אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרי ירושלים יממנו פינוי־בינוי בתוך העיר

בלעדי לכלכליסט

הרי ירושלים יממנו פינוי־בינוי בתוך העיר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים ממליצה להקצות 50% מזכויות הבנייה ברכס לבן ליזמי התחדשות עירונית שייקחו על עצמם פרויקטים פחות רווחיים

07.03.2018, 07:08 | אמיתי גזית

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים במינהל התכנון החליטה להמליץ על הרחבת שטחי הפיתוח של ירושלים ב־600 דונם לבניית שכונה חדשה, בתנאי שמחצית מזכויות הבנייה במקום ישמשו כ"קרקע משלימה", כלומר הן יינתנו ליזמי התחדשות עירונית כדי לעודד אותם לבצע פרויקטים בתוך העיר שכדאיותם הכלכלית נמוכה. על פי התוכנית, צפויות להיבנות ברכס לבן, בדרום־מערב ירושלים, כ־4,700 דירות, כך שהיקף הזכויות בקרקע המשלימה יעמוד על 2,350 דירות.

ההחלטה התקבלה בישיבה שנערכה השבוע, בראשות שירה תלמי, מ"מ יו"ר הוועדה המחוזית. אף שמעמדה הפורמלי של ההחלטה הוא כשל המלצה, המועצה הארצית לתכנון ובנייה נוטה לאמץ החלטות אלה של ועדות מחוזיות, שלהן היכרות עמוקה יותר עם השטח.

קראו עוד בכלכליסט

קרקע משלימה נועדה לתמרץ מיזמי פינוי־בינוי באזורים נעדרי כדאיות כלכלית. בשכונות הוותיקות בירושלים נדרש לבנות ארבע דירות על כל דירה ישנה שנהרסת כדי שהפרויקט ייחשב רווחי ליזם. אלא שעל פי רוב התשתיות לא תומכות בצפיפות כזו ופרויקטים לא מקודמים. כעת מקווים בעירייה שההקצאה הנרחבת של קרקע ברכס לבן תפתור את הבעיה.

להחלטה להקצות חצי מזכויות הבנייה לקרקע משלימה יש משמעות נוספת: חצי מהדירות בשכונה החדשה לא יימכרו במסגרת מחיר למשתכן, אלא במחירי שוק רגילים. ההחלטה באה לאחר מחלוקת חריפה בין עיריית ירושלים ובין משרדי הממשלה על היקף הקרקע המשלימה. העירייה דרשה 50% מהזכויות, ואילו האוצר, משרד השיכון ורמ"י הסכימו ל־15%.

תוכנית רכס לבן היא הראשונה מאז 2007 שהמדינה מקדמת על שטח פתוח מחוץ לבירה. ניסיונות עבר לקדם תוכניות כאלה נכשלו בעקבות התנגדות ארגוני סביבה. הוועדה המחוזית קבעה ש"ראוי כי פיתוח עתידי באזור יתמוך בהתחדשות העירונית בירושלים, ויש להבטיח כי פיתוח כזה ייעשה בראייה מרחבית ותוך השקעה בתשתיות הציבוריות והפיזיות בכל ירושלים".

עופר ברקוביץ, נציג ירושלים בוועדה המחוזית. “ההמלצה צפויה לשחרר פרויקטים תקועים”, צילום: נטע לאופר עופר ברקוביץ, נציג ירושלים בוועדה המחוזית. “ההמלצה צפויה לשחרר פרויקטים תקועים” | צילום: נטע לאופר עופר ברקוביץ, נציג ירושלים בוועדה המחוזית. “ההמלצה צפויה לשחרר פרויקטים תקועים”, צילום: נטע לאופר

עופר ברקוביץ, מועמד תנועת התעוררות לראשות העיר ונציג ירושלים בוועדה המחוזית, יזם את הקישור בין הרחבת שטח הפיתוח של ירושלים ב־600 דונם ובין ייעוד הקרקע להתחדשות עירונית. "הסכמנו לכך שיבנו בשטח פתוח ברכס לבן רק בתנאי שהדירות ישמשו להתחדשות עירונית", אמר ל"כלכליסט". להערכתו, אם המועצה הארצית תאמץ את ההמלצה היא "תשחרר כמות גדולה של פרויקטים להתחדשות עירונית שהיו תקועים עד היום". אף שמשרד הבינוי קידם את התוכנית, נציגו בוועדה לא נכח בדיון. נציגת רמ”י התנגדה להחלטה בטענה כי שיעור הדירות שמוקצות להתחדשות עירונית אינו שיקול תכנוני אלא קנייני, ולכן ההחלטה אינה בסמכות הוועדה.

מעיריית ירושלים ומרמ"י נמסר: “העירייה ורמ”י מקיימות דו־שיח טוב לקידום בינוי לתעסוקה ולמגורים בירושלים. בימים אלו שוקדים הגופים על הבנות לקידום פיתוח העיר והגדלת היצע הדירות ושטחי התעסוקה. באשר לבנייה ברכס לבן, דרשה העירייה להקצות כמחצית מהדירות כקרקע משלימה לפרויקטים של התחדשות עירונית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות