אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אילן רביב ודורון ספיר מועמדים להחליף את עופר אליהו במגדל צילומים: אסף שילו, אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

אילן רביב ודורון ספיר מועמדים להחליף את עופר אליהו במגדל

שני מנהלים של חברות פיננסיות גדולות - מיטב-דש וויזה כאל - עשוים לאייש את הכיסא היוקרתי של מנכ"ל חברת הביטוח

28.02.2018, 18:03 | רחלי בינדמן

מנכ"ל מיטב-דש אילן רביב קיבל הצעה משלמה אליהו להתמנות לתפקיד מנכ"ל חברת הביטוח מגדל שבשליטתו במקומו של בנו, עופר אליהו, כך נודע ל"כלכליסט". רביב מכהן כמנכ"ל מיטב-דש מאז שנת 2009, אז מונה תחילה למנכ"ל בית ההשקעות מיטב שבשליטת משפחת סטפק ולאחר מכן הוביל את מיזוג בית ההשקעות עם בית ההשקעות המתחרה דש שבשליטת אלי ברקת, מיזוג שהושלם במהלך שנת 2013.

קראו עוד בכלכליסט

הסאגה סביב צמרת מגדל נמשכת כבר תקופה ארוכה - כזכור בנובמבר האחרון הציע אליהו את התפקיד למיכל עבאדי, החשבת הכללית לשעבר במשרד האוצר אלא שהמגעים בין השניים התפוצצו ועבאדי העדיפה את תפקיד יו"ר בית ההשקעות פסגות. מאז מחפש אליהו כבר תקופה ארוכה מנכ"ל למגדל במקומו של בנו. תחילה העלו ספקולציות כי עופר אליהו יישאר לבסוף בתפקיד, אך לפני חודשיים הודיעה מגדל באופן רשמי כי עופר צפוי לסיים את תפקידו ביוני הקרוב.

אליהו ביקש תחילה גם להתמנות בעצמו ליו"ר מגדל במקומו של יוחנן דנינו, אלא שאז התברר לו כי אין בכוונת הממונה על שוק ההון דורית סלינגר לאשר לו את המינוי, אז בנה אליהו קונסטלציה חדשה שבמסגרתה אישר השבוע דירקטוריון מגדל את מינויו של פרופ' עודד שריג ליו"ר מגדל, כאשר אליהו צפוי להתמנות ליו"ר חברת האחזקות של מגדל.

שריג כיהן בעבר כיו"ר חברת האחזקות של מגדל, מיד בתום תקופת הצינון שלו מתפקידו כמפקח על הביטוח. אליהו ביקש תחילה למנותו כיו"ר חברת הביטוח אלא שהמהלך נחסם על ידי סלינגר בטענה כי לא יתכן ששריג שהעניק לאליהו היתר שליטה במגדל ימונה סמוך לפרישתו לתפקיד היו"ר. שריג החזיק מעמד פחות משנה בתפקיד ובחר לעזוב לאחר שהרגיש שלא יכול לפקח אמיתית על המתרחש במגדל כשהוא מכהן רק כיו"ר חברת האחזקות כאשר יו"ר חברת הביטוח היה אז עמוס ספיר. עם זאת, שריג ואליהו נשארו בקשר קרוב וכעת אליהו מגייס אותו לתפקיד שמלכתחילה ייעד לו.

מימין: דורון ספיר ואילן רביב, צילומים: אסף שילו, אוראל כהן מימין: דורון ספיר ואילן רביב | צילומים: אסף שילו, אוראל כהן מימין: דורון ספיר ואילן רביב, צילומים: אסף שילו, אוראל כהן

רביב (55) הוא מנכ"ל מוערך, אך אם יקבל על עצמו את המינוי מדובר בטלטלה לא פשוטה עבור מיטב-דש, במיוחד אם לוקחים בחשבון שמיטב-דש מחזיקה בקרן פנסיית ברירת המחדל שזכתה במכרז משרד האוצר כקרן הפנסיה שאמורה לייצר תחרות לקרנות הפנסיה הגדולות ובהן קרן הפנסיה מקפת, השניה בגודלה בענף שנמצאת בבעלות מגדל. רביב יעבור אז לצד השני של המתרס במפת התחרות בשוק הפנסיה, מה שעלול להחליש את קרן ברירת המחדל של מיטב-דש.

רביב כיהן לפני מינויו למנכ"ל מיטב-דש כמנכ"ל יו בנק. עבור רביב מגבלת שכר של 2.5 מיליון שקל החלה על מנהלים בגופים הפיננסים אינה מכשול, שכן היה כפוף לה גם תחת מיטב-דש ויתרה מכך קשה לדאוג לחשבון הבנק שלו. רביב נהנה מהאקזיט שהתרחש ב-2005 של חברת ההימורים המקוונת אמפייר אונליין שהונפקה לפי שווי שנשק למיליארד דולר שממנו גרף לפי הערכות מעל 100 מיליון דולר. עבור רביב אם כן מדובר בעיקר באתגר מקצועי לשקם את מגדל שבשנים האחרונות איבדה את המובילות שלה בענף הביטוח לטובת המתחרות המתחזקות הראל והפניקס.

אלא שרביב אינו המועמד היחיד שקיבל הצעה לתפקיד. ל"כלכליסט" נודע כי בין המועמדים נמנה גם דורון ספיר, היום מנכ"ל ויזה כאל.

אליהו האמין מאז ומעולם במערכת הבנקאות והפיננסים והוא מעדיף מנהלים שמגיעים מהתחומים האלו שנחשבים בעיניו ליציבים ונתונים תחת פיקוח הדוק. ספיר עם זאת, נמצא היום בעמדה חזקה בתפקידו כמנכ"ל ויזה כאל שכן מדובר בחברת כרטיסי האשראי היחידה שמכירתה על ידי הבנק שמחזיק בה (דיסקונט) לא נדרשת במסגרת חקיקת שטרום, מה שמקנה לה יתרון מובנה לעומת ישראכרט ולאומי קארד שנמצאות על המדף.

רק לאחרונה זכה ספיר בהסכם יוקרתי להנפיק את כרטיס המועדון של שופרסל. ספיר מכהן כמנכ"ל ויזה כאל מאז 2013 ומבחינתו אם ייקח את התפקיד משמעו לחזור "הביתה שכן ספיר (57) כיהן קודם מינויו למנכ"ל כאל כמשנה למנכ"ל מגדל ומנהל חטיבת המטה של חברת הביטוח כך שהיתרון עבורו שהוא מכיר את מגדל מלפני ולפנים. טרם הצטרפותו למגדל כיהן כמנכ"ל טלדור מערכות מחשבים.

חשוב להדגיש שבמסגרת הוראות של הממונה על שוק ההון, דורית סלינגר, אליהו לא יכול למנות קרובי משפחה לתפקידים ניהוליים. סלינגר פועלת בשנים האחרונות לחיזוק כללי הממשל התאגידי בחברות הביטוח ופועלת לאסור על קרובי משפחה של בעל השליטה לכהן בתפקידים ניהוליים. אליהו מחפש אם כן מנכ"ל שעליו יוכל לסמוך לנהל את החברה שאותה יוריש בעתיד לילדיו. מאז רכש אליהו את השליטה במגדל ב-2012 התחלפו לא מעט יושבי ראש - החל מאהרון פוגל, בעודד שריג, עמוס ספיר, ענת לוין, יוחנן דנינו וכעת - שוב שריג. כעת מחכה מגדל להנהלה חדשה ויציבה תחת היו"ר החדש שריג והמנכ"ל שצפוי להתמנות כבר בתקופה הקרובה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות