אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת דנאל לבורסה: הרפורמה בסיעוד תפגע בהכנסות

חברת דנאל לבורסה: הרפורמה בסיעוד תפגע בהכנסות

על פי הרפורמה, חלק מהתקציב שיועד לשעות טיפול עבור האוכלוסייה הסיעודית – יומר לתקציב גמיש שבו יתאפשר לאדם הסיעודי ולמשפחתו להשתמש בו גם עבור שעות טיפול – אך גם עבור צרכים אחרים דוגמת שירותים שונים או ציוד עזר

22.02.2018, 16:24 | ספי קרופסקי
יום לאחר ששרי האוצר, הבריאות והרווחה והעבודה הגיעו לסיכומים חדשים בנוגע לרפורמה בסיעוד, חברת שירותי הסיעוד דנאל דיווחה היום (ה') לבורסה כי השינויים יביאו לפגיעה בהכנסותיה.

קראו עוד בכלכליסט

ההודעה של דנאל אינה מפתיעה מבחינת התוכן, אך מגיעה אולי מוקדם מן הצפוי שכן השינויים עדיין טעונים הליך חקיקה בכנסת. זאת מכיוון שאחד מהשינויים שעליהם הכריזו השרים צפוי לפגוע באופן מהותי בהכנסותיהן של חברות המספקות שירותי סיעוד.

אילן ישראלי מנכ"ל דנאל אילן ישראלי מנכ"ל דנאל אילן ישראלי מנכ"ל דנאל

מדובר באחד מסעיפי הרפורמה הקובע כי חלק מהתקציב שיועד לשעות טיפול עבור האוכלוסייה הסיעודית – יומר לתקציב גמיש שבו יתאפשר לאדם הסיעודי ולמשפחתו להשתמש בו גם עבור שעות טיפול – אך גם עבור צרכים אחרים דוגמת שירותים שונים או ציוד עזר.

אלא שבמקום ההחלטה המקורית לאפשר לסיעודיים ולמשפחותיהם להמיר החל מהרמה ה-2 ועד לרמה ה-6 (מצבי הסיעוד הקשים ביותר, ס"ק) רק ארבע שעות שבועיות משעות טיפול – לכסף שבו יוכלו להשתמש בו גם לצרכים אחרים – כעת הוחלט כי כל שעות הטיפול ברמות הללו (למעט 1, הקלה ביותר) ניתן יהיה להמיר לכסף. זאת תוך שני סייגים: 1. ברירת המחדל היא עודנה שעות טיפול של מטפל המגיע לביתו של הסיעודי; 2. אם יבקש להמיר חלק מהשעות הללו בכסף, עליו להמיר מינימום של כ-4 שעות (ולא פחות, נגיד שעה או שעתיים).

כיום מגלגל התחום כ-7 מיליארד שקל בשנה שמגיע מהמדינה, כשהסכומים המושקעים בחברות אלה מטעם גורמים פרטיים נחשב לזעום, כלומר – הישענותן היא לרוב על הכסף הציבורי המגיע מהמדינה. במלים אחרות, המרת התשלום על שעות הטיפול לשירותים אחרים שיינתנו לסיעודיים בהתאם להעדפותיהם תביא לחברות הללו להפסדים של מאות מיליוני שקלים בשנה ואף יותר. מכה גדולה, אפילו גדולה מאוד, כפי שניתן כעת להבין מנורת האזהרה שהציבה חברת דנאל.

בשבועות האחרונים החלו חברות הסיעוד לפעול מאחורי הקלעים ודרך לוביסטים על מנת לשנות את רוע הגזירה מבחינתם. אתמול הן אף קיימו הפגנה נגד השינוי המתוכנן מול קריית הממשלה בתל אביב. כלפי חוץ טוענות החברות כי המדינה מסירה את אחריותה מהטיפול בקשישים הסיעודיים ומאלצת אותם ואת בני משפחותיהם לדאוג לכלל השירותים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות