אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פשרה אפשרית: בחזרה לסנקציות כלכליות צילום: עמית שעל

פשרה אפשרית: בחזרה לסנקציות כלכליות

שרת המשפטים שקד גיבשה בזמנו הצעת חוק שהתבססה על סנקציות כלכליות נגד בחורי ישיבות ולא על סנקציות פליליות

05.03.2018, 08:28 | שחר אילן

הצעת הפשרה הנוכחית במשבר חוק הגיוס לחרדים היא המתווה של שרת המשפטים איילת שקד, שעמדה בקדנציה הקודמת בראש ועדה שהכינה הצעת חוק פטור מגיוס לחרדים. שקד גיבשה אז הצעת חוק שהתבססה על סנקציות כלכליות נגד בחורי ישיבות ולא על סנקציות פליליות. גילוי נאות: כותב שורות אלו היה מיוזמי המתווה הזה בתפקידו הקודם כסמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון.

קראו עוד בכלכליסט

השר לשעבר אריאל אטיאס, שמנהל את המשא ומתן הנוכחי מצד החרדים בנושא חוק הגיוס, עשה זאת גם אז והסכים למתווה שקד. אלא שבעקבות דרישת מפלגת יש עתיד, בסוף עבר חוק שהתבסס על סנקציות פליליות ולא כלכליות. אחרי שהחרדים חזרו לקואליציה, הם ביטלו את החוק של יש עתיד אבל גם לא חזרו לסנקציות הכלכליות.

חרדים בלשכת הגיוס (ארכיון), צילום: יובל חן חרדים בלשכת הגיוס (ארכיון) | צילום: יובל חן חרדים בלשכת הגיוס (ארכיון), צילום: יובל חן

בכל מקרה, בליכוד אומרים שגם אם החרדים יסכימו להצעה, כל מה שאפשר יהיה לעשות זה לאשר אותה בוועדת שרים לענייני חקיקה, אבל לא יהיה זמן להעבירה בכנסת - בניגוד לדרישת ליצמן להעביר חוק בשלוש קריאות. פשרה אפשרית תהיה העברת החוק בקריאה טרומית.

גורמים ביהדות התורה אומרים: "סנקציות כלכליות לא מקובלות עלינו. מה פתאום שישיבות ייקנסו". מקור אחר אמר: "כרגע אף אחד לא מדבר איתנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות