אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עימות בכנסת על הותמ"ל; "אין תוכנית דיור שאושרה ללא תיאום עם הרשות המקומית" צילום: ענר גרין

עימות בכנסת על הותמ"ל; "אין תוכנית דיור שאושרה ללא תיאום עם הרשות המקומית"

ועדת הפנים והגנת הסביבה תקיים בעוד שבוע דיון נוסף על גורל הוועדה לתכנון מואץ של פרויקטים למגורים; ח"כ יעל פארן ליו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי: "אתם שקרנים"

07.03.2018, 12:15 | אמיתי גזית

הסתיים ללא הכרעה הדיון בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בבקשת משרד האוצר להאריך בשנה את תוקף הוראת השעה שמכוחה פועלת הוועדה לתכנון מואץ למגורים (ותמ"ל). יו"ר הועדה חבר הכנסת יואב קיש מהליכוד החליט לקיים ב-14 במרץ דיון נוסף וזאת כדי לאפשר לעשרות גורמים שמעוניינים בכך להביע עמדתם בעניין.

מדברי הסיכום שלו אפשר להבין כי הוא מתכוון להוביל מהלך שיאפשר את הארכת פעילות הוועדה. "הותמ"ל הוא צורך חיוני למדינת ישראל" אמר קיש. "אני מסכים לחלק מההערות, אבל מצד שני יש לי מכתבי תודה מראשי ערים שמרוצים מהעבודה לכן אולי אנחנו באמצע תהליך וצריך להכניס את זה לפרופורציות".

קראו עוד בכלכליסט

במהלך הדיון העיר עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה, כי הדרך שאותה נוקט משרד האוצר, הארכת פעילות הוועדה בצו ולא באמצעות חקיקה, אינה רצויה מבחינה משפטית. "יש חסרונות בהארכת תוקף הוראת השעה שלא על דרך של חקיקה" הסביר רוזנר "משום שלא ניתן להוסיף תיקונים להוראת השעה, אלא אפשר לאשר או לאשר את בקשת משרד האוצר". רוזנר הבהיר כי הבעיה בכך היא שהועדה לא תוכל לשנות פגמים בחוק שמתוקפו פועלת הוועדה. עם זאת הוא הסביר כי "הוועדה לא יכולה להכניס תיקונים לצו, אבל כן יכולה להאריך את תוקפו בתנאים". כלומר שיש לועדה יכולת להתנות את הארכת פעילות הותמ"ל בשורה של שינויים שהממשלה תתבקש לאמץ.

אביגדור יצחקי, צילום: ענר גרין אביגדור יצחקי | צילום: ענר גרין אביגדור יצחקי, צילום: ענר גרין

ח"כ דב חנין (הרשימת המשותפת) שנמנה על המתנגדים לפעילות הוותמ"ל אמר בתגובה לדבריו של רוזנר כי אם "תאריכו בצו את פעילות הותמ"ל ולא בחקיקה אתם מסתכנים, בבג"צים". בהמשך דבריו הציע חנין שורה של תיקונים שיגבילו את פעילות הותמ"ל ובהם: איסור על פריצה של תוכניות בניין עיר מאושרות, הוספת אפשרות ערעור על החלטות הועדה בפניה המועצה הארצית לתכנון, התמקדות בתוכניות בניה בתוך הערים ולא בשטחים פתוחים, ולחייב את הוועדה לקדם תוכניות בתיאום עם הרשויות המקומיות.

סוגיית שיתוף הפעולה של הותמ"ל עם הרשויות המקומיות עמדה בלב ויכוח קולני בין יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי וחברת הכנסת יעל פארן (המחנה הציוני).

יצחקי אמר כי "אין תוכנית דיור אחת שהוועדה אישרה ללא תיאום עם הרשויות המקומיות, נכון שיש הכרזות שלא תואמות את רצון הרשויות (שלב ראשוני בו קבינט הדיור מכרזי על שטח שיועבר לתכנון הותמ"ל, א"ג), אבל עד השיווק מגיעים להסכמות. אנחנו עושים את זה בשיתוף פעולה".

בתגובה קראה פארן "אתם שקרנים".

יצחקי הגיב בכעס לדבריה ואמר בקול רם "אנחנו עובדי ציבור, עובדים יום ולילה ואף אחד לא יגיד שאנחנו שקרנים".

פארן בתגובה "אני סבורה שלהגיד שהותמ"ל חיוני זה לא אמת. כשהוא (יצחקי, א"ג) אומר שמשתפים את ראשי הרשויות זה לא נכון".

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), שייצג בדיון את עמדת ההתיישבות העובדת שמתנגדת לפעילות הותמ"ל בטענה להרס החקלאות, אמר: "צריך לקבוע הגבלות כך שהותמ"ל יהיה מרוסן יותר. יש לקבוע רף להפקעת הקרקעות החקלאיות והגשתי גם הצעת חוק בנושא. אסור להגיע למצב שיישובים כפריים יפסיקו להיות כאלה רק בגלל הפקעת קרקעות על ידי הותמ"ל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
חובת האזרחים לדעת.
הותמל היא וועדה עם סמכויות של ועדה מחוזית אך בניגוד לועדה מחוזית שבממוצע מפשירה קרקרע או תאשרת תוכנית תוך 20-40 שנה הותמל מאשרת תוך שנה. האזרחים חיבים להבין אין ברירה אם רוצים דירות לילדים שלכם אין אופציה להיות צפונבונים מצתדקים. בנוסף לידיע אין לותמל או למינהל עוד הרבה עבודה כי לא נשארו קרקעות לבניה בארץ. בלי השטחים כמובן. נשאר לותמל או למינהל קרקעות אולי לעוד 5 שנים. כל המיתנגדים הם פשוט אנשים שלא מבינים כלום מהחיים שלהם ורק יודעים לעשות רעש וצילצולים.
יוסי  |  07.03.18