אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

אבי גבאי: "בעבר היה חזון, היום יש רפורמות שמתעכבות 20 שנה"

יו"ר מפלגת העבודה אמר בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה, "המגזר הפרטי לקח סיכונים ומצא גז וזו בשורה עצומה לישראל ולחברות. אך מה עשינו עם זה? האם שינינו את רמת הזיהום בישראל והאם המפעלים מתחברים לגז טבעי"

27.02.2018, 14:46 | ענת דניאלי
״אנחנו מבינים שאנו במלחמה אמתית בשחיתות וזה לא עניין של ימין או שמאל זה נוגע לכל אזרח בישראל. כשם שמצפים שהשופטים שלנו יהיו ישרים - מצפים שראש הממשלה לא יהיה מושחת״, כך אמר אבי גבאי, יו״ר מפלגת העבודה בוועידה הלאומית לאנרגיה של המכון הישראלי לאנרגיה וסביבה

לדבריו, "שופטת שלא פועלת בהתאם לכללים, לא תוכל עוד להאריך מעצר לאיש - בדיוק כפי שראש ממשלה עם המלצות על שוחד, לא יכול להמשיך בתפקידו. אין אזרח בישראל הנמצא מעל החוק וחסין מפניו – בין אם הוא ראש ממשלה ובין אם היא שופטת בבית המשפט.

"זו תרבות רעה שחדרה עמוק לתוך מוסדות המדינה. את התרבות הזו צריך לחסל ולעקור מהשורש בלי לגמגם או למצמץ. כל פרשה חדשה שרואים היא קשה מאוד אך גם מנקה את השחיתות והענישה צריכה להיות חמורה למען יראו ויראו.

אבי גבאי בוועידה, צילום: עמית שעל אבי גבאי בוועידה | צילום: עמית שעל אבי גבאי בוועידה, צילום: עמית שעל

"נושא הסביבה והאנרגיה ולאנשים העוסקים בכך יש את היכולת להסתכל מעבר לכאן ועכשיו אלא הלאה לדורות הבאים והסתכלות על המדינה שנשאיר להם. וצריך להיות אמיצים במונחי חזון שזה תפקיד המנהיגות. בעבר היה חזון היום יש רפורמה שמתעכבת 20 שנה.

"מדינת ישראל בשנות ה-50 הייתה עניה וחלשה והצליחו להוביל פרויקטים משמעותיים כמו הקמת המוביל הארצי או הכור הגרעיני, יצירת ביטוח לאומי מערכת רפואית ותעשיית הייטק אולי הכי מרהיבה בעולם. מה יש היום? רפורמת חברת חשמל שמתגלגלת כבר 20 שנים אולי יותר. מערכת פוליטית שמעסיקה אותנו כל הזמן בכותרות על רפורמות - אך המציאות לא באמת משתנה והמשפחות בישראל רק שורדות את החודש", אמר גבאי.

בנושא הגז הטבעי הוסיף גבאי, "כמי שהתנגד למתווה הגז. המגזר הפרטי לקח סיכונים ומצא גז וזו בשורה עצומה לישראל ולחברות. אך מה עשינו עם זה? האם שינינו את רמת הזיהום בישראל והאם המפעלים מתחברים לגז טבעי. בעיני, גז טבעי צריך להיות זמין וקל לתפעול. יש צורך במערכת תמריצים, רגישות ורגולציה נכונה כמו שקרה בעבר עם סיבים אופטיים וחשמל.

״כשהייתי שר והצעתי מתווה חלופי למתווה הגז - אמרתי שמהטרה צריכה להיות מחיר הגז למשק המקומי והגדלת השימושים וכי ׳התחרות׳ שדובר עליה (במרכאות כפולות) רואים גם עכשיו שמאגר כריש ותנין סיימו את התחרות והמחיר לא נמוך. כך כל הפרויקט הגדול נפתח בשביל 50bcm ואין תחרות ונשארנו אותו הדבר. שמדברים על המדינה הכי טובה בעולם מדברים על מדינה שיודעת לעשות שימוש במשאבים שלה בטכנולוגיה והרוח הישראלית יכולה להזניק את ישראל קדימה", אמר גבאי.

בנושא מערכת הבריאות אמר גבאי: "מערכת בריאות כה יקרה לקופת הציבור, אך לקבוע תור לבדיקת MRI לוקח שבועות אלא אם יש לך קומבינה. או לעשות הכל כדי לנסות ולעקוף את התור. בביקוריי בבתי החולים אני רואה אנשים מצוינים, אך השיטה מעליהם שלא מתכננת לא 20-15 שנה קדימה היא הבעיה. וזאת כאשר אין כל ספק שתוחלת החיים בישראל תתארך.

״יש עוד דוגמאות רבות לרעיונות שפשוט נתקעים כי הפכנו משועבדים לתהליכי הבירוקרטיה ועטפנו את עצמנו בשכבות רגולציה ובירוקרטיה. אך רגולציה זו לא מילה גסה היא הכרח וחשובה לאינטרס הציבורי תוך עידוד תחרות ושוק חופשי ושמירה על החלשים שלא יישארו מאחור", סיכם גבאי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות