אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חתנו של טראמפ איבד את הסיווג הביטחוני: "ישראל תכננה לתמרן אותו" צילום: איי פי

חתנו של טראמפ איבד את הסיווג הביטחוני: "ישראל תכננה לתמרן אותו"

לפי דיווח ב"וושינגטון פוסט", הסיבה להורדת סיווגו הביטחוני של קושנר היא קשריו עם גורמים בממשלה זרה. לפי אותו דיווח, ישראל ושלוש מדינות נוספות תכננו לתמרן את חתנו של הנשיא האמריקני: "תמים ומרומה על ידי גורמים זרים"

28.02.2018, 07:33 | ynet

ג'ארד קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, איבד גישה למידע שמסווג כ"סודי ביותר" ומעתה הוא אינו רשאי להיחשף למסמכים סודיים ורגישים כפי שהיה עד כה. גורמים רשמיים אמרו ל"וושינגטון פוסט" כי הסיבה להורדה היא יחסיו עם גורמים מממשלה זרה. לפי הדיווח, ישראל ולפחות שלוש מדינות נוספות תככנו לתמרן את קושנר.

הדיווח ב"וושינגטון פוסט" טען כי בכירים בלפחות ארבע מדינות דנו באופן פרטי בדרכים שבהן הם יכולים לתמרן את קושנר, תוך ניצול קשייו הכלכליים וחוסר הניסיון שלו במדיניות חוץ. בין המדינות שדנו בנושא היו ישראל, סין, איחוד האמירויות ומקסיקו.

קראו עוד בכלכליסט

לא ברור אם המדינות אכן פעלו בצורה הזאת, אך הסיבה שבעקבותיה קושנר לא קיבל סיווג ביטחוני קבוע הוא קשריו עם גורמים בממשלה זרה. גורמים רשמיים בבית הלבן הביעו דאגה מהאפשרות שקושנר "תמים ומרומה על ידי גורמים זרים", שלדבריהם מבקשים לעבוד מולו באופן ישיר ולא עם אנשי צוות מנוסים יותר.

ג ג'ארד קושנר | צילום: איי פי ג

מקור דיפלומטי מקסיקני אמר לעיתון כי קושר נשאר "מקצועי לחלוטין" במגעיו עם המדינה. לפי המקור, "שני הצדדים דאגו לאינטרסים שלהם אבל ניסו למצוא מכנה משותף". גורמים באיחוד האמירויות אמרו כי במדינתם הבחינו באפשרות לתמרן את קושנר כשהחברה של משפחתו חיפשה משקיעים.

כבר לא "סודי ביותר"

גורמים בבית הלבן אמר אמש כי קושנר, חתנו ויועצו הבכיר של טראמפ, איבד גישה למידע שמסווג כ"סודי ביותר" ומעתה הוא אינו רשאי להיחשף למסמכים סודיים ורגישים כפי שהיה עד כה. לפי אותם הגורמים, קושנר עודכן בנושא באמצעות מזכר שנשלח אליו ולעוד שלושה עוזרים בכירים בבית הלבן בשבוע שעבר, שבו נאמר להם כי הסיווג הביטחוני שניתן להם יונמך מ"סודי ביותר" ל"סודי".

המהלך, יש לציין, עשוי לגרור השפעות גם על המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, שעליו הופקד קושנר יחד עם ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ למזרח התיכון. כזכור, רק בשבוע שעבר ציינה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי כי "עסקת השלום" שמרכיבים השניים נמצאת על סף סיום ותוצג בקרוב.

הורדת הסיווג הביטחוני לקושנר מגיעה על רקע הוראתו של ראש הסגל בבית הלבן ג'ון קלי, שלמרות שאינו חתום על המזכר שנשלח לקושנר, הכריז לאחרונה על רפורמה במערך הסיווגים הביטחוניים שלפיה סיווג ביטחוני זמני תקף לשמונה חודשים בלבד - ולאחר מכן יוסר.

הוראתו של קלי מגיעה בין היתר לאחר שמזכיר הסגל של טראמפ, רוב פורטר, שהואשם בהתעללות בשתיים מנשותיו לשעבר - נשאר בעל סיווג ביטחוני גבוה ביותר למרות השערורייה שבה היה מעורב, תוך שהבולשת הפדרלית (FBI) מתעכבת בסיום עריכת בדיקות הרקע שלו כדי לקבוע את הסיווג הביטחוני הסופי שלו. פורטר התפטר מתפקידו בתחילת החודש.

הבעייתיות במצב הנוכחי יכולה לבוא לידי ביטוי בשבוע הבא, כאשר טראמפ יפגש עם נתניהו בבית הלבן. עד כה קושנר השתתף כמעט בכל הפגישות בין השניים, ויש להניח שגם הפעם הוא יהיה בחדר, אולם הנושאים הרגישים באמת, כולל מידע מודיעני בנושא איראן, על המצב בסוריה או ברשות הפלסטינית, יצטרך לעבור בין ראש הממשלה לנשיא בדרך עוקפת קושנר, אם מדובר במידע שהסיווג שלו "סודי ביותר".

קושנר שעדיין מופקד על תיק השלום יחד עם שליחו של טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, לא יהיה מודע למידע רגיש שיגיע לצורך עבודתו בנושא, הוא בעצם יהיה מחוץ ללופ.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות