אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליצמן הודיע: לא נתמוך בתקציב המדינה כל עוד לא יאושר חוק הגיוס צילום: עמית שאבי

ליצמן הודיע: לא נתמוך בתקציב המדינה כל עוד לא יאושר חוק הגיוס

סגן שר הבריאות אמר לפני זמן קצר כי הודעתו היא בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל, והוסיף כי "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני". גפני: "אצלי הגיוס זה הדבר הכי חשוב ובשביל זה אני מוכן ללכת עם אבי גבאי"

28.02.2018, 11:49 | אדריאן פילוט ושחר אילן

סגן שר הבריאות ויו''ר אגודת ישראל, יעקב ליצמן, הודיע לפני זמן קצר כי הוא לא יצביע בעד תקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יאושר בכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

"בהתאם להוראת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל להעביר את חוק גיוס בני הישיבות לפני אישור התקציב, לא אוכל לתמוך בתקציב המדינה כל עוד חוק הגיוס לא יעבור". כתב ליצמן והוסיף, "חוק הגיוס הינו חלק בלתי נפרד מההסכם הקואליציוני ואנו מצפים מכל סיעות הקואליציה לתמוך בחוק זה, אם הם חפצים בהמשך הקואליציה".

נזכיר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התקפל פעם אחר פעם בפני הסיעוד החרדיות, כמעט בכל צומת אפשרית מאז הקמת ממשלת נתניה הרביעית, לרבות במשבר השבת, כספים קואליציונים לתלמידי הישיבות, סגירת חנויות (חוק המרכולים), וכעת מגיע חוק שבת.

הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל (ארכיון) | צילום: אוהד צויגנברג הפגנת חרדים נגד גיוס לצה"ל (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג

אתמול הודיע יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, על ביטול מספר ישיבות של הוועדה בנושא תקציב 2018 ו-2019 וחוק ההסדרים בשל הסירוב להעביר את חוקי הגיוס ומחלוקות שונות עם האוצר. גפני אמר ש"אצלי הגיוס זה הדבר הכי חשוב ובשביל זה אני מוכן ללכת עם אבי גבאי". עוד טען שהוא מוכן להתפשר על העברת חוק הגיוס רק בקריאה טרומית ולא בשלוש קריאות "כי אז אני רואה את האור בקצה המנהרה".

גפני. "אצלי הגיוס זה הדבר הכי חשוב ובשביל זה אני מוכן ללכת עם אבי גבאי", צילום: אלכס קולומויסקי   גפני. "אצלי הגיוס זה הדבר הכי חשוב ובשביל זה אני מוכן ללכת עם אבי גבאי" | צילום: אלכס קולומויסקי גפני. "אצלי הגיוס זה הדבר הכי חשוב ובשביל זה אני מוכן ללכת עם אבי גבאי", צילום: אלכס קולומויסקי

המפלגות החרדיות דרשו להעביר כבר היום בקריאה טרומית את חוק הפטור מגיוס החדש לתלמידי ישיבות וכן את חוק יסוד: לימוד התורה. ההנחה היא שאם חוק הפטור החדש יעבור ללא שינוי במצב החוקתי הוא יפסל כמו כל קודמיו. חוק יסוד: לימוד התורה אמור להפוך את הלימודים בישיבה לערך מוגן בחוקה כך שבג"ץ יצטרך להתחשב בו ולא יוכל לפסול את חוק הפטור בשל פגיעה בשוויון. החוק קובע בין היתר כי, "לעניין זכויותיהם וחובותיהם, יראו במי שקיבלו על עצמם להתמסר לתלמוד תורה לתקופה ארוכה כמי שמשרתים שירות משמעותי את מדינת ישראל והעם היהודי".

המכון הישראלי לדמוקרטיה קובע בחוות דעת שלחוק יסוד: לימוד התורה עלולות להיות הלשכות רוחב כלכליות מרחיקות לכת. זאת, משום שהחוק יוכל להשפיע לא רק על נושאי הגיוס אלא גם על נושאים כלכליים מובהקים כמו הקצבות והטבות לתלמידי ישיבות או תוכנית הליבה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות