אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לקהילת הקריפטו: העליון אסר על לאומי להגביל שימוש בחשבון בנק צילום: גלעד אילוז

ניצחון לקהילת הקריפטו: העליון אסר על לאומי להגביל שימוש בחשבון בנק

השופטת ענת ברון נתנה צו זמני האוסר על הבנק להפסיק באופן גורף את פעילות חשבון הבנק של ברוקר המטבעות הדיגיטלים 'ביטס אוף גולד'

26.02.2018, 15:52 | רעות שפיגלמן

בית המשפט העליון נתן היום (ב') צו זמני שאוסר על בנק לאומי להגביל פעולות בחשבון הבנק של ביטס אוף גולד – זו משמשת כברוקר המאפשר ללקוחות לקנות ולמכור דרכו מטבעות דיגיטאליים. השופטת ענת ברון למעשה נתנה צו זמני במקום הצו הארעי שניתן לפני חודשים אחדים. פירוש הדבר הוא שעד להכרעה סופית שתתקבל ביחס לתביעה של ביטס אוף גולד נגד בנק לאומי, לא יוכל בנק לאומי להגביל ולחסום באופן גורף פעולות בחשבון הבנק של החברה, אלא רק במקרים נקודתיים.

קראו עוד בכלכליסט

ברון מנמקת החלטתה בכך שהנזקים שעלולים להיגרם לבנק לאומי בהתממשות החששות הם בגדר ספקולציה וכך כתבה בהתייחסותה: "דומה כי הנזקים שעלולים להיגרם לבנק ככל שהבקשה תתקבל הם בגדר ספקולציה לעת הזו. החלטת הבנק מבוססת על ההנחה שפעילות החברה אכן נושאת בחובה סיכונים שעולים כדי הפרה של הוראות הדין, ועל כן הבנק עלול לשלם מחיר בגין התממשותם של אותם הסיכונים. אולם עד היום, במשך למעלה מחמש שנים שבהן החשבון פועל, חששות אלה לא התממשו – כפי שמלמדת אף קביעת בית המשפט המחוזי שלפיה החברה פעלה בשקיפות ולא הפרה כל הוראת חוק". טרם נקבע מועד לדיון הבא בנושא.

יש לציין כי העובדה שלבנק לאומי עצמו אסור להגביל או לחסום באופן גורף פעולות בחשבון הבנק של ביטס אוף גולד מאפשרת לחברה לפעול באופן קל ומהיר יותר מבחינת ההתנהלות שלה, אך אין פירוש הדבר שהלקוחות עצמן לא חווים קשים מול המערכת הבנקאית בעת ביצוע העברות בנקאיות אל חשבון הבנק שלהם אל ביטס אוף גולד. כך למשל הבנק הבינלאומי והבנקים שתחת הקבוצה חוסמים באופן גורף דו-צדדי פעולות. בנקים אחרים בחלקם לא מאפשרים לבצע פעולות כאשר הם מזהים כי בעל החשבון מבצע פעולות אלו באופן שגרתי.

בשנת 2015 בנק לאומי החל לחסום באופן גורף פעולות בחשבון הבנק של החברה ובשנה שעברה קבע בית המשפט המחוזי כי בנק לאומי אכן רשאי להגביל פעולות בחשבון. ביטס אוף גולד פנתה לבית המשפט העליון וערערה על ההחלטה וכפי שמסתמן לעת עתה היא יכולה לרשום לעצמה הצלחה חלקית כאמור, עד למתן הכרעה סופית בנושא בעליון. ההכרעה הסופית יכולה גם להתקבל רק בעוד כמה שנים - ולכן החשיבות הרבה של מתן הצו הזמני שמאפשר לחברה לפעול ולבצע פעולות עסקיות בחשבון הבנק שלה.

ביטס אוף גולד היא מבין הברוקרים הפופולרים עבור ישראליים המבקשים למכור ולקנות מטבעות דיגיטאליים - ביטקוין ואת'ריום. אלו המבקשים לקנות בעצמם באמצעות פלטפורמות מסחר בחו"ל נתקלים לא אחת בקשיים משום קושי באישור תהליכי 'הכר את הלקוח', חסימה של פלטפורמות בפני תושבים ישראליים כמו גם חוסר בידע טכני ומעשי על מנת לבצע את התהליך בבורסות השונות בחו"ל. ביטס אוף גולד משמשת כברוקר ותמורת עמלות גבוהות יחסית היא מבצעת עבור לקוחותיה קניה ומכירה תוך גישה שיש לה לפלטפורמות מסחר גדולות בחו"ל.

יובל רואש מנכ"ל ביטס אוף גולד, צילום: גלעד אילוז יובל רואש מנכ"ל ביטס אוף גולד | צילום: גלעד אילוז יובל רואש מנכ"ל ביטס אוף גולד, צילום: גלעד אילוז

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
די לעושק הבנקים
הציבור בישראל שבוי בידי 2 בנקים גדולים. יש כמות מאוד קטנה של עובדים אשר חוגגים על חשבון 60% מאזרחי ישראל. מנהלים חסרי יכולת והשכלה אשר מחממים את הכסא וזוכים לבונוסים ומשכורות עתק שלא נדבר על קביעות. הדור של ההורים שלנו לא ידע וקיבל זאת אנחנו פשוט לא נסכים ונדרוש מהממשלה שינוי ותחרות הוגנת למען האזרח.
יובל אדלר  |  10.04.18
3.
זו המדינה שיושנת לא הבנק. הממשלה היתה צריכה להוציא את המטבעות הדיגיטלים
אז בנק לאומי יכל לסגור את השיבר ל'ביטס אוף גולד' מבלי יכולת עירעור משפטי כלשהוא. רק שביבי ושר האוצר לא עושים כלום. כאשר יגלו את הנזק זה יהיה מאוחר מדי ולמדינת ישראל היא חוב שהיא תצטרך לשלם עליו ריבית גבוהה יותר מ-0.1% שנתית מה שיזניק את הריבית בבנקים. אך כמו בתשדירי הבחירות רק הליכוד יכול. זה יעלה ע"ח משלם המיסים הרבה אבל הרבה מאוד כסף...
מחוץ לחוק...  |  27.02.18
לכל התגובות