אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מענק שחרור: ההשקעה של קובי אלכסנדר באי.בי.אי הניבה לו 62 מיליון שקל בדיבידנדים צילום: דני שדה

מענק שחרור: ההשקעה של קובי אלכסנדר באי.בי.אי הניבה לו 62 מיליון שקל בדיבידנדים

אלכסנדר שחזר ביום חמישי ארצה כדי להמשיך ולרצות את עונשו בישראל מחזיק ב־20% מבית ההשקעות, לאחר שנכנס ב־2005 להשקעה לפי שווי של 200 מיליון שקל; השווי כיום עומד על כ-600 מיליון שקל

04.03.2018, 06:39 | רחלי בינדמן

קובי אלכסנדר, שחזר ביום חמישי לישראל כדי להמשיך ולרצות את עונשו בכלא, נהנה ב־12 השנים האחרונות משטף תשלומי דיבידנדים שקיבל מכוח השקעה שביצע בשנת 2005 בבית ההשקעות אי.בי.אי שבשליטת משפחות קוק, ויסברג ולובצקי. אלכסנדר מחזיק ב־20% מבית ההשקעות שמניותיו נסחרות בבורסת תל אביב לאחר שנכנס ב־2005 להשקעה לפי שווי של 200 מיליון שקל. היום נסחר בית ההשקעות, המנוהל על ידי עדו קוק, לפי שווי של 603 מיליון שקל - פי שלושה מהשווי שלפיו נכנס להשקעה ומאז הספיק לחלק דיבידנדים בהיקף של כ־310 מיליון שקל, שגוזרים לאלכסנדר תקבולים של 62 מיליון שקל מאז נכנס להשקעה.

בעת כניסתו להשקעה נחתם בינו (ליתר דיוק החברה שבבעלותו SJE) לבין בעליה הוותיקים של אי.בי.אי הסכם בעלי מניות, שכלל בין היתר זכות למנות דירקטורים בחברה, זכות וטו על החלטות מהותיות, זכות הצטרפות למכירת מניות וזכות הצטרפות לרכישת מניות. אלא שבנובמבר 2006, לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בארה"ב בפרשת קומברס, ויתר אלכסנדר בהוראת הפיקוח על הביטוח על כל הזכויות המוקנות לו מכוח הסכם בעלי המניות בכל הקשור למינוי דירקטורים וזכויות הווטו (אך לא על זכות ההצטרפות למכירה) וזאת כל עוד לחברה היתר אחזקה בחברת גמל מצד הפיקוח על הביטוח.

קובי אלכסנדר נוחת בישראל, צילום: דני שדה קובי אלכסנדר נוחת בישראל | צילום: דני שדה קובי אלכסנדר נוחת בישראל, צילום: דני שדה

בדו"חות השנתיים של אי.בי.אי נכתב בתגובה לפניית הבורסה לניירות ערך שאי.בי.אי חברה בה, כי לאלכסנדר אין ולא היתה מעורבות בניהולה השוטף של החברה ובעסקיה וכי לא צפויה לו השפעה כזו בעתיד. נוסף על כך, התחייבו צבי לובצקי, עמנואל קוק ודוד ויסברג, בעלי השליטה, כי כל עוד אלכסנדר בעל עניין בחברה וכל עוד לא בוטל כתב האישום שהוגש נגדו (כך לפי נוסח הדו"ח השנתי ל־2016) אחזקותיהם בחברה לא יפחתו מ־51% ללא אישור הבורסה וכי הם לא יתמכו במועמד של אלכסנדר לדירקטור בחברה. לאחרונה הודיעה אי.בי.אי שנענתה להצעת מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב למכור אחזקותיה בבורסה אם יצליח בן זאב לאתר קונה למניות חברי הבורסה הקיימים.

נראה שנוכחותו של אלכסנדר כבעל מניות מהותי באי.בי.אי לא השפיעה על התנהלות בית ההשקעות מאז פרוץ החקירה נגדו למעט אירוע מרכזי אחד. בנובמבר 2007 התפוצץ המשא ומתן לרכישת השליטה בבית ההשקעות על ידי חברת אפריקה ישראל לפי שווי צפוי של 700 מיליון שקל, כאשר ההערכות אז היו שהסיבות לפיצוץ היו אחזקותיו של אלכסנדר וחשש הצדדים כי השלטונות האמריקאיים יראו בהעברת תמורת המכירה לאלכסנדר סיוע לפושע נמלט, שכן אז הסתתר אלכסנדר מהשלטונות בנמיביה. כעת אלכסנדר מגיע לתום ריצוי עונשו בישראל, ובפני בעלי השליטה באי.בי.אי לא ניצב עוד מכשול לביצוע עסקאות במניות בית ההשקעות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות