אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיב טעם סגרה חצי מסניפי רשת עדן טבע צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

טיב טעם סגרה חצי מסניפי רשת עדן טבע

כשנתיים לאחר שרשת המזון האורגני נמכרה תמורת 29 מיליון שקל, רק ארבעה מתוך שמונת הסניפים שרכשה טיב טעם עדיין פועלים כחנויות עצמאיות

26.02.2018, 08:35 | נורית קדוש

טיב טעם סגרה מחצית מסניפי רשת המזון האורגני עדן טבע שרכשה בתמורה ל־29 מיליון שקל, כך נודע ל"כלכליסט". מתוך שמונת סניפי עדן טבע שרכשה רשת המזון שבשליטת חגי שלום בספטמבר 2015 נותרו פעילים ארבעת הסניפים בתל אביב, רמת גן, אשדוד וכפר סבא כחנויות עצמאיות. חנות הדגל של עדן טבע באזור התעשייה פולג בנתניה נסגרה, וכך גם החנויות בבאר שבע, ראשון לציון וחיפה. במקביל פתחה הרשת חמש מחלקות עדן טבע בתוך סניפי טיב טעם גדולים קיימים בחיפה, נתניה, אשקלון, באר שבע ורמת החייל.

קראו עוד בכלכליסט

עדן טבע , צילום: אוראל כהן עדן טבע | צילום: אוראל כהן עדן טבע , צילום: אוראל כהן

צמצום הסניפים מסמן את כישלון החזון שהציג שלום כשבית המשפט קבע בספטמבר 2015 כי טיב טעם היא הזוכה בהתמחרות על רכישת עדן טבע מרקט. המכירה היתה סופו של תהליך שהחל בסכסוך בין מייסד עדן טבע גיא פרוביזור לבין בעלת השליטה בחברה רבוע כחול, שסירבה להמשיך להזרים כספים לרשת המשותפת נוכח קשייה הפיננסיים. עם פניית רשת המזון האורגני להקפאת הליכים נחשף כי היא חייבת 310 מיליון שקל, מהם 101 מיליון שקל בגין הלוואת בעלים של מגה.

שלום טען לאחר רכישת הרשת שסניפי עדן טבע יגדילו את מכירות קבוצת טיב טעם ב־20% ויאפשרו לה לשפר את תנאי הסחר מול הספקים. לדבריו, פתיחת מחלקות אורגניות תחת המיתוג של עדן טבע תאפשר לטיב טעם לקבל מותג מוביל במחיר שהגדיר כ"סביר". אלא שכבר שנה לאחר הרכישה חשפו דו"חות טיב טעם את המשקולת שהיוותה עדן טבע על צווארה של רשת האם. קבוצת טיב טעם חתמה את הרבעון השני של 2016 בהתרסקות של 95% ברווח נקי כתוצאה מההפסדים שהסבה לה עדן טבע.

הדו"חות העלו כי בעוד הפדיון הממוצע למ"ר בחנויות הזהות של טיב טעם עלה ב־4% בהשוואה לרבעון המקביל ב־2015, הפדיון הממוצע בכלל סניפי הקבוצה צנח ב־16%. בקבוצת טיב טעם העריכו באותו מועד כי עדן טבע תגיע לאיזון עד סוף 2016 ותעבור לרווחיות ב־2017.

חודשיים לאחר מכן דיווחה טיב טעם כי היא שוקדת על תוכנית עסקית עדכנית למגזר הקמעונאות, במסגרתה יצומצמו שטחי חלק מסניפי עדן טבע וייבחן צמצום חלק מסניפי טיב טעם. בסוף 2016 דיווחה החברה על סגירת סניף חוצות המפרץ של עדן טבע.

שנה לאחר חשיפת התוכנית חתמה החברה את המחצית הראשונה של 2017 בירידה של 0.67% בהכנסות זרוע הקמעונאות, שנומקה בצמצום שטחי המסחר של עדן טבע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
המדינה משנה את פניה ממדינה אירופאית לבזאר ים תיכוני . האשכנזים כבר אין כאן
ומי שנשאר זה אותן משפחות שבהם היו 10 אחים- בלי להיות גזען - הם מזרחיים ואוהבים את המראה הפשוט של רמי לוי בלי הבלה בלה של עדן טבע או טיב טעם. אצלם חווית משתמש זה להעמיס אוכל לעגלה בגובה מטר וחצי . חוץ מכמה איים של אשכנזיות בצפון תל אביב-רמת השרון- הרצליה כל השאר נהיה תימנים בפתח תקוה ומרוקאים במערב ראשון .המעט אשכנזים שמפוזרים בערים אחרות קונים לרוב בשופרסל. הרוסים קונים בחנויות לא כשרות ברשתות משלהם. ככה המדינה נראית ב 2018. תלכו ביום ממוצע לרמי לוי ותראו שם את הגיטאות - מעברים בין מדפים שבקושי חתול יכול לעבור . צפוף כמו בכלא . זה את זה למזרחיים והם לא אכפת להם. טיב טעם מעבר בין מדפים לפחות פי שתיים מרמי לוי . חווית משתמש . לא מדבר למזרחיים. רק מחיר ולהעמיס כמויות . זו אוכלוסיה של נופש בטן גב באנטליה . אותם לא תמצא במוזיאונים בפאריז . זה לא ביקורת - זה רק הסבר למה רמי לוי זאת חברה של מילארדים ולמה קובי טרייביש הוא פושט רגל.
רוברט  |  28.02.18
1.
גם את האחרים יסגרו בקרוב
כשחנות חושבת שיקנו ממנה במחיר גבוה ממקומות אחרים רק כי הם "מיוחדים" סופה להיסגר. הטריק לכתוב על הפריטים "אורגני" ולדחוף אותו במחיר מופקע כבר התיישן וגם הפרייארים למדו אותו. או שתורידו מחירים ותתחילו לעבוד על מרווח נמוך יותר או שסופכם להעלם, את השוק אתם לא תחנכו. לקוח לשעבר.
הקלקלן  |  26.02.18