אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר מקבלת רוח גבית מכחלון – מונע קידום הצעת חוק שתצר צעדיה צילום: עמית שעל, יונתן זינדל/פלאש90

סלינגר מקבלת רוח גבית מכחלון – מונע קידום הצעת חוק שתצר צעדיה

לפני שלושה חודשים הגיש ח"כ קיש הצעת חוק שזכתה לתמיכה רחבה שמטרתה למנוע מסלינגר לעקוף הליכי חקיקה דרך ניירות עמדה וחוות דעת. כעת מתברר כי ההצעה תקועה בוועדת שרים לענייני חקיקה בשל התנגדותו של שר האוצר אליה

06.03.2018, 15:25 | רחלי בינדמן

השבוע הצליחה הממונה על רשות שוק ההון דורית סלינגר לעצבן את בעלי השליטה בחברות הביטוח כשפרסמה טיוטת חוזר שמטילה על בעלי השליטה וקרוביהם שורה של מגבלות על מעורבות בחברות שבהן הם משקיעים ובכלל זה לכהן כיושבי ראש דירקטוריון או בתפקידים בכירים בחברה.

הזעם הזה העלה מהאוב הצעת חוק פרטית שהגיש בסוף 2017 ח"כ יואב קיש (ליכוד) ושעליה חתמו שורה של חברי כנסת מהקואליציה והאופוזיציה כאחד. הצעת החוק הפרטית דרשה לקבוע כי חוות דעת שמפיצה הממונה לציבור המפוקחים שלה – חברות הביטוח ובתי ההשקעות - וניירות עמדה לא יחייבו אותם.

חברי הכנסת מנסים להצר את צעדיה של הממונה על שוק ההון דורית סלינגר. בהצעת חוק פרטית שהונחה על שולחן הכנסת ביום שני האחרון, דורשת שורה של חברי כנסת - מהקואליציה ומהאופוזיציה כאחד - לקבוע כי חוות דעת שמפיצה הממונה לציבור המפוקחים שלה וניירות עמדה לא יחייבו את המפוקחים, כלומר את חברות הביטוח ובתי ההשקעות.

ח"כ יואב קיש , צילום: יואב דודקביץ ח"כ יואב קיש | צילום: יואב דודקביץ ח"כ יואב קיש , צילום: יואב דודקביץ

על הצעת החוק חתמו יואב קיש, אברהם נגוסה, נאוה בוקר, דוד ביטן, מיקי זוהר (הליכוד), עודד פורר (ישראל ביתנו), איתן ברושי, מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), אחמד טיבי (הרשימה הערבית), בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) ויו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה( . הצעת החוק בעצם טוענת שאם סלינגר רוצה להעביר גזרות על חברות הביטוח ובתי ההשקעות שתתכבד ותעשה זאת בחקיקה שכפופה לפיקוח ובקרה של חברי הכנסת.

במקרה של הרכב הדירקטוריונים מדובר אמנם בחוזר ולא בנייר עמדה, ולכן לכאורה הצעת החוק לא חלה עליו אבל עם כזו תמיכה לה זכתה הצעת החוק מדוע לא הובאה להצבעה בועדת הכספים של הכנסת?

ל"כלכליסט" נודע כי ח"כ קיש ביקש להעלות את הצעת החוק הפרטית לאישור ועדת שרים לענייני חקיקה – תהליך מקדים מחייב לפני הדיון בהצעת החוק בכנסת, אלא שהתנגדותו של שר האוצר משה כחלון להצעה תקעה אותה בועדת השרים וזו הסיבה שלא קודמה. במילים אחרון, כחלון נותן רוח גבית לממונה ומונע קידום הצעת חוק שבאה להצר את ידיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות