אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הירידות בפברואר הבריחו 2 מיליארד שקל מהקרנות צילום: shutterstock

הירידות בפברואר הבריחו 2 מיליארד שקל מהקרנות

לאחר חודש ינואר פנטסטי, שבו גייסה תעשיית קרנות הנאמנות 4.8 מיליארד שקל, הנפילות בשוקי המניות והאג"ח הבהילו את המשקיעים הפרטיים – שחזרו בינתיים לאפיקי המזומן והאג"ח הממשלתיות

05.03.2018, 08:34 | רחלי בינדמן

אחרי תקופה ארוכה של עליות, חודש פברואר היה קשה במיוחד לבורסות בישראל ובעולם. הציבור, שכבר נדמה ששכח כיצד נראות ירידות חדות בשוקי המניות, נבהל בתגובה לירידות בבורסות – וברח לחוף מבטחים. מנתוני בית ההשקעות מיטב דש עולה כי בחודש פברואר נפדה מקרנות הנאמנות בישראל סכום של 1.93 מיליארד שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

את הפדיונות הובילו הכוכבות של 2017 - קרנות אג"ח כללי. אלה פדו לראשונה מאז חודש יוני 2016 את הסכום הגדול ביותר בתעשיית הקרנות – 1.1 מיליארד שקל.

קרנות הנאמנות המנייתיות, שרק בינואר שברו שיא גיוסים חודשי של עשור, פדו בפברואר 360 מיליון שקל (בעיקר קרנות המתמחות בהשקעה במניות בישראל).

קרנות האג"ח הקונצרניות, שהיו במומנטום חיובי רצוף מאז ספטמבר 2016, פדו סכום של 285 מיליון שקל. קרנות אג"ח מדינה, לעומת זאת, גייסו 195 מיליון שקל – והן היחידות מעבר לקרנות הכספיות ששמרו היקף גיוס חיובי בפברואר.

מאבדים בראייה חודשית, מרוויחים בראייה שנתית

רק בחודש ינואר גייסו קרנות הנאמנות בישראל סכום עצום של 4.8 מיליארד שקל. כך, למעשה, רוב המשקיעים שהצטרפו לחגיגה בשווקים בתחילת השנה ספגו ירידות חדות.

במיטב דש מפרסמים גם את תחזית הביצועים של קופות הגמל לחודש פברואר, שיכולות להיות אינדיקטור להיקף הירידות בפברואר. לפי ההערכות של אבי ברקוביץ', ראש חטיבת האשראי וההשקעות הלא סחירות במיטב דש, קופות הגמל הגדולות סיימו את פברואר עם תשואה שלילית ממוצעת של כ־1%, עבור חשיפה ממוצעת של כ־40% למניות. לפי ההערכות, קופות הגמל המנייתיות איבדו בממוצע כ־2.5%. למרות זאת, מתחילת השנה רשמו קופות הגמל הכלליות תשואה ממוצעת חיובית, לפי ברקוביץ', של כ־0.4%.

תעשיית קרנות הנאמנות מנהלת רבע טריליון שקל

יש לציין כי מדד ת"א־35 ומדד ת"א־125 איבדו בפברואר עד 3.3% מערכם ומדד ת"א־90 ירד ב־4.5%. מגמה שלילית עמוקה נחוותה גם בשוקי המניות בחו"ל. מדד S&P 500 איבד 3.9%, מדד ניקיי היפני איבד 4.5%, ומדד דאקס הגרמני איבד 5.7%. תעשיית קרנות הנאמנות מנהלת נכון לסוף החודש כ־245 מיליארד שקל.

הבורסה בת"א , צילום: עמית שעל הבורסה בת"א | צילום: עמית שעל הבורסה בת"א , צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות