אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בין נץ ליונה: פאוול שינה את המסר במפגש השני עם חברי הקונגרס צילום: איי פי

בין נץ ליונה: פאוול שינה את המסר במפגש השני עם חברי הקונגרס

בעדותו שלשום בבית הנבחרים רמז יו"ר הפד שלנוכח מצב הכלכלה המשופר קיימת אפשרות ל-4 העלאות ריבית - היום בסנאט הבהיר פאוול שאין חשש להתחממות מוגזמת של כלכלת ארה"ב

01.03.2018, 19:03 | שירות כלכליסט

נץ ביום שלישי, יונה ביום חמישי: יו"ר הפד ג'רום פאוול משנה מעט כיוון בעדות השנייה שלו בקונגרס (הפעם בסנאט), ומצהיר שבארה"ב אין כרגע חשש להתחזקות מוגזמת של הכלכלה.

קראו עוד בכלכליסט

לאחר שביום שלישי בעדות בבית הנבחרים הדגיש פאוול את המצב הכלכלי המשופר ורמז שקיימת אפשרות ל-4 העלאות ריבית השנה (תחזית הפד מדצמבר עומדת על 3 העלאות ב-2018), מציג היום פאוול עמדה שונה. "אין עדויות לכך שהכלכלה מתחממת מדי", אמר פאוול, שחזר על עמדת הפד התומכת בהעלאה מדורגת של שערי הריבית.

במהלך העדות, לאחר שנשאל על הרקע לעליות החדות שנרשמו מתחילת השנה בתשואות האג"ח האמריקאיות, אמר פאוול כי הציפייה בשוק לצמיחה חזקה יותר, לשיעור אינפלציה שיחצה את יעד ה-2% של הפד ולהמשך שיפור בכלכלה הגלובאלית דחפו את התשואות. 

במענה לשאלה על השלכות המדיניות הפיסקאלית המרחיבה (הרפורה במס, התוכנית שעדיין לא אושרה להשקעה בתשתיות), יו"ר הפד ציין כי למדיניות זו יש השפעה מוגבלת בלבד על התחזיות המוניטאריות לגבי העלאות ריבית. "היא אחת מגורמים רבים", ציין פאוול. בעניין האינפלציה הנמוכה של השנים האחרונות אמר פאוול שהפד לא לגמרי מבין אותה, וכי הסיבות לכך מגוונות.

פאוול חזר על העמדה שהציג ביום שלישי בבית הנבחרים ושנטענה כמה וכמה פעמים על ידי קודמתו בתפקיד יו"ר הפד לשעבר ג'נט ילן, לפיה שוק התעסוקה השלים את השיקום שלו מהמשבר הפיננסי ושכלכלת ארה"ב "קרובה מאד למצב של תעסוקה מלאה" - בה בעת, הדגיש פאוול, המצב הזה אינו תקף לכל אזור במדינה.  על המגזר הפיננסי אמר יו"ר הפד כי הוא "במצב בריא למדי".

אשר לתפקידו של הפד במרחב הגלובאלי, היו"ר החדש הסביר כי הבנק המרכזי האמריקאי מנסה להיות עד כמה שיותר צפוי ובהיר, בין היתר על מנת לאפשר למדינות זרות להבין את המדיניות שלו ואת ההתנהלות הצפויה. לדבריו, השווקים המתפתחים נמצאים במצב הרבה יותר טוב מכפי שהיה לפני 5 שנים. פאוול הביע תמיכה בסחר חוץ חופשי ואמר שתפקידו של הקונגרס הוא לסייע לגורמים שנפגעים מהתחרות החופשית מול חברות זרות.

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: איי אף פי יו"ר הפד ג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות