אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בגלל התקציב החפוז: חוק ההסדרים הצטמצם צילום: נמרוד גליקמן

פרשנות

בגלל התקציב החפוז: חוק ההסדרים הצטמצם

לאחר הסעיפים שהוצאו ממנו, חוק ההסדרים נותר כעוף מרוט נוצות. את המחיר הכבד ביותר שילמו חוקים שלציבור יש עניין בהם

07.03.2018, 20:11 | שחר אילן

לפחות דבר אחד טוב הרוויחה מדינת ישראל מהקדמת העברת התקציב ל־2019 לחודש הנוכחי (בהנחה שאכן יעבור) חוק הסדרים מצומצם במיוחד.

קראו עוד בכלכליסט

חוק ההסדרים שנלווה לתקציב לפעמים טוב לכלכלה משום שהוא מאפשר העברת רפורמות בהליך מזורז, אבל במקביל הוא רע לדמוקרטיה ורע לכנסת, משום שהוא עוקף את הליכי החקיקה המסודרים. בשל העברת התקציב המוקדמת, הגיע החוק לכנסת כתרנגולת בלי כרבולת. אחרי שפוצלו ממנו עוד שורת סעיפים, הוא יוצא ממנה כעת כעוף מרוט נוצות. היום למשל פיצלה הכנסת 4 סעיפים מהחוק. למרבה הצער, ואולי באופן טבעי, חלק מהסעיפים שנפלטו בשל מחלוקות קואליציוניות הם דווקא אלה שלציבור יש עניין מובהק בהם.

מדובר בראש ובראשונה בחוק רשויות התחבורה המטרופוליניות, שנועד לייעל את ניהול התחבורה הציבורית באמצעות העברתו לרשויות המקומיות. המפלגות החרדיות התנגדו בשל החשש שהרשויות יכניסו תחבורה ציבורית בשבת בדלת האחורית. כדי להבטיח שזה לא יקרה, הוציאו את הסעיף מידי ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני והעבירו אותו לוועדה מיוחדת בראשות יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם מהליכוד. החוק טרם פוצל רשמית, אבל הוועדה המיוחדת לא התכנסה אפילו פעם אחת.

שר האוצר משה כחלון, צילום: נמרוד גליקמן שר האוצר משה כחלון | צילום: נמרוד גליקמן שר האוצר משה כחלון, צילום: נמרוד גליקמן

היום פוצל מהחוק הסעיף שמיועד להוציא את הפוליטיקאים מוועדות המכרזים של הרשויות המקומיות. זה קרה למרות שמרכז השלטון המקומי דווקא תמך בהצעה. יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש מהליכוד הבטיח שמטרת הפיצול היא להעביר חוק מרוכך ולא לקבור אותו. אך לחוק ההסדרים מכניסים בדרך כלל חוקים בעייתיים שזקוקים למשמעת הקואליציונית החריפה של התקציב כדי שיהיה ניתן להעביר אותם. הסיכוי שחוק שלא הצליח לעבוד במסגרת חוק ההסדרים יעבור מחוץ לו קטן מאוד.

מלבד חוק טוהר המידות ברשויות המקומיות פוצלו אתמול עוד שלושה סעיפים מחוק ההסדרים. ועדת הכלכלה פיצלה את הפרק שאמור להסדיר את חבילות הערוצים של חברות הטלוויזיה הרב־ערוצית אחרי שהתברר שבכלל לא בטוח שהוא יוזיל את המחיר לצרכן ולא ייקר. סעיף שדווקא טוב שפוצל לפני כשבועיים הוא חוק חיפה כימיקלים, שמיועד לאפשר לממשלה להפקיע מהרשות המקומית את הסמכות לתת רישיון עסק למפעלים שיוגדרו כבעלי חשיבות לאומית. מדובר בחוק שמיועד לדאוג למפעלים של חיפה כימיקלים ובזן. משרד ראש הממשלה מפעיל לחצים כבדים להעברתו. אתמול דווקא עשתה הקואליציה ניסיון לאשר את החוק הזה במליאה בנפרד מחוק ההסדרים, אלא שסיעת כולנו סיכלה זאת. אם בליכוד ירצו להעביר את החוק בקיץ, הם יצטרכו להגיע לפשרה עם כולנו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות