אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל הותיר את הריבית במשק על 0.1% צילום: עמית שעל

בנק ישראל הותיר את הריבית במשק על 0.1%

כצפוי, הוועדה המוניטארית של בנק ישראל לא שינתה את הריבית במשק והשאירה אותה על אותו שיעור מאז מרץ 2015; מציינת כי הציפיות לעלייה באינפלציה גוברות על רקע הפיחות בשקל

26.02.2018, 16:00 | עמרי מילמן

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל הותירה כצפוי את הריבית במשק על 0.1%, שהיא גובה הריבית מאז מרץ 2015 - כך לפי הודעת הבנק המתפרסמת היום (ב').

קראו עוד בכלכליסט

בהודעת הריבית ציין בנק ישראל כי סביבת האינפלציה מוסיפה להיות נמוכה, אך הציפיות לעלייה בה גוברות על רקע הפיחות בשער החליפין שחל בחודש האחרון. במידה שפיחות זה ימשיך הוא צפוי, לצד השפעת עליית השכר, לתמוך בעלייה באינפלציה. יש לציין כי מאז החלטת הריבית האחרונה נחלש השקל בכ-3.1% במונחי שער החליפין האפקטיבי, ובכ-1.6% מול הדולר. במהלך ינואר התערב בנק ישראל בשוק המט"ח ורכש 1.8 מיליארד דולר.

בהתייחס לשוק הדיור ציין בנק ישראל בהודעתו כי "הנתונים משוק הדיור ממשיכים להצביע על האטה בפעילות, נרשמה ירידה במחירי הדירות בשלושת החודשים האחרונים שלגביהם התפרסמו נתונים, כך שבהסתכלות שנתית קצב העלייה התמתן מאוד, היקף העסקאות ממשיך לרדת עקב ירידה מתמשכת בעסקאות שמבצעים משפרי דיור, נמשכת עלייה קלה בקצב נטילת המשכנתאות לאחר הירידה המתמשכת שחלה בו, תוך המשך ירידה קלה בריבית". 

החלטה שאינה מפתיעה

ההחלטה של הוועדה אינה מפתיעה, שכן עמדתה, כפי שהובאה לאורך ההחלטות השונות היא כי "בכוונת הוועדה המוניטארית להותיר את המדיניות המרחיבה על כנה, כל עוד הדבר יידרש כדי לבסס את סביבת האינפלציה בתוך תחום היעד".

שקלים, צילום: שאטרסטוק שקלים | צילום: שאטרסטוק שקלים, צילום: שאטרסטוק

מעבר לכך, גם האינפלציה בישראל עוד רחוקה מלהגיע לתוך טווח היעד שנקבע לבנק ישראל, בשיעור של 1%-3% בשנה. מדד המחירים לצרכן ב-12 החודשים האחרונים (נכון לפרסום הלמ"ס עבור חודש ינואר) עלה ב-0.1% בלבד. תחזית חטיבת המחקר נכון לתחילת השנה היא כי האינפלציה צפויה לשוב לתחום היעד במהלך 2018 ולהסתכם ב-1.1% בסופה. עוד לפי התחזית, הריבית צפויה להיוותר ברמתה הנוכחית עד לרבעון השלישי של 2018 ולעלות ברבעון הרביעי.

נגידת הבנק קרנית פלוג, אמרה בעבר כי רק כאשר יסתמן כי האינפלציה מעוגנת היטב באמצע היעד, 2% לשנה, הבנק יעלה את הריבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות