אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקו"ם במגדלים: משרד הביטחון החל את שלב המיון למכרז "אופק רחב" הדמיה: פלג אדריכלים

בקו"ם במגדלים: משרד הביטחון החל את שלב המיון למכרז "אופק רחב"

משרד הביטחון נערך לפינוי כ-4 שטחי בסיסים במרכז הארץ כשאחד מהם הוא הבקו"ם. במקומם יוקם בסיס בצמוד למפקדת העורף ברמלה; הבסיס החדש ישתרע על 360 דונם ויכלול גם בניה במגדלים של עד 24 קומות

25.02.2018, 16:59 | דותן לוי

משרד הביטחון מפרסם היום (א') את שלב המיון המוקדם (PQ) לפרויקט "אופק רחב" בשיתוף אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל. מדובר בצעד ראשון לקראת פרסום המכרז, שיתבסס על שיתוף פעולה עם המגזר הפרטי בשיטת (PPP), ויכלול מימון, תכנון, הקמה ותפעול לתקופה של 25 שנה. הקבוצות, שיתמודדו בהליך המיון המוקדם ויעמדו בתנאי הסף של יכולות פיננסיות, הנדסיות, תקשוביות ותפעוליות, יורשו להשתתף במכרז.

במסגרת הפרויקט, יאחד משרד הביטחון ארבעה בסיסי צה"ל - בהם: תל השומר, השלישות ברמת גן, צריפין וקסטינה – לכדי בסיס מרכזי אחד, שימוקם במרכז הארץ, בסמוך לערים רמלה ולוד. בנוסף לבקו"ם, וליחידות בתל השומר ובשלישות ברמת גן - יאוחדו בבסיס גם מפקדות: אט"ל, מז"י ואכ"א ( סך הכל כעשר מפקדות). הבסיס החדש צפוי להתאכלס בשנת 2024.

הדמיה. פינוי בסיסי צה"ל והקמת בקו"ם חדש, הדמיה: פלג אדריכלים הדמיה. פינוי בסיסי צה"ל והקמת בקו"ם חדש | הדמיה: פלג אדריכלים הדמיה. פינוי בסיסי צה"ל והקמת בקו"ם חדש, הדמיה: פלג אדריכלים

מדובר בחלק מהמהלך של צה"ל עליו נחתמו הסכמים עם האוצר לפינוי בסיסים ממרכז הארץ אשר יוכלו לשמש להקמת יח"ד. בסך הכל מדובר על פינוי 530 דונם מבסיס תל השומר שהם עיקר השטח, אך גם שטחים בקסטינה (מפקדת זרוע היבשה), כ-40 דונם ברמת גן וכן שטחים נוספים מבסיס צריפין (שחלקו כבר פונה). בסך הכל מדובר על כ-850 דונם עליהם מתוכננות לקום כ-30 אלף יח"ד.

הבסיס החדש יוקם על קרקע צבאית בסמוך לפיקוד העורף, הוא ישתרע על 360 דונם בסך הכל ויכלול גם 2 מגדלים של 20-24 קומות. במשרד הביטחון צופים כי האיחוד של כלל הבסיסים יביא להתייעלות כלכלית ולחיסכון של מיליוני שקלים בשנה, בין היתר על תשלומי ארנונה. כמו כן, המתחם החדש ייבנה בטכנולוגיה ירוקה וחכמה שתוביל גם היא להתייעלות וחיסכון בצריכת משאבים. עלות ההקמה והתפעול של הפרויקט מוערכת במיליארדי שקלים לתקופה של 25 שנים.

בבסיס החדש תוקם: לשכת הגיוס, מרכז רפואי חדש, מעבדות וכן מרכזי השירות של צה"ל. המתחם החדש ישפר את שרשרת החיול של המתגייסים, בחלקה תתבצע באופן דיגיטלי ותכפיל את כמות המתגייסים שניתן לקלוט בכל פעימת גיוס. כמו כן, הבסיס מתוכנן לקלוט עשרות אלפי תלמידים בשנה, שיגיעו לביקור במיצג החיילות על מנת שיוכלו להתרשם לפני קבלת החלטה בנוגע להעדפותיהם בשירות הצבאי. תמהיל השימושים בפרויקט יכלול שטחי מסחר, קניון, חנייה ושירותים, מתקני ספורט ועוד. כמו כן, מתוכננת הקמת טיילת חדשה, שתכיל דוכנים ואזורי ממכר, שבילי אופניים ופיתוח תשתיות תחבורה חדשות באזור הבסיס החדש.

ראש מנהל מעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (מיל) איציק כהן: "זהו הפרויקט הרביעי שהמינהל מקדם והוא מהווה השלמה לתכנית להעברת מחנות צה"ל מהמרכז לדרום. ייחודיות הפרויקט הוא בשילוב עם גופים אזרחיים בדגש התפעול, המכרז פונה לחברות אזרחיות המתמחות בתחום ואנו מאמינים כי חברות גדולות ימשיכו להביע אמון בפרויקטים ולהגיש את מועמדותן . זהו פרויקט מורכב שלשמחתנו נותן מענה על שני צרכים מרכזיים: הראשון- שדרוג תשתיות הבסיסים ומתוך כך שיפור היכולות המבצעיות לצה"ל, והשני - סיוע בפינוי קרקעות באזורי ביקוש לטובת פתרונות דיור".

ראש מנהלת אופק רחב באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה״ל, סא״ל ירון כרובי: "אופק רחב' מהווה קפיצת מדרגה משמעותית בתשתיות המפקדות הראשיות של צה"ל. המחנה יעצים את חווית המפגש הראשון של המלש"ב (המועמד לשירות ביטחון) עם צה"ל – הן בלשכת הגיוס והן בתהליך החיול שלו, תוך שימוש באמצעים טכנולוגיים מתקדמים לצמצום זמן שהותו של המלש"ב בלשכת הגיוס ובשרשרת החיול, וישפר את תהליך המיון והשיבוץ בצה"ל. בנוסף, הפרויקט יביא לשיפור משמעותי באפקטיביות עבודת המטה של צה"ל, באמצעות איחוד תקורות מנהלתיות, ייעול תהליכים והתאמת התשתיות, בשגרה ובחירום, ולצרכים המתהווים, במחנה מהגדולים ביותר בצה"ל."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות