אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיכוב נוסף בהשקת הוועדה לחקירת האשראי לטייקונים צילום: עמית שאבי

עיכוב נוסף בהשקת הוועדה לחקירת האשראי לטייקונים

הוועדה שאמורה לבחון את מדיניות ההלוואות של הבנקים תתחיל לעבוד רק בכנס הקיץ. בוועדה התקשו לאתר מומחים, כי הבנקים גייסו רבים מהם

01.03.2018, 11:43 | שחר אילן

עיכוב נוסף בהשקת ועדת החקירה לבדיקת האשראי לטייקונים: הוועדה תתחיל בעבודה רק בכנס הקיץ של הכנסת, באמצע אפריל ‑ תשעה חודשים תמימים מאז הקמתה ביולי 2017. הסיבה העיקרית לעיכוב היא התמשכות התהליך של בחירת היועצים וכניסתם לעבודתם.

קראו עוד בכלכליסט

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני מתכוון אמנם לכנס ישיבה בשבוע האחרון של כנס החורף. אך זה יהיה בעיקרו מהלך סמלי, שכן הפגרה וחג הפסח יקשו קיום ישיבות נוספות.

העיכוב יוצר חשש אמיתי שבמקרה של הכרזה על בחירות, הוועדה תתפזר לאחר תקופת עבודה קצרה ובלי להוציא דו"ח. כך תוחמץ הזדמנות נדירה לקיים בחינה מעמיקה של מדיניות הבנקים בהענקת אשראי לאילי הון.

ח"כ איתן כבל , צילום: אסנת ניר ח"כ איתן כבל | צילום: אסנת ניר ח"כ איתן כבל , צילום: אסנת ניר

כבל, מצדו, טוען שסכנה זו קיימת ממילא: "הבחירות יכלו לחסל את הוועדה גם אם היינו מתחילים לעבוד". ח"כ איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני, שיזמה את הקמת הוועדה, מעריכה שגם אם הבחירות יוקדמו, הוועדה תספיק לעשות דברים חשובים. היא מספרת לדוגמה על נתונים שביקשה מהפיקוח על הבנקים, שיציגו את ההבדלים בין התנאים שקיבלו טייקונים לתנאים שקיבלו לווים רגילים. ורבין מוסיפה ש"התנעת הוועדה כבר בכנס החורף מאוד חשובה בעיניי".

אחת הסיבות שהוועדה התקשה לגייס יועצים מומחים היא שהבנקים עצמם צירפו לשורותיהם רבים מהבכירים בתחום. סיבה אחרת היא שרבים מהמומחים מצויים בניגוד אינטרסים בגלל שהועסקו בעבר על ידי הבנקים או כיהנו כרגולטורים. אבל עיקר העיכוב נגרם בשל הליכי המכרז הסבוכים הנהוגים בכנסת.

אנשי הוועדה מדגישים שוב ושוב שהם אינם "יוצאים לציד". אבל בצוות היועצים בולט בנוכחותו עו"ד רמי תמם, לשעבר ראש מחלקת תשאול בלהב 433 במשטרה. תמם גם עמד בראש כוחות משימה בתחומי הפשיעה הכלכלית, והוביל חקירות של פרשות שחיתות, בהן של שרים וראשי ממשלה. שני הכלכלנים המלווים את הוועדה הם פרופ' ניתאי ברגמן, מומחה למימון וממשל תאגידי; ופרופ' אשר בלס, מומחה לשוק ההון והמערכת הפיננסית בישראל, לשעבר הכלכלן הראשי במחלקת המחקר של בנק ישראל. היועצת המשפטית של הוועדה תהיה יועמ"ש ועדת הכלכלה אתי בנדלר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות