אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שעת הכושר לשבירת מונופול הכשרות צילום: יריב כץ

שעת הכושר לשבירת מונופול הכשרות

בחירות ייתנו לרבני צוהר זמן להתבסס בשוק בלי לבלות במלחמות פוליטיות. מערך הכשרות האלטרנטיבי שהשיקו אתמול יהפוך למציאות

27.02.2018, 07:44 | שחר אילן
שוברים את המונופול של הרבנות ארגון רבני צוהר הודיע על הקמת מערך כשרות לטענת ראשי הארגון הקמת מערך הכשרות אינה צעד להחלפת הרבנות: "הרבנות צריכה להיות הרגולטור של מערכי כשרות שיתחרו ביניהם". מנכ"ל איגוד המסעדות: "אנחנו בטוחים, שכניסת צהר תוזיל את מחירי הכשרות" שחר אילן, 5 תגובותלכתבה המלאה
ארגון רבני צוהר הכריז אתמול (ב') על הקמת מערך כשרות אלטרנטיבי לרבנות. רבני הארגון, שהתמקדו עד היום בעריכת טקסי נישואין ידידותיים לציבור החילוני, נשענים על שני תקדימים: הפרצה שפרץ ארגון "השגחה פרטית" שהקימה ח"כ רחל עזריה, ומציע אישורי כשרות משלו; ופסיקה של בג"ץ שקבעה שבעל מסעדה רשאי להציג תעודה שבה מפורטים כללי הכשרות שהוא מקיים והגוף שמפקח עליו, אף שאסור לו להשתמש במילים "כשר" או בהשגחה".

המבחן העיקרי של צוהר יהיה ביכולת להתרומם מעשרות מסעדות לאלפים. ומבחינה זו, אין דבר שהארגון זקוק לו יותר מבחירות עכשיו. כבר אתמול התחדשו הלחצים של המפלגות החרדיות להעביר חוק עוקף בג"ץ שיחדש את המונופול של הרבנות בשוק הכשרות. בחירות ייתנו לצוהר זמן להתבסס בשוק ולהפוך לעובדה קיימת. בלעדיהן אנשי צוהר יעבירו את השנה הקרובה במלחמות פוליטיות מתישות.

הפתרון המשפטי של צוהר יתבסס כנראה על קביעת תקן פיקוח על מוצרי מזון. המסעדות יציגו הצהרה שבה ייכתב באיזו מידה הן עומדות בתקן צוהר. הרבנות תנסה, כמובן, למרר את החיים לעסקים של צוהר באמצעות רישום קנסות.

כרגע מתנהל ויכוח קשה בין צוהר לרבנות על הפרשנות המדויקת של פסיקת בג"ץ, וכולם מחכים להכרעת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. ייתכן שכניסת צוהר לשוק תחייב את בג"ץ לזרז את ההחלטה. מנגד, חייבים להודות שיש למנדלבליט בעיות דחופות יותר.

תעודת כשרות (ארכיון), צילום: עטא עוויסאת תעודת כשרות (ארכיון) | צילום: עטא עוויסאת תעודת כשרות (ארכיון), צילום: עטא עוויסאת

יותר מחצי שנה חלפה מאז פרסמנו ב"כלכליסט" את התוכנית של רבני צוהר להקים מערך כשרות. הזמן הזה עבר בבדיקות מקיפות. יו"ר צוהר הרב דוד סתיו הבהיר עוד בראשית הדרך שלא יהיה טעם ביוזמה אם צוהר לא יכבוש לפחות 10% מהשוק. המערך של צוהר בלע עם הקמתו את "השגחה פרטית", שמפקח על 40 מסעדות, אבל הוא יזדקק להרבה יותר.

רק אז יוכל המערך של צוהר לעבור ליעד הבא: בתי מלון. כיום רוב המלונות חסומים בפני הארגון, משום שוועדי עובדים לא ישלחו קבוצות למלון בלי הכשר של הרבנות. רק כשהכשרות של צוהר תיתפס כלגיטימית לפחות כמו זו של הרבנות, בתי מלון ירשו לעצמם להסתפק בה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
סכנה לכשרות בארץ בכלל
הרבה כוונות טובות מוליכים לאבדון הדרך לתיקון מערכת שלא מתפקדת אינו בליצור בועה אלא בלתקן מבפנים. במה רבני צוהר ישפרו את הכשרות הקיימת ? האם הם יהיו 24 שעות במקום ויבדקו! מי ישלם להם? למי זה יועיל. בסוף יוצא שהצרכן ישלם עוד יותר כי עוד אחד צריך לקבל שכר בסוף נצא עם הרבה תעודות ולא בטוח שנאכל כשר מי מבטיח שהם יעשו עבודה טובה יותר השמחה לאיד עוקרת עמוד יסודי ביהדות ודוקא בארץ ישראל??? ממה אתם מתלהבים אוי לנו משמחה זו יום עצוב ועוד באדר וקווה שיתקיים ונהפוכו
אסתר  |  27.02.18
לכל התגובות