אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנות פרייבט אקוויטי רכשו חברות ציבוריות בקצב שיא צילום: בלומברג

קרנות פרייבט אקוויטי רכשו חברות ציבוריות בקצב שיא

היקף המזומנים שזרם לקרנות ב־2017 הצטבר ל־1.7 טריליון דולר, כ־60% יותר לעומת השיא שנרשם ב־2007. על פי חברת הייעוץ ביין, יעדים אפשריים לרכישה כוללים את L brands שבבעלותה ויקטוריה'ס סיקרט ואת חברת מוצרי הפנאי בראנסוויק

27.02.2018, 11:57 | חווייאר אספינוזה

קרנות פרייבט אקוויטי רוכשות חברות ציבוריות בקצב המהיר ביותר מאז ערב המשבר הפיננסי הגלובלי ושווי העסקאות הגיע בשנה שעברה ל־180 מיליארד דולר, פי שניים לעומת 2016 - כך על פי דו"ח שפרסמה חברת הייעוץ ביין.

קראו עוד בכלכליסט

על פי ביין, מהגדולות בעולם בתחומה, מספר העסקאות שבהן חברות פרייבט אקוויטי רכשו חברות שנסחרות הסתכם ב־152 בשנה שעברה לעומת 94 עסקאות ב־2016. השיא הקודם, 196 עסקאות, נרשם ב־2007, בעוד השיא בשווי העסקאות, 423 מיליארד דולר, היה ב־2006. עם זאת, בביין ציינו כי מספר העסקאות שההחזר עליהן עמד בקריטריון של פי שלושה מההשקעה, שהוא הקריטריון המועדף בענף הפרייבט אקוויטי, היה אשתקד בשפל של כל הזמנים.

בארה"ב לבדה זיהתה ביין 72 יעדים פוטנציאליים מבין החברות הציבוריות המייצגים "כר ציד פורה". לחברות הללו ערך פעילות של עד 50 מיליארד דולר, אבל הן באופן יחסי לא יקרות ונסחרות על פי מכפיל Ebitda נמוך מ־9.

יעדים פוטנציאליים לרכישה כוללים את L brands שבבעלותה ענקית ההלבשה התחתונה ויקטוריה'ס סיקרט ואשר שווי השוק שלה עומד על 19 מיליארד דולר, ואת חברת מוצרי הכושר והפנאי בראנסוויק, ששווי השוק שלה 5 מיליארד דולר.

סניף של ויקטוריה סניף של ויקטוריה'ס סיקרט | צילום: בלומברג סניף של ויקטוריה

יו מקארתור, ראש מחלקת הפרייבט אקוויטי הגלובלי בביין, אמר כי הוא מצפה שהשנה הנוכחית תהיה דומה ל־2017 מבחינת היקף הפעילות, זאת במידה שתנאי השוק לא ישתנו מבחינה רוחבית. "קיימת מגמה של הזרמת כספים מתמשכת לקרנות הפרייבט אקוויטי שהצטברו לשיא של כל הזמנים בהיקף של 1.7 טריליון דולר, כמעט 60% יותר מאשר השיא שנרשם ב־2007", ציין. "מופעל לחץ על חברות להשקיע וזה מה שגורם פוטנציאלית לפרייבט אקוויטי לחשוש פחות או להיות מודאגים פחות מגורמי המאקרו", הסביר.

על פי מקארתור, גם אם השוק ישוב להיות תנודתי, הקרנות ימשיכו להוציא כסף על רכישת חברות.

"קיימות הרבה מאוד חברות אטרקטיביות, והתנודתיות האחרונה בשווקים דווקא תוריד את הערכות השווי שלהן ותהפוך אותן לאטרקטיביות יותר", הוסיף. "אבל אם התנודתיות תהיה משמעותית ותימשך חודשים עשויה להיות לכך השפעה ארוכת טווח על השוק של החברות הציבוריות".

מקארתור הזהיר, עם זאת, כי חברות ההשקעה מסתכנות בתשלום מכפילים גבוהים עבור נכסים, זאת לאחר שהנתונים הראו, כי מחצית מעסקאות הרכישה שביצעו קרנות פרייבט אקוויטי בשנה שעברה הוערכו ביותר מפי 11 ה־Ebitda של החברה שנרכשה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות