אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קשה להבין את טראמפ, הטלת מכס על פלדה ואלומיניום חסרת כל היגיון" צילומים : TNS, עוזי בלומר

"קשה להבין את טראמפ, הטלת מכס על פלדה ואלומיניום חסרת כל היגיון"

החלטתו של טראמפ להטיל מכס על יבוא פלדה ואלומיניום ממשיכה לעורר כלפיו ביקורת. כלכלנים: "הנזק שייגרם לתעשיות שעושות שימוש בפלדה גדול - הן מעסיקות פי 57 יותר עובדים מתעשיית הפלדה עצמה". יצרנית מכשירי החשמל הגדולה באירופה: "בעקבות היוזמה נדחה השקעות בארה"ב"

03.03.2018, 11:15 | שירות כלכליסט

"קשה להבין את טראמפ, החלטתו להטיל מכס על פלדה ואלומיניום תגרום לטלטלה רצינית בשווקים ותחליש את מערכת הסחר הגלובלית", כך טוענת קבוצה של כלכלנים אמריקאים בעקבות החלטתו השנויה במחלוקת של הנשיא להטיל מכס על יבוא לארה"ב של פלדה ואלומיניום, שצפויה לפגוע בתעשיות רבות העושות שימוש במוצרים אלה.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי דניאל איקנסון, מנהל מרכז המחקר למדיניות סחר Cato Institute, הביקורת כלפי טראמפ מוצדקת במיוחד נוכח העובדה שהתעשיות שעושות שימוש בפלדה תורמות יותר לצמיחה של הכלכלה האמריקאית ומעסיקות יותר עובדים מיצרני הפלדה, שאותם מעוניינת ההחלטה לחזק. "קשה מאוד להבין איזו רוח נכנסה בנשיא", אמר איקנסון, "הוא אולי אדם לא רציונאלי, אבל הפעם זה באמת הולך לגרום לטלטלה רצינית".

פלדה, צילום: בלומברג פלדה | צילום: בלומברג פלדה, צילום: בלומברג

הנשיא טראמפ הודיע על הטלת המכסים החדשים שלשום, מה שעורר כלפיו מאז ביקורת מכיוונים מנוגדים, כולל מצד יצואני פלדה ברחבי העולם, עסקים בארה"ב וקבוצות ליברליות ושמרניות כאחד. "לאורך כל הדרך הנחתי שהנשיא רציונלי ושהוא יבין את ההשלכות הכלכליות והפוליטיות של הדבר. כל המידע הזה הונח לפניו שוב ושוב על ידי רבים מיועציו, אך נראה שהוא כל כך נחרץ להטיל מיסים שהוא שכח לקחת בחשבון גם את ההשלכות של מהלכיו", כך איקנסון.

לדברי איקנסון, התרומה המוערכת של התעשיות העושות שימוש בפלדה לכלכלה האמריקאית גבוהה פי 15 מזו של יצרניות הפלדה. נוסף על כך, בחברות העושות שימוש בפלדה מועסקים פי 57 יותר עובדים מבתעשיית הפלדה עצמה. התעשיות הגדולות שעושות שימוש בפלדה בארה"ב כוללות את מגזר הרכב, התעופה, ואפילו את תעשיית המשקאות הקלים.

יצרנית מכשירי החשמל הגדולה באירופה משהה השקעות

   

בתוך כך, הודיעה אלקטרולוקס, יצרנית מכשירי החשמל הגדולה באירופה, על החלטתה להשהות השקעה של 250 מיליון דולר בארה"ב בעקבות כוונת טראמפ להטיל את המכסים.

אתמול הודיעה אלקטרולוקס שהיא מתכננת לדחות את ההשקעה המתוכננת שלה במדינת טנסי, על רקע הודעת טראמפ. "אנחנו משהים את ההשקעה, היות שאנחנו מאמינים שהמכסים עשויים לגרום לעלייה משמעותית למדי במחיר הפלדה בשוק האמריקני", אמר דובר אלקטרולוקס, דניאל פריקהולם.

לדבריו, אלקטרולוקס קונה את כל הפלדה שבה היא משתמשת עבור מוצרים שהיא מייצרת לשוק האמריקאי בשוודיה. "לכן זו אינה הטלת המכסים שמשפיעה ישירות על הוצאותינו, אלא ההשפעה הרוחבית שעלולה להיות לה על השוק היא זו שעשויה לפגוע בתחרותיות שלנו בארה"ב," אמר פריקהולם.

כעת מחכה החברה לראות את הפרטים הקטנים של התכנית. אלקטרולוקס הודיעה בינואר שהיא מתכוונת להשקיע 250 מיליון דולר בהרחבת ושכלול המפעל שלה בספירנגפילד, טנסי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
אין צורך במכס על פלדה
הכלכלה האמריקאית במצב טוב, עם אחוז אבטלה הכי נמוך מאש המשבר הכלכלי. הטלת התעריף נועדה לשפר את תדמיתו של טראמפ בקרב הפועלים הלבנים במערב התיכון, שחושבים מתוך נוסטלגיה שהטלת מכסים גבוהים תחזיר את העבודות התעשייתיות של שנות החמישים. האמת היא שרוב מקומות העבודה הללו הושמדו על ידי טכנולוגיות חדשות והן הוחלפו על ידי עבודות חדשות בסקטורים אחרים בכלכלה. באותו הסחר החופשי מטיב עם אמריקה כי אמריקה מייצרת כל כך הרבה עושר בדרכים אחרות שאחוז היבוא ביחס לשאר הכלכלה הוא נמוך מאוד.
ש  |  09.03.18
4.
הטענות של אלקטרולוקס נשמעות הזויות
לייבא פלדה משוודיה לארה"ב (להשיט אוניות עם אלפי טונות פלדה מאירופה לארה"ב), זול יותר מאשר לקנות פלדה בארה"ב עצמה ? אם זה המצב - זה אומר שמחירי הפלדה בעולם נמכרים במחיר נמוך יותר מעלות הייצור. בנוסף לכך - אם אלקטרולוקס תייצר בארה"ב את המוצרים, והם מיועדים לייצוא, הרי שהיא תקבל זיכוי מלא על המכס שהוטל על ייבוא הפלדה, ברגע שתציג את המסמכים הרלוונטיים המעידים כי הפלדה יוצאה.
המגיב  |  03.03.18
לכל התגובות