אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שני הניגודים הכלכליים שמונו לבית המשפט העליון

שני הניגודים הכלכליים שמונו לבית המשפט העליון

אלכס שטיין הוא חסיד האסכולה האמריקאית של מינימום התערבות ורגולציה בכלכלה; לגרוסקופף רקורד פסיקתי שתומך באכיפה אזרחית שהפיחה רוח גבית בתביעות נגזרות וייצוגיות

24.02.2018, 18:18 | משה גורלי
שני פרופסורים, האחד מהאקדמיה והשני מבית משפט מחוזי־מרכז, נבחרו ביום חמישי לבית המשפט העליון - אלכס שטיין ועופר גרוסקופף. שניהם ניגודים מרתקים בהשקפותיהם הכלכליות. שטיין הוא חסיד האסכולה האמריקאית של מינימום התערבות ורגולציה בכלכלה ובהתנהלות התאגידים. לגרוסקופף, אקטיביסט כלכלי, רקורד פסיקתי שתומך באכיפה אזרחית שהפיחה רוח גבית בתביעות נגזרות וייצוגיות. הבולטת היא אישור הנגזרת בפרשת דסק"ש־מעריב.

קראו עוד בכלכליסט

על שטיין התעקשה שרת המשפטים איילת שקד. כדי להחליש את ההתנגדות כלפיו מצד שופטי העליון, הציבה בעדיפות השנייה את השופט רם וינוגרד שמבחינת העליונים קשה לעיכול אפילו יותר משטיין. שטיין עצמו, בהופעה משכנעת, בשימוע בפני ועדת הבחירה, הצליח לפוגג את עיקר ההתנגדות כלפיו.

גרוסקופף. המועמד האיכותי ביותר, צילום: אתר בתי המשפט גרוסקופף. המועמד האיכותי ביותר | צילום: אתר בתי המשפט גרוסקופף. המועמד האיכותי ביותר, צילום: אתר בתי המשפט

גרוסקופף הקדים את שאול שוחט במירוץ לכיסא השני ממש ברגע האחרון. חבר הוועדה, שר האוצר משה כחלון, לחם על שוחט עד הרגע האחרון. ספק אם כחלון התעמק בפסיקותיהם של גרוסקופף ושוחט כדי לגבש את דעתו. המוצא המזרחי של שוחט הספיק לו כדי להתעקש עליו ולהיות היחיד להצביע נגד גרוסקופף.

בכישלונו של שוחט טמונה איזו בשורה קטנה. שוחט הוא שופט ראוי, אבל גרוסקופף הוא האיכותי והמתאים ביותר ברשימת 25 המועמדים שניצבו לבחירה.

בסבב הקודם נבחרו ארבעה שופטים, כולם לפי שיקולי ייצוג, גיוון, מוצא והעדפות ופסילות אישיות ופוליטיות. שיקול ה"מתאים ביותר" לא היה כלל על סדר יומה של הוועדה. בחירתו של גרוסקופף מסמלת חזרה כלשהי גם לשיקול הנידח והנשכח ההוא: לבית המשפט העליון יש לבחור את הטובים ביותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
הטובים ביותר לשמירת ההגמוניה
ח׳ארטה של שמאלנים פרופסור שמעון שטרית מול ד״ר זאב סגל בויכוח אקדמי מלפני למעלה מ-3 עשורים. כמובן שסגל תמך בכך ששופטים ייבאו אך ורק לפי הטוב ביותר. האיכותי ביותר. מוצא רקע תרבותי אינם פקטור. טען. מסתבר שהפקטור של איכותי מתקיים באוניברסיטאות אצל 92.6% אשכנזים מסגל המרצים ואת היתרה ממלאים פחות מ1% ערבים והשאר מרצים ממוצא מזרחי. בקיצור הוכחנו לכם שאתם לא איכותיים. יא מזרחים. אז מה אתם רוצים כם פניות שופטים בהית המשפט העליון? התחרפנתם? והכל בהפוך על הפוך.
בוזגלו  |  30.08.19