אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אלקין: "אי אפשר לרצות לצמצם זיהום אוויר וגם לתקוע את מיזמי הגז"

השר להגנת הסביבה אמר בוועידה הלאומית לאנרגיה, כי "הוכחנו את היכולת שלנו לעמוד על שלנו, ודוגמה לכך היא מה שעשינו במפעל האמוניה"

27.02.2018, 11:59 | יואב סטולר

"אנו רואים חשיבות גדולה מאוד לפיתוח מהיר ככל האפשר גם של פתרונות הגז במדינת ישראל וגם של היכולת להשתמש במקורות האלו", כך אמר היום (ג') השר להגנת הסביבה זאב אלקין, בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה.

דבריו של אלקין במלון הילטון בת"א הופרעו על ידי מפגינים שדרשו לשנות את מיקומן של אסדות הגז ושינוי התשתיות להובלתן אל חופי ישראל. אלקין התייחס למחאה והסביר שאי אפשר ללכת עם ולהרגיש בלי. "לא ניתן בו זמנית לנסות באופן אמיתי לצמצם את השימוש בפחם ודיזל, ומצד שני לעשות הכל כדי שפרויקט הגז במדינת ישראל יתקע. זה לא עובד, אי אפשר. אם הנושא הזה לא יפתר נשאר כל הזמן במעגל סגור ולא נגיע לפריצת דרך בטיפול בזיהום האוויר שהוא האתגר הסביבתי מספר אחת כיום של מדינת ישראל. לפעמים זה מגיע עד אבסורד".

מימין: זאב אלקין ויצחק וחיה תשובה בוועידה, צילום: עמית שעל מימין: זאב אלקין ויצחק וחיה תשובה בוועידה | צילום: עמית שעל מימין: זאב אלקין ויצחק וחיה תשובה בוועידה, צילום: עמית שעל

אלקין הוסיף: "לא נאפשר דברים שיסכנו את התושבים, וכששוחחתי על זה עם אותם תושבים אמרתי 'אתם מכירים הרי את ההסכם על החלפת תחנות הכוח ואתם יודעים שההסכם הזה לא ימומש אם לא יהיו בזמן מקורות הגז הרלוונטים למדינת ישראל ביניהם גם פיתוח אסדת לווייתן'. לכן המשמעות של דברי תושבי האזור הזה היא שמאות תושבים בכל שנה ימותו בטרם עת בגלל שזה לא יצא לפועל. קבלתי מהם תשובה מדהימה: 'את התחנות הקיימות אנחנו כבר מכירים וחיים איתן כבר עשרות שנים והתרגלנו אליהן, גז זה משהו חדש ומאיים ולכן אנחנו לא סומכים עליו'. אני יכול להבין את החשש ואת הפסיכולוגיה שמאחורי זה, אבל אנחנו כמי שאחראים על בריאותם של תושבי ישראל והסביבה לא יכולים לפעול בגלל פסיכולוגיה ולאור חששות".

בדבריו שלח השר להגנת הסביבה מספר עקיצות ואזהרות לקבוצת בזן, שנציגיה השתתפו באירוע, כשהוא מציג אותה כמוקד בעייתי במצוקת זיהום האוויר במפרץ חיפה. "הוכחנו את היכולת שלנו לעמוד על שלנו, ודוגמה לכך היא מה שעשינו במפעל האמוניה. אני לא מצטער על כך לרגע למרות כל הסיבוכים והבעיות שליוו את זה. לכל המפעלים שמפרים את הדרישות שלנו כמו קבוצת בזן, אני אומר לכם שלא כדאי לנסות אותנו ולקחת אותנו לקצה – כי נעמוד על הדברים גם אז".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

27 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

27.
אני הייתי בוועידת האנרגיה אתמול
שאלתי בתחילת הנאום שלך מספר שאלות: במקרה של תקלת שפך, עפ"י האנליזות של נובל אנרג'י- כל חופי הארץ יוחרבו. מי ההתפלה שמגיעים ל- 70% מהברזים במדינה- יהיו בסכנה גדולה (ואפילו לא דיברתי על הזיהום השגרתי כתוצאה משפך יומיומי של מי תוצר). האם זה נבון לסכן את מי השתייה של כולנו, ועוד עבור מאגר שתוצריו מיועדים לייצוא ואפילו לא למשק המקומי, כאשר קיים פתרון בטוח- טיפול באסדה צפה על פי באר הקידוח? האם ענית לי? לא! מרחת את כולנו שדיבורי סרק. אנחנו רוצים תשובות. המדינה לא ערוכה לטיפול בשפך. למה לקרב את הסכנה??
שלומית  |  28.02.18
26.
בעד גז נקי אסדה 120 ק"מ בים
כבוד השר. כנבחר העם אתה אמור לדאוג לנו. אנרגיה מתחדשת וידידותית אינה אסדה שתפלוט לאויר גזים רעילים כה קרוב לחוף ומתכות כבדות של מי תוצר לים. הרחק את האסדה אל פי הבאר. מי בכלל ירצה לקנות גז יקר מלויתן ואיפה נשמע שיוקם צינור באורך 2230 ק"מ ?? ומה עם תקלות שפך?? ותקלות קורות. ראה בז"ן בולנטיינס דיי. אל תזלזל לנו באנטליגנציה!
רינת  |  28.02.18
24.
ציטוט השר את התושבים אינו אמת
התושבים אמרו לשר מספר פעמים כי אין כלל צורך בגז ממאגר לוויתן כדי לסגור את תחנות 1-4 בחדרה וכי אפשר להסתפק בגז מהמאגרים תמר, כריש ותנין ואף להישאר עם עודף גדול, על פי תחזיות משרד האנרגיה. לכן,יש זמן לעצור את פיתוח לוויתן ולחשב מסלול מחדש, כך שהמסלול החדש לא יסכן את חי התושבים ואת הסביבה. כל אמירה שאומרת כי מאבק התושבים יגרום לתמותת אנשים היא דמגוגיה מכוערת ותו לא. דווקא מדיניות הממשלה למקם אסדה מסוכנת בסמוך לחוף, היא זו שתגרום לתמותה.
יוני  |  28.02.18
23.
הנחות העבודה שלכם מבוססות על כרעי תרנגולת
מר אלקין, היחידים שתוקעים את הבאת הגז הטבעי הם משרדי הממשלה. אנא בדקו שוב את כל כרעי התרנגולת שעליהם מסתמכות חוות הדעת של משרדך. מה מקור הנתונים? מדוע לא נבדקו הסיכונים של הפליטות מהאסדה בקירבה לתושבים? מדוע להעביר צנרת קונדסנט באורך 17 קילומטר עד לאתר חגית? ובכלל מה ההגיון להביא לבתי הזיקוק חומרים מסוכנים שמיועדים לייצוא. הגז הטבעי אינו green wash ליצירת מפגעים בריאותיים וסביבתיים. לא ננוח לא נשקוט ולא נשתוק..
ליאורה  |  28.02.18
לכל התגובות