אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אירופה מגיבה בזעם על מכסי היבוא של טראמפ: נטיל מכסים על אופנועים וג׳ינס אמריקאים

אירופה מגיבה בזעם על מכסי היבוא של טראמפ: נטיל מכסים על אופנועים וג׳ינס אמריקאים

נשיא נציבות האיחוד האירופי ז'אן קלוד יונקר אמר שהאיחוד מוכן להגיב בכוח נגד יבוא של מוצרים אמריקאיים. קרן המטבע העולמית הזהירה שההגבלות סביר שיפגעו בכלכלות הגלובלית והאמריקאית

04.03.2018, 11:29 | שירות כלכליסט
דונלד טראמפ מכין את הבמה למלחמת סחר, לאחר שהשית מכסים על פלדה ואלומיניום מיובאים, וגרם למדינות אחרות ולאיחוד האירופי להזהיר מפני צעדים משל עצמם נגד מותגים אמריקאים, מה שגרר תגובה מצד נשיא ארה"ב, לפיה תעשיית הרכב האירופית נמצאת אצלו על הכוונת.

שעות מספר לאחר שטראמפ צייץ בטוויטר ש"מלחמות סחר הן דבר טוב, וקל לנצח בהן," נשיא נציבות האיחוד האירופי ז'אן קלוד יונקר אמר שהאיחוד מוכן להגיב בכוח נגד יבוא של מוצרים כגון אופנועי הארלי דייוידסון, ביגוד של ליוייס, ובורבון אמריקאי.

קראו עוד בכלכליסט

איומו של יונקר מגדיל את הסיכוי למצב גלובלי של בדלנות, בעוד ארגון הסחר העולמי הזהיר שהפוטנציאל להגברת המתחים הוא "אמיתי", וקרן המטבע העולמית הזהירה שההגבלות סביר שיפגעו בכלכלות הגלובלית והאמריקאית.

טראמפ צייץ בשבת ש"אם האיחוד האירופי רוצה להגדיל את המכסים והחסמים שלו - שהם מסיביים כבר עכשיו – על חברות אמריקניות שעושות שם עסקים, אנחנו פשוט נשית מס על המכוניות שלהם שזורמות ללא מפריע לתוך ארה"ב".

מפעל פלדה בגרמניה. ארגון הסחר העולמי הזהיר שהפוטנציאל להגברת המתחים הוא "אמיתי", צילום: גטי אימג מפעל פלדה בגרמניה. ארגון הסחר העולמי הזהיר שהפוטנציאל להגברת המתחים הוא "אמיתי" | צילום: גטי אימג'ס מפעל פלדה בגרמניה. ארגון הסחר העולמי הזהיר שהפוטנציאל להגברת המתחים הוא "אמיתי", צילום: גטי אימג

הנשיא מתמודד כעת עם כעסם של יצרנית ושותפי סחר באסיה ואירופה, וכן מבעלי ברית שלו כמו מחוקקים רפובליקנים, לאחר שהודיע על מכסים של 25% ו-10% על פלדה ואלומיניום מיובאים, בהתאמה, למשך "תקופה ארוכה".

ג ג'ינס ליווי'ס ג

הוא צפוי לחתום על הצו הרשמי כבר בשבוע הקרוב ולאחר שיושלמו מספר סידורים פורמליים, כך אמר פטר נבארו, מנהל מועצת הסחר הלאומית בבית הלבן. ווילבור רוס, מזכ"ל הבית הלבן לענייני סחר, אמר שהנשיא החליט להטיל את המכסים על כל המדינות והמוצרים, ועמעם בכך את תקוותן של מדינות מסוימות כמו אוסטרליה, לקבל פטור מהמכסים החדשים.

עמדתו האגרסיבית של טראמפ עוררה פחדים מפני מעגל תגובות בלתי נשלט, וגרמה למשקיעים לנסות להיפטר ממניות ביום חמישי. לאחר שההחלטה דיכאה ראשית את השווקים הגלובליים, המניות האמריקניות קיזזו ביום שישי הפסדים של כ-1% לאחר שהחשש מפני מלחמת סחר דעך קמעה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות