אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כלל ביטוח ניהלה מגעים למיזוג הגמל שלה עם אלטשולר שחם צילם: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

כלל ביטוח ניהלה מגעים למיזוג הגמל שלה עם אלטשולר שחם

איזי כהן, מנכ"ל חברת הביטוח שבעל השליטה אדוארדו אלשטיין מנוע מלהתערב בניהול שלה, ניהל את המגעים עם בית ההשקעות. אם המיזוג היה מתבצע, הוא היה תורם לרווח של כלל ביטוח ומייצר גוף שמנהל קרוב ל־100 מיליארד שקל

28.02.2018, 07:58 | גולן חזני ורחלי בינדמן

האם כלל ביטוח מבקשת להיפטר מפעילות הגמל שלה? ל"כלכליסט" נודע כי כלל המנוהלת על ידי איזי כהן ניהלה מגעים למיזוג חברת הגמל שלה עם קופות הגמל של אלטשולר שחם. המגעים נערכו לפני כמה חודשים, אולם הצדדים לא הגיעו להסכמות על תנאי המיזוג. עם זאת, במגעים היה ברור כי מי שינהל את הפעילות הממוזגת יהיה אלטשולר שחם. המגעים למיזוג החלו לפני חצי שנה ועלו על שרטון יחסית מהר. מי שהוביל את המגעים מצידו של אלטשולר שחם היה יאיר לוינשטיין מנכ"ל ושותף בחברת הגמל, בעוד משפחת שחם וגילעד אלטשולר גילו מעורבות קטנה יותר, כנראה בשל פסימיות לגבי סיכויי העסקה.

קראו עוד בכלכליסט

 

לא מן הנמנע כי המחשבה על המיזוג היוותה גם סוג של ברירה חלופית למכירת השליטה בכלל ביטוח – מכירת החברה בחלקים וחלוקת התמורה כדיבידנד. זאת ברקע הקושי של כלל ביטוח למצוא רוכש והלחץ של סלינגר על אי.די.בי להיפטר מחלק מאחזקותיה בחברת הביטוח, בשל העובדה שאלשטיין אינו מחזיק באישור שליטה בגוף פיננסי. אלא שאפשרות זו פחות סבירה במיזוג שבו הצדדים לא מעבירים מזומן אלא מחזיקים במשותף בפעילות – סוגיות שהצדדים כלל לא הספיקו לדון בהם.

 

המיזוג היה אמור לייצר חברת קופות גמל שתנהל קרוב ל־100 מיליארד שקל, שכן אלטשולר שחם מנהל כיום בגמל שלו כ־60 מיליארד שקל ואילו כלל ביטוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין, באמצעות אי.די.בי, מנהלת כ־34 מיליארד שקל. מקורבים לכלל ביטוח אומרים כי מדובר היה בהזדמנות נקודתית, ומשלא הבשילה הדבר איננו עומד עוד על הפרק. בכלל ביטוח רצו למנף בעסקה את ההובלה של אלטשולר שחם בתשואות ולהשתמש במוניטין שלו כגוף ניהול השקעות איכותי. 

איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח, צילום: עמית שעל איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח | צילום: עמית שעל איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוח, צילום: עמית שעל

זאת, בעוד כלל ביטוח התמודדה בשנים האחרונות עם נטישת כספים מחברת הגמל לטובת מתחרים, מגמה שנבעה משילוב של תשואות חלשות ושל העובדה שהמנכ"ל איזי כהן הנהיג מדיניות מקמצת יותר בעמלות סוכנים – הכוח המניע מאחורי תזוזת הכספים בענף הגמל. עם זאת, בשנה האחרונה התשואות של כלל ביטוח, שאת השקעותיה מנהלות ענת לוין ולימור דנש, מתאוששות, ולכן נראה שגם גם לחץ מכירה או מיזוג ירדו מהפרק.

אף שאלשטיין הוא בעל השליטה על הנייר, איזי כהן הוא היום הפוסק האחרון בחברת הביטוח תחת דירקטוריון חלש יחסית ובעל שליטה ללא השפעה, שכן מניות השליטה מוחזקות על ידי הנאמן משה טרי. על כהן מופעל לחץ גדול לחלק דיבידנדים מצדו אלשטיין שמותח ביקורת חריפה של בעל על איכות הניהול של כהן. מה שבטוח הוא שעסקה כזו יכולה היתה לתרום לשורת הרווח של כלל ביטוח. זאת, באמצעות מניעת הצורך לבצע הפחתות בשווי פעילות הגמל בזכות יתרונות הסינרגיה עם אלטשולר שחם והפסקת שטף הפדיונות של כלל ביטוח שגררו מחיקות בשווי בעבר.

כישלון המיזוג עם מנורה

 

מי שהיה אמור להוביל את ההשקעות של הגוף הממוזג וגם להחזיק ברוב מניות השליטה בו הוא אלטשולר שחם, וזאת כמתאם של היקף הנכסים המנוהלים של כל חברה באותה עת. גם מי שלבסוף הוריד את העסקה מעל הפרק היה אלטשולר שחם. בבית ההשקעות ראו כי הם גדלים בצורה משמעותית גם דרך צמיחה גנרית, ולכן לא ראו צורך ממשי לחלוק בפירות הצמיחה עם כלל ביטוח. בנוסף, מיזוג קודם שביצע אלטשולר שחם עם חברת הקרנות של חברת מנורה לא הוכיח את עצמו כשבית ההשקעות נאלץ להתמודד עם פדיונות כבדים של הקרנות של מנורה אחרי המיזוג.

צבירות שליליות ב־2017

 

רק ב־2017 רשמה כלל ביטוח צבירות שליליות של 2.7 מיליארד שקל בחברת הגמל, זאת בזמן שאלטשולר שחם נהנה מצבירה חיובית של יותר מ־14 מיליארד שקל, מה שכאמור סייע לה להפוך לחברת הגמל הגדולה בישראל ולעקוף את פסגות. אלטשולר שחם, בניגוד לכלל ביטוח, מנהיג מדיניות עמלות נדיבה לסוכני הביטוח ובשנה שבה המתחרה החזק שלו – ילין לפידות – נחלש בתוצאות, אלטשולר שחם הצליחה למנף את ההובלה בתשואות והעמלות הנדיבות לסוכנים לגיוס עיקר הכספים בענף הגמל ואף להוביל את הגיוסים המוצר הגמל להשקעה ובתוכנית חיסכון לכל ילד.

בכלל ביטוח, כאמור, התשואות נמצאות במגמת שיפור ובשלב זה מיזוג עתידי עם אלטשולר שחם או גוף אחר ירד מהפרק, אך מעניין לראות שהמנכ"ל איזי כהן חשב בכלל על מהלך כזה – שאם היה יוצא לפועל היה מציב סימן שאלה על שורה של בעלי תפקידים בכירים בחברת הגמל ובמערך ההשקעות של כלל ביטוח. ספק אם גילעד אלטשולר, שמוביל את ניהול ההשקעות בבבית ההשקעות, היה נותן מקום למנהלי השקעות מכלל ביטוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות