן סטייט ווריירס? על פניו קצת קשה לראות איך אפשר להכניס לסגל הזה עוד כוכב. כבר עכשיו, כדי לשמר את ארבעת הכוכבים בשנים הקרובות, גולדן סטייט ווריירס תצטרך להיפטר מכמיליארד דולר במשכורות ומס יוקרה בארבע השנים הקרובות. כדי להביא את דיוויס, הווריירס יצטרכו לוותר על אחד מארבעת המופלאים שלהם. קליי תומפסון (שמסיים חוזה של 17 מיליון דולר בסוף העונה באה), דריימונד גרין (שמסיים חוזה של 16 מיליון דולר בשנה בסוף 2020), סטף קרי (שנמצא על חוזה שחקן פרנצ'ייז בשווי 201 מיליון דולר לחמש שנים) או קווין דוראנט, שיכול להשתחרר מהחוזה שלו - 26 מיליון דולר - בסוף העונה הנוכחית. קשה מאוד לראות את הפליקנס מקבלים שנה אחת של קליי ועוד שחקן או שניים ואולי בחירת דראפט עבור דיוויס. גרין + שחקנים נוספים ובחירות דראפט עבור דיוויס? קשה לראות את הווריירס מוותרים על גרין שכל כך חשוב לתרבות של הקבוצה. קרי? לא יקרה. דוראנט? גם קשה לראות את זה קורה.

אופציה אחרת? קשה לראות קבוצת NBA אחרת, מלבד השלוש המוזכרות, שמצליחה להציע לדיוויס מה שהוא רוצה. ומה הוא רוצה? הו! טוב ששאלתם. לדריל מורי, הג'נרל מנג'ר של יוסטון רוקס, יש את התשובה.

בראיון לפודקאסט של ביל סימונס מורי "דירג" את הסיבות למעבר של קבוצה - מבחינת חשיבות לשחקן.

הדבר הכי חשוב לשחקן כיום כשהוא עובר לקבוצה (מלבד השכר - שדי דומה בכל הליגה)? הכוכבים שהוא מצטרף אליהם. "זה הדבר הראשון, השני והשלישי שהם מסתכלים עליו" לפי מורי. הדבר "הרביעי" הכי חשוב? לפי מורי: העיר והשוק והארגון שהם מצטרפים אליו. "השחקנים חכמים הרבה יותר מאי פעם" אמר מורי. "הם לא מסתכלים יותר רק על המאמן, הם מסתכלים על הבעלים ועל הארגון שהם מצטרפים אליו - תרבות הניהול. אלו הדברים שעושים את ההבדל. איפה שיש בעלים ממש טובים - זה ההבדל הגדול". והדבר החמישי הכי חשוב לפי מורי? מאמן. מיסים אחרי ולפי מורי דברים אחרים כמו אופציות להתפחות אישית, בעיקר כלכלית, "בידור" ודברים שמחוץ למגרש.

גולדן סטייט מציעה את כל הדברים הנ"ל - כוכבים, ניהול מצוין, מאמן אדיר ואחלה עיר ואפשרויות להתפתח כלכלית. בוסטון מציעה הצטרפות לכוכב על כמו קיירי אירווינג וסגל טוב צעיר מאוד וטוב מאוד. העיר מעניינת מאוד אבל קשה בה בחורף אבל עם המזרח כן מאפשר הגעה "קלה" יותר לגמר ה-NBA. מבחינת מאמן, ייתכן שבראד סטיבנס "מושך" יותר מסטיב קר עבור שחקן כמו דיוויס והארגון של הסלטיקס נחשב לאחד המתקדמים בספורט האמריקאי. ללייקרס יש הנהלה חדשה עם נשיא "כוכב" כמו מג'יק ג'ונסון וג'נרל מנג'ר מעניין כמו רוב פלינקה - אך היא צריכה עוד להוכיח את עצמה. היא גם צריכה עוד לעבוד קשה על הבאת כוכבים כדי להביא כוכב כמו דיוויס. העיר? יש יאמרו שזו העיר הכי טובה בארה"ב לכוכב כדורסל.

כרגע הדיון הוא תיאורטי לחלוטין אבל אלו דברים שכבר עכשיו מתחילים לדבר עליהם ב-NBA ובארה"ב - עוד לפני שבכלל מגיעים לפלייאוף. מה שבטוח זה, שדיוויס הלך להיות חלק משמעותי מאוד בקיץ חשוב מאוד לעתיד ה-NBA.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות