אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קריפטו-Fail: כמעט חצי מהנפקות ה-ICO ב-2017 כשלו צילום: NPR

קריפטו-Fail: כמעט חצי מהנפקות ה-ICO ב-2017 כשלו

חלקן כשל עוד בשלב הגיוס וחלקן לאחר ההנפקה, אם בשל גניבת כספים שביצעו המנפיקים ואם בשל כישלון הפרויקט שנועדה ההנפקה לממן. שיעור הכשלונות עומד על 46%, ולפי הערכות, צפוי להגיע ל-59% בעתיד הקרוב

25.02.2018, 17:17 | עומר כביר
כמעט מחצית מהנפקות מטבעות המטבע הווירטואלי (ICO) שהתבצעו במהלך 2017 כבר כשלו, רשמית או מעשית - כך לפי ניתוח שביצע אתר bitcoin.com על סמך נתונים של אתר Tokendata, שמנטר הנפקות קריפטו.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך 2017 התבצעו, לפי הנתונים 902 הנפקות קריפטו בסך הכול. מתוכן, 142 כשלו כבר בשלב גיוס הכספים, ו-276 נוספים כשלו אחרי שהשלימו את ההנפקה, בין אם מכיוון שהגורמים שמאחורי המהלך פשוט נעלמו עם הכסף שגיוס או מכיוון שהפרויקט עצמו נכשל ודעך לאטו. כלומר, 46% מכלל ההנפקות של 2017 כבר נכשלו.

כמעט חצי מהן כבר נכשלו בשנה שעברה. ICO, צילום: ToWave כמעט חצי מהן כבר נכשלו בשנה שעברה. ICO | צילום: ToWave כמעט חצי מהן כבר נכשלו בשנה שעברה. ICO, צילום: ToWave

השיעור צפוי לעלות, שכן יש חברות שעדיין לא ניתן להן הזמן להיכשל. לפי bitcoin.com, ישנם 113 פרויקטים נוספים שניתן לסווג כ"כישלון חלקי", שכן הצוות שמאחוריהם הפסיק לתקשר עם משקיעים או מכיוון שהקהילה שנוצרה סביבם כל כך קטנה שאין להם סיכוי להצליח. אם כל אלו ייכשלו גם הם, שיעור ההנפקות הכושלות יזנק ל-59%.

לדברי האתר, המראה של הפרויקטים הכושלים דומה מאוד: חשבונות טוויטר נטושים, קבוצות טלגרם ריקות, אתרים שכבר אינם זמינים וקהילות שאינן מטופחות. אף אחד מהם לא השיק מוצר אפילו בגרסת אלפא. החדשות הטובות הן שרבים מהפרויקטים הכושלים לא גייסו שום כסף או רק כמה מאות אלפי דולרים. מספר מועט גייס יותר מ-10 מיליון דולר כל אחד. עם זאת, כל הפרויקטים הכושלים גייסו יחד 233 מיליון דולר, שכנראה ירדו לטמיון.

ויש גם אזהרה: חלק מהפרויקטים הכושלים, ובפרט אלו שכשלו בשלב הגיוס, נערכים להנפקה נוספת השנה. פראיירים, כמו שאומרים, לא מתים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות