אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שולץ במפגש משקיעים בישראל: "סגרתי את משרדי הלוביסטים בוושינגטון" צילום: בלומברג

שולץ במפגש משקיעים בישראל: "סגרתי את משרדי הלוביסטים בוושינגטון"

מנכ"ל טבע היה בין המשתתפים במפגש, הראשון מאז יולי 2016; סמנכ"ל הכספים, מייקל מקללן, אמר כי אין בכוונת טבע לרכוש נכסים משמעותיים בחמש השנים הבאות. חצב: "יותר מחצי מהחיסכון צפוי להיות מושג עד לסוף 2018"

22.02.2018, 17:15 | דרור רייך

הנהלת טבע הבכירה ערכה היום (ה') מפגש משקיעים בבורסה, הראשון מאז יולי 2016. במפגש שוחחו הבכירים על הנושאים הבוערים שעל הפרק שמעסיקים מאוד את בעלי מניותיה, שהשקעתם בחברה נשחקה בלמעלה מ-50% בשנה שחלפה.

קראו עוד בכלכליסט

"ביצעתי כמה צעדים מיד עם כניסתי לתפקיד", סיפר קור שולץ, המנכ"ל החדש של טבע שנכנס לתפקידו בנובמבר האחרון. "שיחת הוועידה הראשונה שבה לקחתי חלק סמלי לסיכום תוצאות הרבעון השלישי התקיימה במשרדים יוקרתיים מאוד בניו-יורק. החלטתי כי משרדים אלו ייסגרו שכן הם אינם תורמים הכנסות ורווחים לטבע".

לדבריו, "בנוסף, הוריתי לסגור את המשרדים שהחזקנו בוושינגטון ששימשו בעיקר לוביסטים של החברה. טבע היא כבר חלק מאיגוד יצרני התרופות הגנריות בארה"ב, ולכן אינה צריכה לוביסטים משל עצמה וגם לא משרדים עבורם".

טבע הודיעה בדצמבר האחרון על תוכנית קיצוצים בהיקף של 3 מיליארד דולר עד לסוף 2019, שתביא את ההוצאות התפעוליות של החברה בסוף השנה הבאה לכ-13 מיליארד דולר לעומת כ-16 מיליארד דולר ב-2017. יותר מחצי מהחיסכון צפוי להיות מושג עד לסוף 2018.

שולץ חזר על טענתו שבעת כניסתו לתפקיד, לחברה היו כ-80 מתקני ייצור, בעוד שלהערכתו החברה צריכה 2-4 מפעלי גלם ועוד 8-12 מפעלים למוצרים מוגמרים, כך שמספר מפעלי החברה צריך לרדת בטווח הארוך בכ-80%.

קור שולץ, צילום: בלומברג קור שולץ | צילום: בלומברג קור שולץ, צילום: בלומברג

במפגש חזרה הנהלת טבע על התחזית שלפיה היא צופה מכירות של 1.8 מיליארד דולר לקופקסון ב-2018, ירידה של כ-53% לעומת 2017. התחזית הקודרת נובעת מהשקתן של שתי גרסאות גנריות בארה"ב לגרסת ה-40 מ"ג החל מאפריל השנה.

לדברי בכירי טבע, נכון לסוף הרבעון הרביעי של 2017, הגרסה הגנרית של מיילן השיגה כ-10% מנתח השוק, ונכון להיום עלה נתח השוק לכ-13.5%. ההשפעה של הגרסה הגנרית של מומנטה טרם מורגשת והיא צפויה להתחיל בשבועות הקרובים.

"במבט קדימה ל-2019, אנחנו לא צופים ירידה חדה נוספת במכירות הקופקסון", ציין שולץ. "התרופה לא "תתאפס" ב-2019, בין השאר בזכות המכירות באירופה, שצפויות להיות יציבות יחסית, למרות שחיקה מסוימת במחירים".

טבע פוסלת הנפקת מניות

"אין בכוונת טבע לרכוש נכסים משמעותיים בחמש השנים הבאות", אמר בפגישה סמנכ"ל הכספים, מייקל מקללן. "בטווח הארוך החברה תנסה לעשות Refinancing (מחזור) לחוב שלה ל-2019-2021, בתקווה שתנאי השוק יאפשרו לה לעשות זאת".

בנוגע לאפשרויות אחרות להגדלת הנזילות והקטנת המינוף, טבע פוסלת כרגע הכנסה של משקיע אסטרטגי או הנפקת מניות, מתוך הערכה כי זה אינו האינטרס של בעלי מניותיה ומעדיפה לנסות ולהקטין אותו בעצמה. טבע הצליחה להוריד את החוב הכולל שלה בכ-3.3 מיליארד דולר ב-2017, מ-35.8 ל-32.5 מיליארד דולר. 

"טבע הודיעה בדצמבר האחרון על תוכנית קיצוצים בהיקף של 3 מיליארד דולר עד לסוף 2019, שתביא את ההוצאות התפעוליות של החברה בסוף השנה הבאה לכ-13 מיליארד דולר לעומת כ-16 מיליארד דולר ב-2017", מסביר ניר חצב, אנליסט בכיר באופנהיימר. "יותר מחצי מהחיסכון צפוי להיות מושג עד לסוף 2018".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות