אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשטרה תנסה לגבות עדות מנתניהו לפני המראתו לארה"ב צילום: אי פי איי

תיק 4000

המשטרה תנסה לגבות עדות מנתניהו לפני המראתו לארה"ב

רה"מ צפוי להמריא לארה"ב במוצאי שבת הבאה; צפוי להסיט את תשומת הלב מפרשות השחיתות באמצעות בליץ של הודעות לעיתונות על מפגשים מדיניים, השקות ותגובות לאירועים בינלאומיים

24.02.2018, 18:57 | אדריאן פילוט, זוהר שחר לוי ותומר גנון
בהמשך החקירה של המשטרה ורשות ני"ע בתיק 4000 צפוי להיחקר תחת אזהרה גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, החשוד כי לקח שוחד מגורמים בקבוצת בזק ובתמורה פעל לקדם את האינטרסים של הקבוצה בתוך משרד התקשורת. כמו כן, נתניהו צפוי למסור בקרוב עדות בפרשת הצוללות, המכונה גם תיק 3000. במקרה זה החוקרים צפויים לשאול את ראש הממשלה מה ידע ומה לא ידע על העסקה לרכישת צוללות מחברת טיסנקרופ הגרמנית שעומדת במרכזו של התיק.

קראו עוד בכלכליסט

בימים האחרונים מנסים הצדדים לתאם מועד למסירת העדות. מועד כזה טרם נקבע, אולם הדבר צפוי לקרות בקרוב. ייתכן שהמתנה של שבוע או שבועיים תסייע לחוקרים, משום שפרק זמן זה יאפשר להם לגבות עדות מלאה מעד המדינה, מנכ"ל משרד התקשורת המושעה שלמה פילבר, מי שהיה איש סודו של נתניהו במשך שני עשורים.

רה"מ נתניהו. ייחקר בתיקים 3000 ו-4000, צילום: מוטי קמחי רה"מ נתניהו. ייחקר בתיקים 3000 ו-4000 | צילום: מוטי קמחי רה"מ נתניהו. ייחקר בתיקים 3000 ו-4000, צילום: מוטי קמחי

במציאות החדשה שבה נתניהו חשוד בשלל פרשות שחיתות פליליות, האסטרטגיה שלו היא ברורה: עסקים כרגיל. נתניהו ימשיך לדקלם את אותו המסר: אני כאן עד הבחירות הבאות בסוף 2019. הוא גם ימשיך להתרכז בענייני חוץ, אך ביתר שאת ובעוצמה מוגברת.

את השבוע הקרוב נתניהו צפוי להתחיל בישיבת ממשלה שבה ינפנף בהבטחה שקיבל מידי נשיא ארה''ב דונלד טראמפ: התחלת העתקת שגרירות ארה''ב למלון דיפלומט בירושלים, החל ביום עצמאות הקרוב. נתניהו צפוי לבלות חלק ניכר מזמנו בהכנה לנסיעה לארה''ב, שתתחיל עם המראתו לוושינגטון במוצאי שבת. נתניהו ינסה להסיט את תשומת הלב מפרשות השחיתות באמצעות בליץ של הודעות לעיתונות על מפגשים מדיניים, השקות ותגובות לאירועים בינלאומיים.

אולם נתניהו צפוי לקבל השבוע תזכורת לגודל האתגר שניצב בפניו: כבר השבוע חוקרי המשטרה צפויים להגיע למעון ראש הממשלה. לפי הערכות, מדובר בחקירה משולבת, שכוללת גביית עדות בפרשת הצוללת וייתכן שאף תכלול חקירה תחת אזהרה בתיק 4000 - פרשת בזק.

בין כל האתגרים והלחצים, באמצע חודש מרץ צפוי לנתניהו רגע של נחת, אז יעלה תקציב המדינה לאישור בקריאה שנייה ושלישית בכנסת. לכל שותפיו הקואליציוניים של נתניהו יש אינטרס עצום לאשר את התקציב.

בסוף מרץ צפויה לו תקופה של נחת, עם תחילת חג הפסח וחול המועד, תקופה שבה רוב הישראלים יוצאים לחו"ל או יורדים לאילת - ובעיקר מתנתקים. זו תקופה נהדרת ליחסי ציבור, שכוללת הרבה תמונות וטקסים, את יום השואה ויום הזיכרון ואת הדובדבן על הקצפת - חגיגות יום העצמאות ה־70 של ישראל.

גם אלו שמעריכים כי תם עידן נתניהו מסכימים כי מדובר בתהליך ארוך שעשוי להימשך שבועות ארוכים, אם לא חודשים. הכל, כמובן, בכפוף לפרטים שיעלו מעדותו של פילבר - ולאפשרות שהחתימה של פילבר תעודד עדים בפרשות אחרות לחתום על הסכמים דומים.

 

הצעד הבא: בקשות נוספות להארכת מעצר

צוות החקירה בתיק 4000 צפוי לבקש מחר (א') להאריך את מעצרם של לפחות חלק מהחשודים המרכזיים העצורים בפרשה - שאול, איריס ואור אלוביץ', יועץ התקשורת ניר חפץ, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר ומנהל הפיתוח בבזק עמיקם שורר, הנחשב ליד ימינו של אלוביץ'. מעצרם צפוי להסתיים מחר.

סטלה הנדלר בעת הארכת המעצר השבוע, צילום: אוראל כהן סטלה הנדלר בעת הארכת המעצר השבוע | צילום: אוראל כהן סטלה הנדלר בעת הארכת המעצר השבוע, צילום: אוראל כהן

החקירה המאומצת של חלק מהמעורבים בתיק 4000 נמשכה לתוך יום שישי במשרדי היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית של המשטרה בלוד. השבוע תימשך החקירה במקביל גם במשרדי רשות ניירות ערך בתל אביב.

"מי שרוצה להילחם בשחיתות ציבורית צריך לטפל בה כמו שמטפלים בארגוני פשיעה", אמר השבוע ל"כלכליסט" גורם המקורב לחקירת תיק 4000. "החוקרים נוהגים בכבוד ובהגינות בנחקרים. לרשות ולמשטרה אין אחריות על מה שקורה במתקני שב"ס", הוסיף הגורם, לאור טענות שהעלו חלק מהעצורים בדיון שנערך בחמישי האחרון על תנאי מעצר קשים.

"יש פה נחקרים שהם אנשי שוק הון, פקידי ציבור, אנשי עסקים", אמר המקורב לחקירה. "אלה אנשים 'עדינים' בשביל חוקרי משטרה. רשות ני"ע עשתה עבודה מצוינת באיסוף הראיות ובבניית התיק. כשמול הנחקרים יושבים חוקרי ימ"ר לשעבר, שטוחנים אותם עם שאלות אחרי לילות במעצר, יש תוצאות והסכם עד המדינה עם פילבר הוא דוגמה. רשות ני"ע נהגה בכבוד וסבלנות עם הנחקרים האלה בסבבי החקירה הקודמים, אבל המשטרה לא ממש עושה הבחנה בין עבריינים שהם אנשי עסקים לעבריינים שאינם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
עצה
מכיוון שהפריץ ורעיתו בבור עמוק מעל החוק משפט בוזגלו הידוע אפשר להוציא צו יציאה או בריחה למושחתים או לחלופין אפשר בתנאים נפלאים לחקור אותם במהלך הטיסה הארוכה לשום מקום יש מיטה של שולחן יש שקט ביבי יעשה הכול לשרוף את חיליו הטפלון הפקיר את כולם בחדרי המעצר עם פשפשים
יוסי  |  25.02.18
12.
המלך ואשתו לא מפסיקים לסוע
בחודשים האחרונים , כבר אי אפשר לספור!!!אן סוף נסיעות על חשבונינו והופעות פומביות פאטיות עם חלקי גרוטאות! שבו פה ותפתרו את הבעיות המשפטיות שלכם במקום לבזבז עןד ועוד כספים על נסיעות תוך כדי שירת הברבור שלכם!!!! נ מ א ס ת ם !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
המלך  |  25.02.18
לכל התגובות