אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רפורמת הסיעוד אושרה לקריאה שנייה ושלישית צילום: עמית שעל, עמית שאבי

רפורמת הסיעוד אושרה לקריאה שנייה ושלישית

יהיו 3 אפשרויות: קבלת 9 יחידות שירות מחוץ לבית (שירותים השווים לכ-1,800 שקל), קבלת 1,400 שקל במזומן או קבלת 5.5 שעות סיעוד בבית (שניתן להמיר את חלקן בכסף לפי כ-250 שקל לשעה)

06.03.2018, 14:02 | שחר אילן

ועדת העבודה והרווחה אישרה את רפורמת הסיעוד של הכנסת לקריאה שניה ושלישית. זאת לאחר שהושגה פשרה בין שר העבודה הורווחה חיים כץ לנציגי האוצר. על פי הפשרה יוצעו לקשישים הסיעודיים ברמה הנמוכה (מתוך 6 רמות חדשות) שלוש אפשרויות: קבלת 9 יחידות שירות מחוץ לבית (שירותים השווים לכ-1,800 שקל), קבלת 1,400 שקל במזומן או קבלת 5.5 שעות סיעוד בבית (שניתן להמיר את חלקן בכסף לפי כ-250 שקל לשעה).

קראו עוד בכלכליסט

הסיכום הזה הוא שיפור גדול לעומת הצעת האוצר המקורית לפיה יקבלו קשישים ברמה הזו אלף שקל ולא תהיה להם אפשרות לקבל שעות סיעוד בבית. ועדין כל אחת מהאפשרויות היא קיצוץ משמעותי לעומת המצב הנוכחי בו מקבלים הקשישים ברמה הנמוכה (מתוך 3 רמות) 9.75 שעות סיעוד בבית ששווין קרוב ל-2000 שקל.

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת דנה בשבועות האחרונים כחלק מחוק ההסדרים בחלקים של רפורמת הסיעוד המחייבים חקיקה. מדובר בעיקר במעבר משלוש דרגות סיוע לשש דרגות מה שיוסיף שעות טיפול לקשישים סיעודיים בדרגות הגבוהות. אלא שחלק מהתוספת לדרגות הגבוהות באה על חשבון קיצוץ בקצבאות של בעלי הדרגה החדשה הנמוכה ביותר. הקיצוץ לא יחול על הקשישים הסיעודיים שכבר מטופלים.

לאחר מחלוקת שנמשכה שבועות עמדה הודעה לאשר הבוקר סיכום בינה לבין האוצר לפיו יוצאו לקשישים הסיעודיים ברמה הנמוכה ביותר שלוש אפשרויות: 1. חמש שעות טיפול בבית השוות כ-1250 שקל, 2. 1250 שקל במזומן 3. 9 שעות טיפול מחוץ לבית, השוות כ-1800 שקל.

אלא ששר העבודה והרווחה חיים כץ הגיע ברגע האחרון לישיבה. הוא טען שבמדובר בקיצוץ משמעותי לעומת המצב הנוכחי בו כל הקשישים הסיעודיים ברמה המוכה קיבלו קרוב לעשר שעות. "תראו כמה גנבתם", אמר לפקידים האוצר, "לקחתם ארבע שעות. זו הרעה דרמטית במצב. מצדי שהחוק לא יעלה".

מדובר במחלוקת נדירה בין כץ ליו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו שבדרך כלל משתפים פעולה. אלאלוף אמר שהועדה הכניסה לחוק שיפורים רבים. "ההתערבות של שר הרווחה הורסת ולא בונה. לא אעלה את החוקר להצבעה אם שר הרווחה לא יסיר את ההתנגדות ואז לא יהיה חוק. זו התערבות שלא לטובת הקשישים הסיעודיים. כל מי שמשנה את עמדותיו תוך שניה שיתחשבן עם אלוהים".

בפועל התערבות כץ הביאה בסופו של דבר להתגמשות של האוצר שהוסיף עוד 10% לתשלום במזומן וגם אפשר קבלה של שעות סיעוד בבית. לקשישים יוצאו האפשרויות הבאות:

1. סכום של 1,400 שקל במזומן.

2. 9 שעות טיפול מחוץ לבית השוות כ-1,800 שקל.

3. 5.5 שעות טיפול בבית השוות כ-1,400 שקל שניתן יהיה להמיר את חלקן לכסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
דואג לחברות הסיעוד אשר הם הצינור שדרכו עובר הכסף
לקשיש ! 7 מיליארד בשנה . חחח. תנו לקשישים בכל הרמות את הכסף לחשבון הבנק ואת כל האפשרויות ״לבזבז ״ אותו על שלל מוצרים ושיטות טיפול ועזרה לבחירתם , ואפשרו לחברות חדשות להציע את אופן הטיפול והזרמת הקיצבה בכדי שתהיה תחרות לטובת הקשיש !
G  |  07.03.18
לכל התגובות