אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בזק עונה למוסדיים: כדי שאתם תחליפו דירקטורים דרוש אישור שר התקשורת צילום: עופר חן

בלעדי לכלכליסט

בזק עונה למוסדיים: כדי שאתם תחליפו דירקטורים דרוש אישור שר התקשורת

דירקטוריון בזק השיב לדרישת חברת הייעוץ אנטרופי שפנתה בשם שורה של מוסדיים לכנס אסיפת בעלי מניות למינוי דח"צים, ואמר כי צו הבזק מונע זאת מהם

28.02.2018, 13:44 | רחלי בינדמן

האם הנסיון של המוסדיים להשפיע על הרכב דירקטוריון בזק בדרך לחיסול ממוקד?

לכלכליסט נודע כי דירקטוריון בזק בראשו עומד דוד גרנות שלח אתמול (ג') מכתב תשובה לחברת הייעוץ אנטרופי בתגובה למכתב ששלחה לדירקטוריון ביום ראשון האחרון.

קראו עוד בכלכליסט

במכתב דרשו בעלי המניות בבזק – כלל ביטוח, מיטב-דש, וקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים ומנורה מבטחים המחזיקים יחד ב-6.5% ממניות בזק, לכנס ללא דיחוי אסיפת בעלי מניות לצורך מינוי שלושה דירקטורים חיצוניים לבזק. הסמכות החוקית לדרישה זו מעוגנת בחוק החברות המאפשר לבעלי מניות המחזיקים יחד במעל מ-5% ממניות חברה לכנס אסיפת בעלי מניות שלא מן המניין.

דוד גרנות, צילום: עופר חן דוד גרנות | צילום: עופר חן דוד גרנות, צילום: עופר חן

במכתב התשובה כותבים בבזק כי צו הבזק, המתייחס לכללים שמוכתבים על גוף כמו בזק שמוגדר כמונופול, אוסר על בעלי מניות מיעוט שלא מחזיקים בהיתר שליטה של משרד התקשורת לפעול יחד לכינוס אסיפה.

החוק קובע כי "המבקש לעשות מינוי משותף יגיש לשרים בקשה על כך בכתב ומראש". מינוי משותף מוגדר בצו הבזק "הפעלה בידי שניים או יותר של הזכות למנות אותו מנהל כללי או דירקטור, לבחור בו או להעבירו מכהונתו".

לכאורה המוסדיים מבקשים כאן מינוי משותף של שלושה דירקטורים חיצוניים בבזק, דבר הנאסר על ידי הצו ללא אישור של "השרים". השרים לפי החוק הם שר התקשורת או ראש הממשלה או מי שהסמיכו לכך.

באנטרופי ידעו שצו הבזק עשוי להציב בעיה בפני דרישתם לכנס את האסיפה הדחופה, ואף הכינו טיוטת פניה למשרד התקשורת - אך בחרו משום מה שלא לשלוח אותה אלא לפנות קודם לבזק מבלי להשיג אישור, בתקווה שבזק תענה לדרישה ותכנס אסיפה.

בבזק הודיעו לאנטרופי כי יש לפנות למשרד התקשורת כדי לקבל אישור לכינוס האסיפה. בצד של אנטרופי טוענים כי כינוס האסיפה אינו מתואם על ידי המוסדיים אלא בתיווך אנטרופי ולכן לא חוסה תחת צו הבזק.

בבזק הוסיפו בתגובה לפניית אנטרופי כי אין במכתב אסמכתא לאחזקות המשותפות של הפונים במעל 5% ממניות החברה, ולכן ממילא חסרים בו פרטיים שיכשירו כינוס אסיפה כאמור.

בכוונת אנטרופי לשלוח מכתב תגובה לבזק עם פירוט מלא של בעלי המניות שהיא מייצגת שמחזיקים יחד מעל 5%, כולל כתב הצבעה. כן מתכוונים באנטרופי לדרוש מבזק לפנות באופן מיידי למשרד התקשורת לקבל את אישור כינוס האסיפה שדורשים המוסדיים.

מובן שפנייה למשרד התקשורת כעת על ידי בזק תיקח זמן מה, כאשר ממילא כינוס אסיפה דורש זימון מקדים של 35 יום. זאת כשממילא במאי הקרוב צפויה להתקיים אסיפה שנתית. המוסדיים מעריכים שהתשובה של בזק היא בבחינת משיכת זמן.

עוד נודע לכלכליסט כי לאנטרופי יש חוות דעת משפטית של משרד עורכי דין המתמחה בהגבלים העסקיים, המאפשרת לגופים המוסדיים לשתף פעולה ביניהם לצורך מינוי דירקטורים חיצוניים מבלי לפנות בכלל לרשות ההגבלים לצורך כך.

עוד נודע כי למרות שלא כל המוסדיים הצטרפו למכתב ששלח אנטרופי לבזק, יתר המוסדיים תומכים במהלך, וכך גם קרן ההשקעות אליוט המחזיקה ב-4.5% ממניות בזק צפויה להירתם להחלפת הדירקטוריון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות