אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כניסה חלקה: היזמת שפיתחה אפליקציה למיפוי אתרים הנגישים לאנשים עם מוגבלות

קפיטליזם 3.0

כניסה חלקה: היזמת שפיתחה אפליקציה למיפוי אתרים הנגישים לאנשים עם מוגבלות

אפליקציית AccessNOW, שפיתחה מעיין זיו, יזמת קנדית שנולדה עם מחלת ניוון שרירים, מעוררת את העניין של גוגל ומייקרוסופט

07.03.2018, 08:21 | קרן-אור גרינברג
“חוסר נגישות הוא אחת מהבעיות הגדולות שלי בחיים”, אומרת מעיין זיו (27), יזמת קנדית שנולדה עם מחלת ניוון שרירים, ומי שעומדת מאחורי AccessNOW, אפליקציה שעשתה מהפכה למען הגדלת הנגישות לאנשים עם מוגבלות, ועוררה את עניינן של ענקיות כמו גוגל, מיקרוסופט ואובר. האפליקציה, שנוצרה בעזרת מימון המונים, ממפה ערים בעולם ומסמנת את האתרים הנגישים בהן. השירות עובד ב־30 מדינות עם עשרת אלפים משתמשים שמזינים מידע על מקומות ציבוריים.

מעיין זיו, צילום: Arthur Mola מעיין זיו | צילום: Arthur Mola מעיין זיו, צילום: Arthur Mola

ענקיות ההייטק זיהו את הפוטנציאל במיזם של זיו. “עם מיקרוסופט השקנו קמפיין מדיה לפלטפורמות של מכשירי סיוע. אובר התחילו פיילוט לרכבים נגישים בטורנטו וייעצנו להם איך לבנות זאת בהתאמה ללקוחות. אנחנו הקול שלהם”, אומרת זיו. דווקא הפרויקט עם גוגל למיפוי פארקים בטורנטו עם מצלמת 360 מעלות על כיסא גלגלים ריגש את מעיין במיוחד. “אנשים עם נכות לא רוצים לשבת בבית. אנחנו גם רוצים לצאת ולחיות חיים מלאים. נגישות זה לא רק עבור בתי חולים ובתי ספר. נגישות מאפשרת לנו להיות אקטיביים בחוץ, ולכן אנחנו בוחנים אפילו את רמת הנגישות של פארקים”.

היזמת מעיין זיו. “גם אנו רוצים לחיות חיים מלאים. נגישות זה לא רק עבור בתי חולים ובתי ספר" היזמת מעיין זיו. “גם אנו רוצים לחיות חיים מלאים. נגישות זה לא רק עבור בתי חולים ובתי ספר" היזמת מעיין זיו. “גם אנו רוצים לחיות חיים מלאים. נגישות זה לא רק עבור בתי חולים ובתי ספר"

בנובמבר הגיעה זיו לירושלים כאחת מ־24 יזמים שנבחרו להשתתף במסע Start JLM, יוזמה של משרד ירושלים ומורשת, משרד החוץ והרשות לפיתוח ירושלים. “רציתי ללמוד מה הסוד שעזר לבנות מיזמים ולהצליח מהר”, מספרת זיו. “הבנתי שקנדה היא מדינה גדולה וכשאנשים מתחילים עסק, הם חושבים להצליח מקומי בעיר שלהם. בישראל הולכים על כל הקופה וחושבים גלובלי מהיום הראשון. זה דוחף לחשוב בגדול. בחצי מהפעמים כשאני מגיעה למקום, אני לא יכולה להיכנס כי הוא לא נגיש. בקנדה זה אומר שאני תקועה בחוץ בקור ובשלג. הייתי רוצה שגם ישראל תהיה יותר ממופה מבחינת נגישות”.

נגישות זה אינטרס כלכלי מדגישה זיו, ומספר הנזקקים לה גדול יותר ממה שמקובל לחשוב: “15% מהאוכלוסייה בעולם הם בעלי מוגבלות. אבל כשמוסיפים אמהות עם עגלות, אנשים שעברו תאונה והם על כיסא גלגלים זמנית, אנשים קשישים, מגיעים ליותר ממחצית האוכלוסייה. אף אחד לא יודע מתי הוא יזדקק לזה. אנחנו רוצים ליצור חברה בה כולם חושבים על נגישות ושאם בית הקפה הזה נגיש, אז כל אדם יבחר בו על פני אחרים. אם בעל המקום מדורג רע באפליקציה הוא גם יכול לחשוב איך לשנות זאת. אנחנו נותנים מוטיבציה לרצות לעשות שינוי”.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות